CloudFlare Nedir ve Nasıl Kullanılır ?

CloudFlare Nedir ve Nasıl Kullanılır ?

CloudFlare Nedir ve Nasıl Kullanılır

“Cloud Flare Nedir ?” Sorusuna aslında  en kısa yanıtı ;Web performansını artıran ve web sitesinin guvenliğini sağlayan bir hizmet olarak verebiliriz.

Tarihine gelince 2009 yılında  Matthew Prince,Lee Holloway, ve  Michelle Zatlyn  tarafından  Honey Pot adlı proje geliştirilmeye başlanmış  projenin amacını biraz açarsak  iframe içerisinde çalışan web uygulamalarının sunucu tarafını güçlendirip insanlara ve uygulama sahiplerine hızlı ve güvenli bir etkileşim sağlamak.

Hacker grupları tarafından 2014 yılında  saniyede 400 Gbit lik bir sadırıyı savurabilen sistem dünyaya kendini kanıtladı, artık dünyanın en büyük web siteleri ve şirketleri sunucu güvenliği ve cache sistemlerini CloudFlare ile sağlıyor.

CloudFlare güvenlik ve performans hizmeti (cache) yanında bir çok özellik ve uygulama hizmetide sağlıyor, bunlardan bazıları herkesin bildiği google analiz,google web tools,ve resimdekiler.Benin en sevdiğim özellik size filexible ssl hizmeti sunması bu hizmeti de Comoda SSL tarafından ücretsiz sağlıyor.

Geçelim Kuruluma

Öncelikle https://cloudflare.com/  web sitesine giriş bir hesap oluşturuyorsunuz.

Hesab oluşturduktan sonra ve giriş yaptıktan sonra yönetim paneliniz karşınza gelecek  Add Website butonu ve web sitenizin adresini girebileceğiniz input karşınızda size sadece web site adresinizi girmek ve add website butonuna tıklamak kalıyor.

cloudflare-add-web-site

Add website dedikten sonra cloudflare sizin we siteniz ile ilgili  sunucu kayıtlarını size döküyor ve istediğiniz A , CNAME gibi dns özellikleri ekleyip değiştirmenize izin veriyor.

Geriye sadece cloudflare tarafından size verilen nameserver adreslerini cpanel veya domain yönetim panelinizde ns1 ve ns2 adresi olarak girmek kalıyor.

Bu işlemi de tanımladıktan sonra artık cloudflare’ın hizmetlerinde ücretsiz yararlanabiliyorsunuz.

cloudflaresettings-300x143Resimde de görüldüğü gibi cloudflare size web sitenizle ilgili ayaları yapabileceğiniz hızlı ve mobil uyumlu bir panel sağlıyor bütün ayarları bu panel üzerinden anlık yapabiliyorsunuz.

Cloudflare hakkında daha detaylı yazılarımızı ilerleyen zamanlarda sizlerle paylaşacağız. Bizi takip etmeye devam edin.

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:
Kaynak:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın
Sitemizde bilgisayar ve akıllı telefon kullanıcılarının sık karşılaştığı sorunlara ait çözümleri bulabilirsiniz.