Mobil

Cep Telefonu Nasıl Dinlenir ?

Cep telefonlarının dinlenmesi için kullanılan yöntemler var. Bu yazımızda Cep Telefonu Nasıl Dinlenir, Cep telefonu dinleme programı var mıdır,  Cep telefonumun dinlendiğini nasıl anlarım sorularına cevap arayacağız.

Günümüz de artık herkesin korkulu rüyası haline gelen, çığrından çıkmış ve sonuçlarının nereye varacağı belli olmayan dinleme olayları endişe ile izlenmektedir.

Özel hayatın gizliğini hiçe sayan cep telefonu dinlemesi nasıl yapılır, telefonumun dinlendiğini nasıl anlarım, cep telefonumun dinlenmesini nasıl engellerim sorularına cevap arayacağız.

Cep Telefonu Nasıl Dinlenir ?

Cep telefonu dinleme yöntemleri o kadar çok ki bu yazımızda bunlardan sadece 5 tanesini anlatmaya çalışacağaız.

1# Operatörler üzerinden telefon dinlemesi

Operatörler üzerinden yapılan tüm telefon görüşmeleri ve mesajlar operatörlere ait server’larda kaydediliyor ve belirli bir süre boyunca burada tutuluyor. Bu veriler yok edilmediği müddetçe her zaman dinlenebilirler.

2# Uydu üzerinden telefon dinlenmesi

İki mobil uydu haberleşme sisteminden bir tanesi olan LEO (Alçak Yörünge Uyduları) ve GEO (Yerdurağan Yörünge Uyduları) kapsama alanının çok geniş olması sebebiyle başka ülkeler tarafından da rahatça dinlenebiliyorlar.

3# Cep telefonu dinleme programı (cCasus yazılımlarla) telefon dinleme

Sıradan bilgisayarların yapabileceği her işi yapan cep telefonunuza yüklenen ufak bir yazılım ile bu küçük alet bir casusa dönüşebiliyor.Bu amaca yönelik hazırlanan ve satışı gerçekleştirilen yazılımlardan bir taneside yani Cep telefonu dinleme programı ‘ndan biriside MSpy’dır.

https://tr.mspy.com üzerinden detaylı bilgilere sahip olabileceğiniz bu sistemin genel çalışma prensibine bakacak olursak, programın yüklendiği telefon üzeirnden yapılan tüm görüşmeler ve mesajlaşmalar, bu yazılım sayesinde farklı bir telefona yönlendirilebiliyor.

4# Frekans yakalanarak yapılan telefon dinlemesi

Mobil dinleme araçları ile belli bir bölgeden geçen sinyallerden edinilen frekansları çözülebilir ve dinlenecek olan kişi her nereye gidiyor olursa olsun dinlenebilir. Bundan kurtulmak için zaten jammer’lar (sinyal karıştırıcılar) kullanılmakta.

5# IMSI ile yapılan telefon dinlemesi

IMSI cihazı, bulunduğu ortamda kendisini baz istasyonu gibi tanıtıp özel bir sinyal göndererek, cep telefonu iletişimini şifrelemek için kullanılan engelin de kaldırılmasını sağlıyor.

Cep Telefonu Nasıl Dinlenir konusunu sanırım açıklamış olduk şimdide telefonun dinlendiği nasıl anlaşılır ve telefon dinlenmemesi için neler yapılmalıdır anlatalım.

Cep Telefonu Nasıl Dinlenir ?

Cep telefonumun dinlendiğini nasıl anlarım ?

> Eğer ‘Casus yazılım’ varsa, telefon kullanılmaya başladığında kaynağa istem dışı SMS gönderir.Bu nedenle ilk yapmanız gereken, ayrıntılı fatura istemek. Faturada sizin bilmediğiniz SMS görürseniz, telefonunuzda casus yazılım bulunma ihtimali çok yüksek.
> Cep telefonunuzu özellikle çok fazla kullanmadığınız zamanlarda normalden daha fazla şarj etmek durumunda kalıyorsanız, bu dinlendiğine dair önemli bir işaret olabilir.
> Telefonunuzu kullanırken, cızırtı ve yankı duyuyorsanız, dinleniyor olabilirsiniz.
> Konuşmalarınız derinden geliyorsa ve aynı olay gün içinde 2 kez tekrarlanırsa, yine dinlenme ihtimaliniz olabilir.
> Telefonunuzu 1 saat boyunca masaya bırakın. Sonra elinizde tutun. Eğer sıcaklık hissediyorsanız, bu telefonunuzun dinlendiğini gösterir.Bunu gün içinde birkaç saat sonra tekrarlayın. Sonuç aynı ise dinleniyor olabilirsiniz.

Cep telefonumun dinlenmesini nasıl engellerim ?

# Kesinlikle kimseden hediye cep telefonu almayın.

# SMS yolu ile gönderilen mesajlara dikkat edin.

# Cep telefonu için üretilmiş antivirüs ve anti casus yazılımları yükleyin.

# İnternet ortamından güvenilir olmayan sitelerden dosya (mp3, program, video) indirmeyin.

# Cep telefonunuzdaki bluetooth fonksiyonunu ihtiyacınız olduğu zaman şifreli bir şekilde etkinleştirin.

# Telefonunuzu iş ortamınızda bile hep yanınızda taşıyın.

Son Güncelleme: 5 Mart 2021

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
error: Bu içerik koruma altındadır!