iPad’de çoklu görev multi tasking nasıl kullanılır?

iPad’de çoklu görev multi tasking nasıl kullanılır

iOS 9 ile birlikte iPad’lere gelen Multitasking (çoklu görev) özellikleri ne işe yarıyor? Slide Over, Split View Modu ve Picture in Picture özellikleri nasıl kullanılır?

iOS 9 işletim sistemi ile iPad’e çoklu görev (multi tasking) adında yeni bir özellik getirilmiş oldu. 2 uygulamayı yanyana çalıştırmanıza olanak sağlayan bu yeni özellik sayesinde işlerinizi daha hızlı halledebilirsini z (ya da daha çok eğlenebilirsiniz ). Bu özellik şimdilik sadece iPad Air 2, iPad mini 4 ve iPad Pro ile uyumlu. Daha eski modellerde ise bu yeni özellik bir takım kısıtlamalarla karşılaşsa da eklenmiş durumda. Bu yeni özellik iOS 9’u yüklemeniz için sizlere bir sebep daha sunuyor. (Bu arada, çoklu görev – multitasking- özelliği iPhone’un hiçbir modelinde bulunmamaktadır. )

Çoklu Görev (Multi Tasking) özelliği 3 şekilde kullanılabilir;

1) Split View modunda her iki uygulamayı da yanyana çalıştırabilirsiniz.

2) Slide Over komutuyla bir uygulama açıkken diğerini açabilirsiniz.

3) Bir uygulama açıkken farklı bir pencerede video açabilirsiniz.

Slide Over

Split Screen özelliği iPad’in özelliklerinden son damlasına kadar yararlanmanızı sağlayan bir özellik. Üstelik bu özelliği kullanmak için en yeni modele ihtiyacınız yok, iPad Air, iPad mini 2 ve iPad mini 3 bu özelliği destekleyen modeller arasında. Bu özellik sayesinde hali hazırda açık olan uygulamanızı kapatmadan başka bir uygulamaya geçiş yapabilirsiniz. Slide Over özelliğini kullanmak için:

1. Safari, Mail, Mesajlar ya da Çoklu Görev (Multi Tasking) özelliğini destekleyen herhangi bir uygulamayı açın. iOS’un bohçasında bulunan ya da iTunes’dan indirilen Microsoft Office (Word, Excel, PowerPoint), 1Password and Join.me gibi pek çok uygulama bu özelliği destekliyor.

2. Elinizi ekranın sağ alt köşesinden ortaya doğru kaydırın. Bu açık olan uygulamayı bekleme moduna alır ve Slide Over görünümünü aktifleştirir. Bu görünümde ‘Slide Over’ özelliğini destekleyen diğer uygulamalar sıralanır ve istediğinizi seçerek çoklu görev özelliğini kullanabilirsiniz.

3. Bu mod açık iken, parmağınızı ekranın üstünden Slide Over penceresine getirirseniz uygulamalar arası geçiş yapabilirsiniz. Bu aynı zamanda bildirim merkezine ulaşmak için yaptığınız bir hareket. Slide Over modundan çıkmak için ortadaki tuşa basabilir ya da sürükleme çubuğunu tutup yeniden sağ taraftaki kısayoluna doğru sürükleyebilirsiniz.

iPad-multitasking-_1

Slide Over ile uygulamalar arası geçiş yapabilir ve Slide Over modunu kapatıp işlerinize kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

1 2 3Sonraki sayfa

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu