Bulut Teknolojisi (Cloud Computing) Nedir?

Bulut Teknolojisi (Cloud Computing) Nedir?

Bu yazımızda bulut teknolojisi hakkında bilgiler vererek, Bulut Teknolojisi (Cloud Computing) nedir, nasıl çalışır, En iyi ücretsiz bulut depolama servisleri hangisidir anlatacağız.

Bulut Teknolojisi (Cloud Computing) Nedir?

Cloud Computing, Türkçe de “Bulut Bilişim” olarak adlandırılmaktadır. Bulut bilişim teriminin tam olarak ne zaman ortaya çıktığı bilinmesede bu kavram en kaba tabir ile sunucu bilgisayarlar ve buna benzer internete bağlı cihazların istenildiği zaman kullanılarak, kaynakları kullanıcılar arasında paylaşılabilen internet tabanlı bilişim hizmetlerine verilen genel isimdir.

Bulut Teknolojisi Nasıl Çalışır, Ne işe yarar?

Dijital bir ağı kullanarak çoklu sunucu bağlantıları gerçekleştirmeye bulut teknolojisi deniyor. Eski zamanlarda web sunucuları tek bir bilgisayarmış gibi çalışıyorlardı. Bu da bir noktadan sonra kullanıcı deneyimini düşürüp sitenizin yavaş çalışmasına ve ziyaretçi sayısının azalmasına neden oluyordu. Örnek vermek gerekirse sahip olduğunuz web sitenizin sunucusu aynı anda 500 kişiye cevap verebilme kapasitesine sahipti diyelim. Siteniz popülerleştikçe ziyaretçilerin sayısı artacak ve sunucunuz artık talebe karşılık veremeyecek duruma gelecekti.

Bulut teknolojisi ne işe yarar sorusunun cevabı bu noktada devreye giriyor.

Sisteminizi bulut bilişim uygulamalarına aktardığınız zaman, sisteminiz bir servis sağlayıcından güç alarak çalışan binlerce bilgisayarla beraber çalışmaya başlıyor. Bulut sistemini ortak olarak kullanan sitelerden bazıları popüler olur, bazıları ise daha az ilgi çeker ama tüm siteler aynı ağı kullanır. Popüler sitelere daha çok kaynak az bakılan domain’lere daha az kaynak ayıran bulut sistemi, ağ kullanan tüm sistemler arasında denge kurarak kullanıcı deneyimini maksimum değerlere yükseltir.

.:: En İyi Ücretsiz Bulut Depolama Servisleri

.:: Bulut Depolama Servisleri Arasında Dosya Taşıma Nasıl Yapılır ?

Yorum Yap

Yorum Yap