Hoparlör, Radyo, TV gibi Cihazlardaki Mıknatıs Ne İşe Yarar?

Hoparlör, Radyo, TV gibi cihazlardaki Mıknatıs ne işe yarar, mıknatıs elektronik cihazlarda ne için kullanılır?

Hoparlör, Radyo, TV gibi cihazlardaki Mıknatıs ne işe yarar, mıknatıs elektronik cihazlarda ne için kullanılır?

Mıknatıs, özkütlesi 2.7 gr/cm³ olan, manyetik alan üreten nesne veya malzemedir. Mıknatıslar her şekil ve boyutta olabilir. Günümüzde mıknatısların çok değişik kullanım alanları vardır.

Mıknatısların ilk olarak kullanıldığı yer pusulalardır. Pusulanın gövdesinde yer alan üzerinden dönebilecek boyutta küçük bir mıknatıs vardır,

Buzdolabı kapaklarında, buzdolabı magnetlerinde, duş kabini kapaklarında, çanta kapaklarında ve diğer bütün kapatma ihtiyacı olan eşyalarda kullanılarak kapanma işleminin daha sağlam olmasını sağlamaktadır,

Televizyon ya da tablet ve bilgisayar ile cep telefonu içerisinde de mıknatıs kullanılır. Özellikle bu cihazların hoparlör kısmında çok fazla değerlendirilir.

Hoparlör, Radyo, TV gibi Cihazlardaki Mıknatıs Ne İşe Yarar?

Mıknatıslar hoparlorlerde, TV ve radyo gibi cihazların ses çıkaran birimlerinde, elektrik enerjisini sese dönüştürmek için kullanılır.

Bu cihazların içinde, bir normal mıknatısla bir elektromıknatıs bulunur. Elektromıknatısa gelen elektrik sinyalleri farklı şiddetlerde elektrik alanlar oluşturur. Bu elektrik alan da normal mıknatısı hareket ettirir. Normal mıknatısa bağlı olan bir çeşit zar bu sırada titreşir ve ses üretir. Mikrofonlarda ise bu işlemin tam tersi gerçekleşerek ses, elektrik sinyallerine dönüşür.

Bu gibi cihazları mıknatıs ile temasında bozulmalara yol açtığı bilinmektedir. Cep telefonu, banka kartları bilgisayar gibi cihazları mıknatıslardan uzak tutunuz.

Hoparlör, Radyo, TV gibi cihazlardaki Mıknatıs ne işe yarar yazımız sona erdi.

Dizüstü bilgisayarın şarj kablosu üzerindeki silindir şeklindeki kısım dikkatinizi çekmiştir. Peki Kabloların Üzerindeki Silindir Şeklindeki Kısım Nedir ?

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu