1. Ana Sayfa
  2. Nasıl Yapılır
  3. DOCX Nedir? DOCX Uzantılı Dosya Nasıl Açılır ?

DOCX Nedir? DOCX Uzantılı Dosya Nasıl Açılır ?

DOCX Nedir? DOCX Uzantılı Dosya Nasıl Açılır ?

DOCX nedir?  DOCX Uzantılı Dosya Nasıl Açılır ? DOC ile DOCX arasındaki fark nedir? Eski office sürümü ile DOCX nasıl açılır?

Bu yazımızda en çok karşılaşılan dosya uzantılarından DOCX hakkında detaylı bilgiler vereceğiz.

DOCX Nedir?

DOCX, Microsoft’un Windows işletim sistemleri içerisinde yer verdiği Word yazılımının yeni nesil dosya uzantısıdır. Microsoft Word 2007 sürümüne kadar Word dosyalarının uzantıları “.doc” şeklinde kayıt edilirken Word’ün 2007 sürümü ve sonrasında kullanılan Word sürümlerinde dosya formatı “.docx” olarak oluşturulmaktadır.

DOC ile DOCX arasındaki fark nedir?

DOC: Word 1995 versiyonunda yazılmış dosya

DOCX: Word 2007 versiyonunda yazılmış dosya

Docx dosyası açmak için ofis 2007 gereklidir.

DOCX’in önemli avantajlarından bir tanesi de arşiv temelli bir dosya uzantısı olmasıdır. Bu sayede sabit disk üzerinde kaplayacağı alan çok daha düşüktür. Daha küçük boyutlu olan DOCX dosyaları maillerle transfer edilirken veya internet üzerinden gönderilirken haliyle daha önceki dosya formatlarına göre büyük bir avantaj sunmaktadır.

DOCX Uzantılı Dosya Nasıl Açılır ?

DOCX dosyasını açmak için bilgisayarınızda Microsoft Word 2007 veya daha sonraki sürümlerinin bulunması gerekiyor. Eğer bu sürümlerden daha önce yayınlanmış bir Word sürümü kullanıyorsanız DOCX dosyalarını açabilmek ve oluşturabilmek için Microsoft tarafından yayınlanmış olan uyumluluk paketini kurmanız gerekiyor.

Word, Excel ve PowerPoint Dosya Biçimleri İçin Microsoft Office Uyumluluk Paketi’ni buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

Ayrıca LibreOffice ve OpenOffice başta olmak üzere diğer ofis yazılımlarıyla veya DocX Viewer benzeri yazılımlarla da DOCX dosyalarını açabilirsiniz.

Bu yazılarımıdanda faydalanabilirsniz;

#Dosya Uzantılarını Gösterme Nasıl Yapılır ?

#Toplu Halde Dosya Uzantısı Nasıl Değiştirilir ?

Yorum Yap

] }

Yorum Yap