Güvenlik Kamerası İzleme Nasıl Yapılır?

Son güncelleme: 14 Mayıs 2020

Bu yazımızda Bilgisayarınızdan Güvenlik Kamerası İzleme , ev ve işyeri kamerasını cepten izleme nasıl yapılır anlatacağız.

Günlük yaşamın her alanında, güvenlik ve tedbir amaçlı kullanılan güvenlik kameraları, teknolojik gelişimlerle birlikte bir alana bağlı olmaksızın farklı noktalardan ve farklı cihazlardan izlenebilmektedir.

Güvenlik Kamerası İzleme Nasıl Yapılır?

Güvenlik kameralarını izlemek için 2 yöntem kullanılabilir.

Web tarayıcı ile Güvenlik Kamerası İzleme: Bu yöntemle hem bilgisayarınızdan hemde mobil cihazınızdan herhangi bir program yada uygulama kurmadan iş ve ev güvenlik kamerası izleyebilirsiniz.

Uygulama ile Güvenlik kamerası izleme: Akıllı telefonunuza kuracağınız bir uygulama ile güvenlik kamerası takibi yapabilirsiniz.

Şimdi bunları detaylı olarak anlatalım.

Web tarayıcı ile Güvenlik Kamerası İzleme

Bilgisayar yada Cep telefonunda browser (tarayıcı) üzerinden güvenlik kamerası izleyebilmek için öncelikle  güvenlik kamerasını izleyebilmek için uyumlu tarayıcı kullanılmalıdır. Son sürüm tarayıcılar genellikle güvenlik kamerası sistemlerine tam uyum sağlayabilmektedir. Fakat eski sürüm bir tarayıcı kullanılacaksa, tarayıcı ayarlarından ActiveX Denetimine izin verilmelidir.

Bu ayarlardan sonra güvenlik kamerası sistemine ait IP ve port numarası, tarayıcının adres çubuğuna girildikten sonra kameraya ait şifre ile giriş yapılarak bilgisayar veya cep telefonundan kamera izleme yapılabilmektedir.

Güvenlik Kamerası İzleme Nasıl Yapılır?

Akıllı Telefondan Uygulama ile Güvenlik kamerası izleme

Güvenlik kameralarının akıllı bir cihaz (cep telefonu, tablet vb.) üzerinden izleme yapılacağı durumlarda, cep telefonu kamera izleme programı uygulamaları kullanmak gerekebilmektedir. Cep telefonları için özel olarak üretilmiş bu uygulamalar, güvenlik kamerası izlenmesini daha kolay ve işlevsel hale getirebilmektedir.

Akıllı cihazlarda yüklü bulunan işletim sistemine (IOS, Android) göre değişiklik gösteren güvenlik kamerası cep telefonu programları, sanal mağazalar(AppStore, Google Play) üzerinden yüklenebilmektedir.

# Öncelikle kameralarınızın takılı olduğu kamera kayıt cihazı için gerekli olan cep telefonu izleme yazılımının ismini öğrenmeli ve buna göre uygulamayı indirmelisiniz.

# Kamera kayıt cihazının bağlı olduğu Adsl modem statik ip adresini öğrenmelisiniz. İp adresini öğrenmek için internet üzerindeki herhangi bir arama motoruna  ip adresim nedir yazmanız durumunda size ip adresinizi verecektir.

# İp adresimizi öğrendikten sonra cep telefonumuza indirdiğimiz kamera izleme yazılımını açıp gerekli ayarları yaptıktan sonra güvenlik kameralarımız görüntülerini cep telefonumuzdan izleyebiliriz.

Evinizde huzuru sağlamanın yolu, güvenli bir ortam oluşturmaktan geçer. Evinizin güvenli bir ortam haline gelmesi için kurabileceğiniz güvenlik sistemleri ve kendi çabalarınızla oluşturabileceğiniz bazı güvenlik önlemleri bulunuyor.

Seyahatlerde ya da evinizden uzak kaldığınız başka durumlarda aklınızın evde kalmaması için bu önlemleri deneyebilirsiniz. Peki Evinizin Güvenliğini Nasıl Arttırırsınız? Buradaki yazımızda davetsiz misafirlere ve beklenmeyen kazalara karşı hazırlıklı olmanın yollarını anlattık.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol