Google Dökümanlar’ı İnternet Bağlantısı Olmadan Kullanmak

Google Dökümanlar'ı İnternet Bağlantısı Olmadan Kullanmak 1

Bu yazımızda Google Dökümanlar’ı İnternet Bağlantısı Olmadan Kullanmak yani offline kullanmak nasıl yapılır anlatacağız.

Google Dokümanlar Nedir, Ne İşe Yarar ?

Google Dokümanlar, E-Tablolar, Slaytlar ve Formlar, diğer bir ifadeyle sırasıyla web tabanlı kelime işlemci, hesap tablosu programı, sunum hazırlama programı ve anket programı, olmak üzere tümü Google’ın kendi Google Drive hizmeti içerisinde sunulan ofis paketi yazılımının bir parçası. Paket kullanıcıların çevrimiçi olarak doküman oluşturmasını ve düzenleyebilmesini sağlarken, diğer kullanıcılarla gerçek zamanlı olarak işbirliği yapabilmelerini sağlıyor.

Kısaca Google Dokümanlar Google’ın “hizmet olarak yazılım” ofis paketidir. Dokümanlar, elektronik tablolar, sunumlar Google Dokümanlar ile oluşturulabilir, web arabirimi aracılığıyla içeri aktarılabilir ya da e-posta ile gönderilebilir. Dokümanlar kullanıcının yerel bilgisayarına çeşitli biçimlerde kaydedilebilirsiniz.

Google Dökümanlar’ı İnternet Bağlantısı Olmadan Kullanmak

Eğer bir Google Drive kullanıcıysanız ve offline olarak dökümanlarınızı düzenleme ya da onlara erişimi nasıl sağlayacağınızı bilmiyorsanız, yazımızın geri kalanına göz atmanız yararınıza olacaktır.

Masaüstü Bilgisayarlarınız Üzerinde Google Chrome ile Google Drive’ı Offline Kullanma

Google Drive Offline Kullanma

Google Drive’ı bilgisayarlarınız üzerinde internet bağlantısı olmadan kullanmak istiyorsanız tarayıcı olarak Google Chrome kullanıyor olmanız gerekiyor. Windows, Mac ve Linux işletim sistemleri üzerinde çalışan offline mod desteklenmeyen diğer tarayıcılar üzerinde aktif edilemiyor ve dolayısıyla kullanılamıyor.

Drive’ın internetsiz kullanılması için Google Drive web uygulamasının Chrome üzerinde yüklü olması gerekiyor. Ne şanslısınız ki bu uygulama Chrome içerisinde standart yüklü olarak geliyor. Fakat sildiyseniz ve ihtiyaç duyarsanız buraya tıklayarak yeniden Chrome’a ekleyebilirsiniz. Bu aşamada herhangi bir probleminiz yoksa offline kullanım için bir sonraki adıma geçmenizde herhangi bir sakınca yok.

Google Drive Çevrimdışı Modu Aktif Edin

Google Drive Çevrımdışı Kullanma

Çevrimdışı olarak Drive dökümanlarınıza erişmek ve düzenlemek için ilk yapmanız gereken şey Google hesabınıza giriş yapmak ve ardından buraya tıklayarak Drive’ınıza gitmek. Eğer hesabınızla giriş yaptıktan sonra linke tıkladıysanız karşınıza Google Drive sayfanız gelecektir. Gerekli aktif etme işlemi için hemen sağ üstte bulunan ayarlar ikonuna tıklayın ve seçenekler arasından ayarlara gidin. Ekrana gelen pencerede “Çevrımdışı” seçeneğinin karşısındaki kutucuğu işaretlerek sağ üste tıklamanız gerekiyor. Bu işlemi yaptığınızda çevrimdışı modu aktif ediliyor fakat aynı zamanda dökümanlarınızı ve dosyalarınızı offline yani çevrımdışı kullaanbilmeniz için indiriliyorlar. Yani bu işlemi internet bağlantınız varken yapmanız gerekiyor. Eğer çok fazla dosya ve dökümana sahipseniz indirme işlemi biraz uzun sürebilir.

1 2

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol