En İyi Ücretsiz Bulut Depolama Servisleri

Bu yazımızda ücretsiz depolama alanı arayanlar, depoladıkları verilere her yerden ulaşmak isteyenler için en iyi ücretsiz bulut depolama servislerini tanıtacağız.

Bulut depolama internette bulunan bir sabit disk demektir. Bulut (Cloud) depolama servisleri; fotoğrafları, videoları ya da işle ilgili çok önemli belgeleri kısacası verilerimizi bilgisayar ile taşımak yerine internete yüklememize ve gittiğimiz yerde herhangi bir bilgisayardan internete bağlanarak ulaşmamızı sağlıyor. Böylece çok önemli dosyalarımız bilgisayardan silinse bile internet ortamına yüklediğimiz için bir yedeğine ulaşmak mümkün oluyor.

Öncelikle Bulut Depolamanın  Avantajları Nedir kısaca bakalım. Bulut depolamada dosyalarınız kaybolmaz ve silinmez. Dosyalarınızı saklamak için mekanik bir araca ihtiyacınız yoktur. Tüm veriler sanal ortamda depolanır ve heryerden erişilebilir. Diğer depolama araçlarına kıyasla daha güvenlidir. Bulut depolamada dosya paylaşımı daha kolaydır ve alan sınırı diye birşey yoktur.

Ücretsiz depolama alanı veren bulut servislerinin hangisi olduğunu merak ediyorsanız ücretsiz bulut depolama alanı veren en iyi bulut depolama servislerini aşağıda sunyoruz.

En İyi Ücretsiz Bulut Depolama Servisleri

Google Drive 

En İyi Ücretsiz Bulut Depolama Servisleri

Google Drive, Google tarafından oluşturulmuş ve yönetilen bir dosya depolama ve senkronizasyon hizmetidir. Bu hizmet kullanıcıların bulutta doküman depolayabilmelerini, dosya paylaşabilmelerini ve işbirliği yaptıkları kişilerle dokümanları düzenleyebilmelerini sağlar.

Google Drive, Windows, Mac, İOS, Android, başta olmak üzere neredeyse tüm platformlar üzerinden kullanabilirsiniz. Gmail ve Google+ ile senkronize çalışabilen Google Drive ile e-poastalarınızı  ve eklerini ayrıca fotoğraf ve kişisel dosyalarınızı da yedekleme imkanınız bulunuyor.

15 GB‘a kadar ücretsiz depolama alanı sunan Google Drive,

 • 100 GB için  Aylık 2$
 • 1 TB için Aylık 10$  ve
 • 10 TB alan için Aylık 100$ ödeme gerektiriyor.
[appbox googleplay com.google.android.apps.docs] [appbox appstore 507874739]

Yandex Disk 

En İyi Ücretsiz Bulut Depolama Servisleri

Yandex Disk, Yandex tarafından geliştirilen çevrimiçi depolama hizmetidir. İlk sürümü Nisan 2012’de çıkmıştır. Şu an itibariyle mevcut dil destekleri: Rusça, İngilizce, Türkçe ve Ukraynacadır. Yandex Disk; sunucularında bulunan dosyaların depolanması ve diğer kullanıcılarla paylaşmak için kullanılmaktadır.  Yandex Disk, kullanıcıya 10 GB ücretsiz depolama alanı sunar, kullanıcı arkadaşlarını Yandex Disk’e davet ederek depolama alanını genişletebilir ayrıca ücreti karşılığında kapasitesi 1 TB’a kadar genişletilebilir.

 • 10 GB için aylık 1$/yıllık 10$
 • 100 GB için aylık 5$/yıllık 50$
 • 1 TB için aylık 30$/yıllık 300$
[appbox googleplay ru.yandex.disk] [appbox appstore 560459030]

One Drive 

En İyi Ücretsiz Bulut Depolama Servisleri

OneDrive, (daha önce bilinen adıyla SkyDrive,Windows Live SkyDrive ve Windows Live Folders) Microsoft’un sunduğu bir çevrimiçi dosya depolama ve paylaşma hizmetidir.

Kullanıcılar, Microsoft Account hesapları ile bağlanabildikleri OneDrive hesaplarına tarayıcılarını kullanarak dosya gönderip,internet erişimi olan her yerden bağlanabilmektedirler.

One Drive ile 15GB‘a kadar ücretsiz depolama alanına sahip olursunuz. Bununla beraber mobil cihazlarda kamera görüntülerini yedeklemek için ekstra 3GB ve davet ettiğiniz arkadaşlarınızla birlikte gelen 5GB daha depolama alanını ücretsiz olarak kullanabilirsiniz. Kullanılabilir alanınınızı artırmak isterseniz;

 • 100GB için Aylık 2$
 • 200GB için Aylık 4$
 • 1TB için Aylık 7$

ödemeniz gerekiyor. Microsoft 1TB paketini alanlara Office 365’i de hediye ediyor.

[appbox googleplay com.microsoft.skydrive] [appbox appstore 477537958]

OneDrive kullanmak istemeyenler için Windows 10 OneDrive Kalıcı Olarak Nasıl Kapatılır burada bulabilirler.

Dropbox

En İyi Ücretsiz Bulut Depolama Servisleri

Rakiplerine kıyasla daha az ücretsiz depolama alanı sunan Dropbox buna rağmen en popüler bulut depolama servisleri arasında yer alıyor.

DropBox ile sahip olduğunuz ücretsiz 2GB depolama alanını davet ettiğiniz her arkadaşınız için 500MB kazanarak artırmanız mümkün. Windows,Mac,Android ve İOS platformlarında kullanılabilir durumda olan Dropbox fotoğraf yedekleme özelliği ile ön plana çıkıyor.

Depolama alanını aşmadığınız sürece dosya yüklerken masaüstü ve mobil uygulamalarını kullanmak şartıyla heehangi bir yükleme limitiniz bulunmuyor. Dropbox ile kullanılabilir depolama alanını artırmak isterseniz;

1TB için Aylık 10$ ödeme yapmanız gerekiyor.

[appbox googleplay com.dropbox.android] [appbox appstore 327630330]

Mega

En İyi Ücretsiz Bulut Depolama Servisleri

Megaupload kurucusu Kim Dotcom tarafından oluşturulan depolama servislerinden birisi olan MEGA, 50GB’lık depolama alanını ücretsiz olarak sunarken, daha yüksek boyutlarda depolama alanlarını düşük ücretler ile kullanıma sunuyor. Güvenliği ön planda tutan kullanıcılar için iyi bir alternatif olan Mega, yüklediğiniz dosyaları şifreliyor. Hatta bu dosyaların ne olduğunu Mega’nın bile anlaması mümkün olmuyor. Mega her kullanıcıya 50GB ücretsiz depolama alanı sunar. Bu depolama alanını yeterli bulmayıp artırmak isterseniz fiyatlandırma şu şekilde :

 • 500GB için Aylık 10€
 • 2TB için Aylık 20€
 • 4TB için Aylık 30€
[appbox googleplay nz.mega.android] [appbox appstore 706857885]

iCloud

En İyi Ücretsiz Bulut Depolama Servisleri

Ücretsiz bulut depolama servislerinden olan Apple’ın kendi cihazları için sunmuş oladuğu bulut depolama servisi iCloud, bir sıralar hack haberleri ile gündeme gelsede hala  iPhone ve iPad gibi ürünlerin vazgeçilmezi konumunda bulunuyor. Windows versiyonu da bulunan iCloud kullanıcılara 5GB‘lık ücretsiz depolama alanı sunuyor.

iCloud ile kullanılabilir depolama alanınınızı artırmak için diğer servislerde olduğu gibi ek ücret ödemeniz gerekiyor. Fiyatlandırma ise şu şekilde:

 • 20GB için Aylık 1$
 • 200GB için Aylıkık4$
 • 500GB için Aylık10$
 • 1TB için Aylık 20$

Box

En İyi Ücretsiz Bulut Depolama Servisleri

Ücretsiz bulut depolama servislerinin ilklerinden olan Box, kullacılara 10GB‘lık ücretsiz depolama alanı sunuyor. Ancak yükleyeceğiniz dosyaların limiti 250 MB’tan düşük olması gerekiyor. Bu yönüyle bulut depolama servisleri arasında arka sıralara düşüyor. Depolama alanını artırmak isterseniz Box’a;

 • Her 100GB için Aylık 10$ vermeniz gerekiyor.
[appbox googleplay com.box.android] [appbox appstore 290853822]

Bulut depolama servislerinin tamamı kullanıcıya belirli bir alanı ücretsiz olarak sunmakta. Seçim yaparken ücretsiz depolama alanının yanında depolama alanı artırma fiyatlarını da gözden geçirmeniz gerekiyor. Android kullanıcıları için en iyi seçenek Google Drive görünebilir. Gmail ve Google+ ile uyumlu çalışır, fotoğraflarınızı ve maillerinizi otomatik olarak senkronize edebilir. Ancak önceliğiniz güvenlikse Mega sizin için daha iyi bir alternatif olabilir. Üstelik 50GB ücretsiz depolama alanını da unutmamak gerekir. İOS ve Mac kullanıcıları iCloud kullanmaları son derece doğru bir karar. Kamera uygulamaları ile sonkronize olarak çalışır depolama alanı artırma ücretleri ise son derece uygun.

İstediğiniz servisi kullanmakta elbette özgürsünüz. Ancak her servisi kriterlerinize göre değerlendirip güzel bir seçim yapmanız gerekiyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu