Nedir, Nasıl Yapılır

Emoji Nedir? Emoji Nasıl Kullanılır?

Son Güncelleme: 14 Mayıs 2020

Emoji Nedir? Emoji Nasıl Kullanılır yazımızda emojilerin geçmişten günümüze nasıl geldiğini detayları ile anlatmaya çalışacağız.

Emoji nedir ?

Emoji, Japoncadan gelmektedir E (Resim) Moji (Harf) demektir.Resim harf bir ifade biçimidir.Smiley değildir karıştırılmasın, Smiley parantezler ile yapılan tarihi Abraham Lincon’a dayanmaktadır.

Emojide bunun gelişmişidir.

1999 yılında japonyada mobil üreticisi baktıki millet bir birine resim göndermeye bayılıyor lakin resimler çok büyük boyutlu tamam demişler karakter olanında yapsınlar diyerek ortaya çıkmıştır.Emojinin icadını yapan kişi Shigetaka Kurita’dır.

Günümüzde ise bir akım haline geldi 7 den 70’e herkes emoji kullanmaya başladı.Dünya da yaygın olarak sosyal medyada sıklık ile kullanılmaktadır.Günümüzde Emoji ile romanlar bile yazılmaya başlandı.

Yeni jenerasyon, yani yeni nesil mobil iletişimi ve sosyal ağları kullanarak, karşısındakine ya da sosyal medyada takipçilerine hitap ederken bir Emoji karakteriyle kendini ifade edebiliyor.

Mesela birine aşık olduğunu sevdiğini göstermek için kalp emojisini kullanabilirsiniz.

Peki Emoji neden bu kadar başarılı?

Avusturalya’da bu konu hakkında araştırmalar yapan Doktor Owen Churces diyor ki; “Kişiler, gerçek ifadelerini sanal alemde en iyi Emoji üzerinden yansıttığı için Emoji bu kadar başarılı.” Mobilde kendimizi en iyi ifade araçlarından birisi artık Emojiler.

Bilimsel perspektiften bakıldığında bu ifadeleri kullanmak iletişimi güçlendiriyor. 96 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde bir deney yapıldı ve bu deneyde 12 kişilik bir ekip iki bölüme ayrılarak bilgisayar aracılığıyla iletişim kurmaya başladı. İki gruba da ödevler verildi. Bir bölümü ifadelerle anlaşırken, diğeri  bu ifadeleri (smiley) kullanmadı. Burdan doğru anlaşıldı ki ifadeleri kullananlar ödevleri daha çabuk bitirdi ve ödevleri yaparken daha fazla eğlendiği ortaya çıktı.

Emoji Nasıl Kullanılır?

Emoji ifadeleri çoğunlukla mobil cihazlarda yani iPhone, Android cihazlar ve Windows yüklü mobil cihazlarda ek ayar yoluyla aktifleştiriliyor. Bazı cihazlarda ise aktif halde kullanıma açık geliyor. Kullanmak içinse, klavyenin kenar kısımlarında bulunan gülen yüz tuşuna basarak sembollere ulaşabiliyorsunuz.

Emoji Nedir? Emoji Nasıl Kullanılır?

Emojilerin Anlamı ve Yanlış Kullanımı konumuzda günümüz iletişim teknolojilerinin fenomeni haline gelen emojilerin, farklı platformlarda farklı şekillerde göründüğünü ve dolayısıyla farklı anlamlar taşıdığını öğrenebilirsiniz.

Peki gerçekten emojiler işe yarıyor mu?

Bugüne değin yapılan birçok araştırmada Emoji’nin kişilerin kendilerine ifade etme konusunda çok yararlı ve etkili olduğunu söylüyor. Üzgün bir ifade (smiley) gönderildiğinde, karşı taraf Emoji’nin üzgün halini görerek, karşı tarafın ne denli üzgün olduğunu hissedebiliyor ve iletişimini bu şekilde kuruyor.

Hangisi en popüler?

FiveThirtyEight adlı veri araştırma merkezi, Twitter’da en fazla kullanılan Emoji hakkında araştırmalar yürüttü. Bu çalışmalarda 342 milyon tweet değerlendirildi ve en çok kullanılan Emojiler şu şekilde listelendi:

  1. Kalp işareti
  2. Gözü yaşlı eğlenen ifade
  3. Hiç eğlenmeyen ifade
  4. Kalp göz
  5. Rahatlamış ifade

Emoji, artık öyle bir hal aldı ki, ortak bir iletişim dili haline geldi.


Duyguları ve kelimeleri kolayca ifade etmek için kullandığınız bu emojiler gerçekten istediğiniz anlamı yansıtıyor mu?  İşte Muhtemelen Anlamlarını Bilmeden Yanlış Kullandığınız 9 Emoji

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu