Bilgisayar

Donanım Bilgisi veren Programlar

Bilgisayarda bulunan ekran kartı, işlemci, RAM gibi donanımlar hakkında bilgi sahibi olmanın en kolay yolu donanım bilgisi veren programlar kullanmaktan geçer.

Bilgisayardaki donanım birimleri iç donanım ve dış donanım olmak üzere 2’ye ayrılır.

İç Donanım; bilgisayarın kasasının içerisinde yer almakta olan sistemsel donanımların tümününe, Dış Donanım ise  bilgisayarın dışarısında görünen donanımların tamamına denir.

Başka bir deyişle bir bilgisayar donanımı dış ortamdan bilgisayara veri aktarmak için kullanılıyorsa giriş birimi/giriş donanımı, bilgisayardan dış ortama veri aktarmak için kullanılıyorsa çıkış birimi/çıkış donanımı olarak adlandırılır.

Dış donanım birimlerini görebildiğimiz için marka ve modelelri ile ilgili teknik bilgilere ulaşmak oldukça kolay. İç donanım birimlerinde ise donanım bilgisi veren programlar kullanabilirsiniz.

Donanım Bilgisi veren Programlar

Everest Ultimate

Donanım Bilgisi veren Programlar

Everest Ultimate program ile bilgisayarınızın tüm donanımsal özelliklerini ayrıntılı olarak görebilirsiniz. İsterseniz Bilgisayar/Özet kısmından toplu halde görebilir, dilerseniz de her donanım için tek tek seçerek daha ayrıntılı şekilde inceleyebilirsiniz.

GPU- Z

Donanım Bilgisi veren Programlar

GPU-Z, bilgisayarınızda bulunan ekran kartı veya kartlarının detaylı olarak bilgilerine hızlı bir şekilde ulaşmak için   Grafik işemcisiniz hakkında detaylı bilgileri sunarken donanımınızın üzerindeki sensörler yardımıyla ekran kartınızı anlık olarak takip etmenize olanak sağlıyor.

GPU çekirdek ve bellek hızlarını, ekran kartınızın ısısını, fan dönüş hızını ve donanımınızın yükünü anlık olarak size sunan bu ücretsiz donanım aracı tüm ATI ve NVDIA marka ekran kartları ile uyumlu olarak çalışabiliyor.

CPU- Z

Donanım Bilgisi veren Programlar

CPU- Z ile bilgisayarınızdaki işlemci, anakart ve bellekler hakkında ayrıntılı bilgilere anlık olarak ulaşabilirsiniz.

CPU-Z bilgisayarınızın işlemci, anakart ve bellek bilgilerini ayrıntılı bir şekilde size anlık olarak sunan ücretsiz bir sistem aracı. İşlemcinizin hızını, dahili ve harici çalışma saat hızlarını, türünü, modelini, cache bilgisini, üreticisini, çekirdek voltajını, çarpanlarını, tüm ön bellek düzeylerini size gösteren program bunların yanında anakartınızın modelini ve üreticisini, BIOS özelliklerini, yongaseti ( kuzey ve güney köprüsü ) bilgilerini, bellek kartlarını ve AGP ayrıntılarını sunabiliyor.

İlgili Yazılar

1 Yorum

emeği geçen arkadaşa teşekkür ederim

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol