Sosyal Medya

Facebook Arkadaş Etiketlemenin 3 Kolay Yolu

Facebook paylaşımlarınızda arkadaşlarınızı etiketleyebilirsiniz. Facebook etiketleme nasıl yapılır bilmiyorsanız, Facebook Arkadaş etiketlemenin 3 kolay yolunu deneyebilirsiniz.

Facebook arkadaş etiketleme, fotoğraf paylaşımlarında ikinci ve üçüncü şahısları belirtme, birinden bahsetme gibi birçok amaçla kullanılabilir.

Birisini etiketlediğinizde, onun profiline giden bir bağlantı oluşturursunuz. Kişiyi etiketlediğiniz gönderi kişinin Zaman Tüneline de eklenebilir. Örneğin, bir fotoğrafta kimlerin olduğunu göstermek için fotoğrafı veya bir şeyi kiminle yaptığınızı söylemek için bir durum güncellemesini etiketleyebilirsiniz. Durum güncellemenizde bir arkadaşınızı etiketlerseniz, güncellemeyi gören herkes arkadaşınızın adına tıklayarak profiline gidebilir.

Birini etiketlediğinizde, bu durum kendisine bildirilir. Ayrıca, siz veya bir arkadaşınız gönderinizde birisini etiketlediğinizde, gönderiyi seçtiğiniz hedef kitlenin yanı sıra etiketlenen kişilerin arkadaşları da görebilir.

Şimdi Facebook etiketleme ayarlarına bakalım.

Facebook Arkadaş Etiketlemenin 3 Kolay Yolu

Başlamadan önce, etiketlemek istediğiniz kişinin gizlilik ayarlarında gittiği değişikliğin, kişiyi etiketlemenize engel olabileceğini unutmamalısınız.

Bu arada Facebook etiketleme engelleme nasıl yapılır yazımızın sonunda bulabilirsiniz.

Durum Paylaşımlarında Etiketleme

Hangi konudan bahsediyor olursanız olun, bahsetmenize gerek dahi yok, birini etiketlemek için yapmanız gereken tek şey @ sembolünü kullanarak etiketlemek istediğiniz kişinin ismini yazmanız. Üstelik kişinin ismini tamamen yazmanıza da gerek yok.

Facebook, siz yazmaya devam ettikçe küçük bir pencere içinde etiket önerileri sıralar. Bu önerilerden herhangi birine tıkladığınızda durumunuzda kişinin isminin mavi bir tonda vurgulandığını göreceksiniz.

“Kiminle Birlikteydin?” Özelliği

Facebook, “Kiminle Birlikteydin?” özelliğinin yanı sıra durumunuza anketler, ruh halleri ve daha birçok ögeyi eklemenizi sağlar.

Kiminle olduğunuzu belirtmek için durumun aşağısında yer alan “Arkadaşlarını Etiketle” seçeneğine tıklayın, durumunuzun altında yeni bir kutu daha göreceksiniz, bu kutuya etiketlemek istediğiniz kişinin ismini giriniz.

“Fotoğraftakiler Kim?” Özelliği

Facebook’un otomatik yüz algılama özelliği sayesinde bunu çok kolay bir şekilde Facebook arkadaş etiketleme yapabilirsiniz.

Yüz tanıma, sizin için şablon adında benzersiz bir numara oluşturmak üzere, Facebook’ta içinde olduğunuzu düşündüğümüz, profil fotoğrafınız ve etiketlendiğiniz fotoğraf ve videolar gibi fotoğraf ve videoları analiz etmek için kullanılır.

Facebook, algıladığı yüzleri bir kare içinde gösterir. Bu karenin hemen altında isim girmeniz için bir kutu yer alır. Bu kutuya etiketlemek istediğiniz kişinin adını giriniz.

Eğer kutu yoksa fotoğrafın sağ alt köşesinden etiketleme seçeneğine tıklayın. Etiketlemek istediğiniz kısmı seçince etiketlemek istediğiniz kişinin ismini giriniz.

Facebook’ta isteğiniz dışında size ait olan paylaşımların başka bir kullanıcı tarafından etiketlenmesini engelleyebilirsiniz. Facebook etiketleme engelleme için Facebook ‘ta İstenmeyen Etiketlenmeleri Kapatma ile ilgili yazımıza bakabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol