En İyi Benchmark Programları

Bilgisayarınızın performansından memnun musunuz?  Sisteminizde dilediğiniz testleri yapabilmeniz için en iyi Benchmark programları listesini bir araya getirdik.

Benchmark testi, bir ürünün diğerine oranla nasıl performans gösterdiği anlamak ve ürünler arasında karşılaştırma yapabilmek için kullanıcıların kullandığı testlerdir.

Bilgisayarınızın performans ölçümünü yapmaya yarayan birçok Benchmark yazılımı bulunmaktadır. Bunların bazıları sadece belli ölçümler yapabilirken, bazı yazılımlar ise tüm bilgisayarı test edebiliyor. Bunların içinde En İyi Benchmark programlarını belirledik.

En İyi Benchmark Programları

Bilgisayarınızın performansını bu yazılımlarla güvenli bir şekilde test edebilirsiniz.

  • CPU-Z
  • HWMonitor
  • SiSoftware Sandra Lite
  • Speccy
  • Fraps
  • CineBench
  • RealBench
  • MSI Afterburner
  • FutureMark Suite

CPU-Z

Benchmark Test Programı

CPU-Z ile bilgisayarınızın temel bileşenleri hakkında bilgi elde edebilirsiniz. Cpu-Z ile işlemcinize ait bilgiler, anakart ve bios bilgileri, Ram bellekler ve gecikmeleri ile DirectX versiyonunuz hakkında bilgiler elde edebilirsiniz.

HWMonitor

Benchmark Test Programı

HWMonitor bilgisayarınızda bulunan donanımlar üzerindeki sensörleri okuyarak sıcaklık, voltaj, fan hızı gibi değerler hakkında kullanıcılara bilgi veren başarılı bir donanım izleme yazılımıdır.

SiSoftware Sandra Lite

Benchmark Test Programı

Tam kapsamlı bir benchmark yazılımı olan Sandra ile bilgisayrınızın bütün detaylarını öğrenebilirsiniz ve ücretsiz bir sürümü de bulunmaktadır.

Hafıza bantgenişliğinden tutun da, ağ performansınıza ve güç verimliliğine kadar birbirinden ilginç testler yapmanıza imkan tanır. Bütün bu testlere referans değerleri de sunuyor.

Speccy

Benchmark Test Programı

Speccy gelişmiş bir sistem bilgisi görüntüleme yazılımıdır. CCleaner üreticileri tarafından hazırlanmış başarılı bir programdır. Speccy yardımıyla bilgisayarınızın tüm donanımı hakkında ayrıntılı olarak bilgi edinebilir, anakart, işlemci ve hdd ısısını görüntüleyebilirsiniz.

Fraps

Benchmark Test Programı

En popüler ücretsiz uygulamalardan birisi olan FRAPS, sentetik ölçüm yapmaz. Aslında bir test yazılımı da değildir, sadece sisteminizin o an ne kadar hızlı çalıştığını size gösterir.

Kullanımı çok basittir, açıp oyun oynamaya başlarsınız ve saniyede gösterilen kare sayısını seyredersiniz. Oyunun ayarlarını değiştirerek ideal bir performans yakalayabilirsiniz.

CineBench

Benchmark Test Programı

Bilgisayarınızın kapasitesi hakkında detaylı bir döküme ihtiyaç duyuyorsanız ve benchmark testini gerçekleştirmek için web tabanlı bir hizmet yerine stabil bir yazılım tercih ediyorsanız CINEBENCH isimli bu uygulama hayatınızı oldukça kolaylaştıracaktır.

RealBench

Benchmark Test Programı

RealBench, render testiyle CPU benchmark işlemini gerçekleştiren bir başka uygulma örneğidir

MSI Afterburner

Benchmark Test Programı

MSI’ın geliştirdiği Afterburner, dünya çapındaki hızaşırtma yarışmalarının en popüler ekran kartı hızaşırtma aracıdır. Gelen talep üzerine MSI’ın marka bağımsız tüm ekran kartı kullanıcılarına açtığı Afterburner ile ekran kartınız ile ilgili bilgilere kolayca erişebilir, hemen hemen tüm ayarlarını kolayca yapabilirsiniz.

FutureMark Suite

Benchmark Test Programı

Futuremark PCMark, Windows işletim sistemlerinde komple benchmark testi yapmanızı sağlar. Program içerisinde 6 ayrı test kategorisi bulunmaktadır. Standart ev kullanıcıları için Home Test, profesyonel kullanıcılar için (Video işleme, tasarım vb.) Creative Test, ofis ya da benzeri ortamlar için Work Test, diskleriniz için Storage Test, Adobe Creative Suite ve Microsoft Office gibi uygulamalar kullanarak Applications Test ve son olarak pil testleri için Battery Life Testing kullanabilirsiniz. Her testin içerisinde kendisi ile uyumlu iş yükü bulunmaktadır (Programı açma, yazma, silme, okuma vb.).

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu