Android 12 Özellikleri

Sizler için yeni çıkacak Android sürümü olan Android 12 özelliklerini bir araya getirdik.

Her yıl yeni bir sürümü yayınlanan Android işletim sistemi bu sefer Android 12 sürümü ile konuşulmaya başlandı. Sizler için yeni çıkacak Android 12 özelliklerini bir araya getirdik.

Google her yıl yeni bir Android sürümüyle birlikte, kullanıcılara çok daha stabil bir işletim sistemi sunmayı hedefliyor.

Android 10 ve Android 11 güncellemeleri, Google’ın sönük güncellemeleri olmuştu. Bu nedenle yeni sürüm olan Android 12’de tasarımsal değişikliklerden yeni özelliklere kadar kullanıcı deneyimini iyileştirecek pek çok yenilikle ve geliştirme ile karşılaşacağız.

Sizler için yeni çıkacak Android sürümü olan Android 12 özelliklerini bir araya getirdik.

Android 12 nedir?

Android 12, Google’ın Android cihazları kapsayan bir sonraki ana güncellemesidir.

Android 12 ne zaman gelecek?

Google tarafından geliştirilmekte olan Android 12’nin Eylül 2021’de kullanıma sunulması bekleniyor.

Android 12 sürümününü şimdiden denemek için Android geliştirici hesabı açabilirsiniz.

Android 12 özellikleri neler?

Android 12 sürümü ile gelecek yenilikler arasında, arasında önemli tasarımsal iyileştirmeler, uzun bir süredir beklenen oyun modu, çift uygulama desteği, mesaj zamanlama ve tek el ile kullanım imkanı gibi bazı özelleştirmeler, iyileştirmeler ve yenilikler yer alıyor

Başlıca Android 12 özelliklerine maddeler halinde bakalım.

 • Daha kolay Wi-Fi paylaşımı
 • Ekran görüntülerine daha zengin işaretlemeler
 • Duvar kağıdıyla uyumlu renklerde simgeler
 • AVIF resim formatı desteği
 • Bildirimlere çeşitli iyileştirmeler
 • Desteklenmeyen uygulamalara video kod çevrimi
 • Kayan ekran görüntüsü alma özelliği
 • Daha iyi bir Hızlı Ayarlar menüsü
 • Daha iyi bir tek elle kullanım modu
 • İki uygulamanın tek ekranda olduğu arayüz gelişecek
 • Ses kaynağı seçimi
 • Zengin içerik ekleme
 • Daha iyi çerez deneyimi
 • Pixel 5’te gizlenebilen selfie kamerası
 • Daha büyük ekranlar için optimizasyon

Android 12 özelliklerini detaylı olarak görelim.

Android 12 yenilikleri

Yenilenen Tasarım

Android 12 ile birlikte arayüzde kapsamlı değişiklikler göreceğiz. Nitekim şirket çalışanlarının son dönemlerdeki en büyük arayüz değişimi üzerinde hazırlandıkları ifade ediliyor. Bu tasarım güncellemesi sadece ana ekranda, menüde, ayarlarda ve bildirim merkezinde değil, kilit açma ekranında ve kilit açma seçeneklerinde dahi kendisini gösterecek.

Tek El Desteği

Google buradaki partiye geç kalmış gibi gözükse de, Android 12 ile birlikte ilk kez resmi olarak tek el modu sunulacak. Bildiğiniz üzere bazı üreticiler bu özelliği halihazırda kullanıyor ancak Google stok yazılımında bu özelliğe yönelik herhangi bir destek sunmuyor.

Oyun Modu

Samsung ve OnePlus modellerinde gördüğümüz oyun modu, Android 12 ile birlikte her cihazda kullanılabilir olacak. Bu modlar oyun oynadığınız sırada en iyi performansı sağlamak için bazı özel ayarları devreye sokar ve arka plan hizmetlerini kısıtlar.

Ekran Döndürme Geliştirmesi

Bildiğiniz üzere akıllı telefonlardaki ekran döndürme özellikleri çok verimli bir şekilde çalışmıyor. Örneğin otomatik döndürme modunda yatağa uzandığınızda ekranınız da otomatik olarak dönebiliyor. Bu gibi sorunların önüne geçmek için otomatik döndürme, yüz izleme teknolojisinden faydalanabilir.

Çift Uygulama Desteği

Bazı uygulamalardan iki tane yükleyebilmek ister misiniz? Örneğin iki farklı WhatsApp ya da iki farklı Facebook olabilir. Görünüşe göre Android 12 ile birlikte çift uygulama desteği kullanıcılara sunulacak. Bu sayede bu özellikten faydalanabilmek için üçüncü parti bir uygulamaya ihtiyaç duymayacaksınız.

Şifre Kontrolü

Google hesabınızla entegre ettiğiniz şifrelerin daha önce kırılan şifreler olup olmadığını bilmek ister miydiniz? Android 12 ile birlikte gelecek olan şifre kontrolü özelliği, kayıtlı şifrelerinizin daha önce kırılıp kırılmadığı konusunda sizlere bilgi verecek.

SMS Zamanlama

Hepimiz kısa mesajları zamanlayabilmek istiyoruz. Nitekim Android 12 ile birlikte SMS zamanlama özelliği, sistem içerisinde varsayılan olarak sunulacak. Yani üçüncü parti bir uygulamaya ihtiyaç duymadan zaman ayarlı kısa mesaj gönderebileceksiniz.

Android 12 alacak teleefonlar

Android 12 alacak Huawei telefonlar için burayı,

Android 12 alacak Samsung telefonlar için burayı,

Android 12 alacak Xiaomi telefonlar için burayı,

Android 12 alacak Redmi telefonlar için burayı tıklayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu