Android Telefonda Konuşarak Mesaj Yazma

Android Telefonda Konuşarak Mesaj Yazma

Android Telefonda Konuşarak Mesaj Yazma yazımızda klavyeyi kullanmadan whatsapp’ta konuşarak yazma yada konuşarak SMS yazma nasıl yapılır anlatacağız.

Whatsapp’ta konuşarak yazma yada SMS’lerinizi konuşarak yazmak istermisiniz. Android Telefonda klavyeyi kullanmadan konuşarak mesaj yazabilirsiniz.

Android telefonların klavyesinde bulunan mikrofon özelliği sayesinde konuşarak whatsapp’tan mesaj yazabilirsiniz. Mesaj yazarken artık tuşları kullanmanıza gerek kalmayacak mesajı yazmak için tek yapmanız gereken şey konuşmak. Android Telefonda Konuşarak Mesaj Yazma özelliğini, sms, whatsapp, messenger ve diğer mesajlaşma uygulamalarında kullanabilirsiniz.

Trafikte ya da bir işle meşgulken hızlıca bir mesaj yazmak için Google Klavye‘nin özelliğini kullanarak konuşmalarınızı metine çevirebilir, Whtasapp’ta konuşarak mesaj yazabilirsiniz.

Peki sesle mesaj yazma özelliği nasıl aktif edilir.

Android Telefonda Konuşarak Mesaj Yazma

Öncelikle Google klavye uygulamasını aşağıda bulunan playstore linkimizden indirin.

Gboard - Google Klavye
Gboard - Google Klavye
Developer: Google LLC
Price: Free

Aslınca bu sistemin iPhone serisinde kullanılan dikte sistemi ile çok bir farkının olmadığını da belirtelim hemen. Sesle mesaj yazma özelliğini kullanabilmek için yapmanız gereken ise oldukça basit. Sesle mesaj yazmak için her hangi bir ön ayar yapmanıza gerek yoktur.

1 – Kullandığınız mesajlaşma uygulamasını açın.

2 – Uygulamada mesaj kısmına dokunun ve açılan klavyede “Boşluk” tuşunun yanındaki yani klavyenin sol alt kısmında bulunan “mikrofon” simgesine dokunun .

3 – Eğer mikrofon simgesi henüz yok ise.

Ayarlar simgesine gelin.

Android Telefonda Konuşarak Mesaj Yazma

4 – Dil ve giriş seçeneğine girin ve buradan Google kalvye seçeneğini etkinleştirin.

5 – Açılan küçük menüden “Mikrofon” simgesini seçin.

Android Telefonda Konuşarak Mesaj Yazma

6 – Mikrofon işaretine tıkladığınızda karşınıza bu simgenin daha büyük bir hali gelecek ve konuşmanız istenecek. Konuşmanız bittikten sonra ise otomatik olarak sistem söylediklerinizi yazıya dönüştürecektir.

Android Telefonda Konuşarak Mesaj Yazma

Yukarıda anlattığımız gibi mikrofon simgesini seçtiğiniz zaman artık varsayılan olarak Boşluk tuşunun yanında mikrofon simgesi olacaktır.

Konuşarak mesaj yazmak istediğinizde artık tek yapmanız gereken mikrofon simgesine dokunmaktır.

Konuşarak yazı yazarken hata yaptığınızda imleci yani yazı yazarken gördüğünüz kısa çizgiyi hata yaptığınız yere götürüp hatanızı çıkış yapmadan düzeltebilirsiniz.

Noktalama işaretlerini konuşurken yazabilmek için verdiğimiz ilginizce kelimeleri söylemeniz gerekmektedir.

Period=Nokta
Comma=Virgül
Exclamation point=Ünlem işareti
Question mark=Soru işareti


Android akıllı telefon ve tabletlerde cihaz ekranına dokunulduğunda bir işlem gerçekleşirse ekran üzerinde kullanıcıya Dokunmalı Geri Bildirim ( Haptic Feedback) adı verilen titreşim ile bir bildirim gönderiyor. Sizde Android Telefonlarda Tuş ve Mesaj Kısmındaki Titreşimi Kapatmak isteyebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Kaynak:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın
Sitemizde bilgisayar ve akıllı telefon kullanıcılarının sık karşılaştığı sorunlara ait çözümleri bulabilirsiniz.