Lastik Basınç Sensörü Neden Yanar?

Lastik Basınç Sensörü nedir, Lastik Basınç Sensörü neden yanar, Lastik Basınç Sensörü uyarısı nasıl sıfırlanır?

2007 sonrası üretilen otomobillerde Lastik Basınç Kontrol Sistemi bulunmaktadır. Lastik Basınç Kontrol Sistemi sayesinde otomobilinizle seyir halinde iken, herhangi bir sebepten dolayı lastiklerinizin havası inerse, gösterge ekranında ters şekilde durmuş at nalına benzer bir simge belirecektir.

Lastik Basınç Sensörü Neden Yanar?

Uygun lastik basınçlı araç kullanmak hem güvenlik açısından ve hemde yakıt tasarrufu açısından önemlidir. Denge, yol tutuşu, frenleme mesafeleri, yakıt tüketimi, lastik kullanım ömrü gibi şeyleri lastik basınçları direkt olarak etkiler. Kısacası doğru basınç değeri hem emniyet,hem de yakıt ekonomisi için önemlidir.

Lastik Basınç Sensörü Neden Yanar?

Lastik Basınç sistemi, lastik sibobu üzerinde yada lastik içerisine yerleştirilmiş şekildedir. Sistemde 4 adet sensör vardır ve  içerisindeki pil ile yapılan kablosuz sinyal ve alıcısının bir biri ile iletişimi yoluyla çalışır.

Sensör üretici tarafından ayarlanmış lastik basınç değerinden %25 kadar basınç azalması durumunda ya da önceden belirlenmiş bir basınç değerine azaldığında lastik basınç ikaz sinyali gönderir ve lastik basınç sensörü yanar.

Bunun yanında sensör sadece basıncı ölçmez, aynı zamanda lastik içi sıcaklığı da ölçer. Çok soğuk havalarda düşük sıcaklıktan dolayı bazen TPMS ikazı yanabilir ancak hareket edip lastik biraz ısındıktan sonra ikaz söner. Sistem belirlenen basınç değerinin altına inildiğinde 1 teker ya da 4 teker için fark etmez ikaz işaretini yakar.

Lastik basınç kontrolü, zamanında gerçekleştirilen bir hatırlatma mesajı ile lastik basınçlarının düzeltilmesini talep eder.

Lastik Basınç Sensörü uyarısı nasıl kapatılır ?

Sürücüler lastik basınç sensörü uyarı ışığını kapatmadan önce aracın lastiklerinin basınçlarını kontrol etmelidirler.  Eğer lastiklerin havası hepsi aynı basınçta ise lastik basınç sensörünü sıfırlayabilirsiniz. Lastik basınç sensörünü sıfırlamak için aracı servise götürmeye gerek yoktur. Aracın lastik basınç ikaz uyarı işareti resetleme tuşuna basarak lastik basınç sensörü kapatılabilir.

Lastik Basınç Sensörü Neden Yanar

Araçlarda lastik basınç sensörü sıfırlama düğmesi bazı araçlarda torpido gözünde ters zil şekline benzeyen bir şekli vardır. Araç kullanım kitaplarında bu sensörünün araç modeline bağlı olarak nasıl söndürüleceğini bulabilirsiniz.


İşe yarar Bilgi;

Hız sabitleme sistemi aracın hızını belirli bir hızda ayarladıktan sonra sürekli aynı hızla seyrini sağlayan bir sistemdir. Peki Cruise Control Hız Sabitleyici nedir, Cruise Control nasıl çalışır, Hız Sabitleyici Nasıl Kullanılır, Hız Sabitleyici sonradan takılır mı? Tüm bu soruların cevaplarını buradaki yazımızda bulabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu