Hız Sabitleyici Nasıl Kullanılır?

Hız Sabitleyici Nasıl Kullanılır

Cruise Control Hız Sabitleyici nedir, Cruise Control nasıl çalışır, Hız Sabitleyici Nasıl Kullanılır, Hız Sabitleyici sonradan takılır mı?

Hız sabitleme sistemi aracın hızını belirli bir hızda ayarladıktan sonra sürekli aynı hızla seyrini sağlayan bir sistemdir. Sistemin tekrar devre dışı kalması için sürücünün gaz pedalına, fren pedalına dokunması yeterlidir.

İlk olarak şunu belirtelim hız sabitleyici 40KM daha düşük hızlarda devreye girmez.

Hız Sabitleyici Cruise Control nasıl çalışır?

Cruise control direksiyonun üzerine ya da yan tarafındaki kolların üzerine yerleştirilen bir düğme sayesinde aktive edilir. Hız sabitleyici aktive edildiğinde, arabanın teknik özelliklerinde bulunan hız sabitleyici bilgisayarına bu komut gönderilir. Bu bilgisayara bağlı olan dört farklı algılayıcı bulunmaktır. Bu sensör algılayıcıları debriyaj, gaz, fren ve direksiyondur. Bu algılamalar yapıldıktan sonra sürücünün isteği doğrultusunda hız sabitleyici devreye girer ve hızın sabit kalması adına yakıt valfi sayesinde motora verilen benzin miktarı sabitlenir.

Hız sabitleyiciyi hangi hızda sabitlemek istiyorsanız, öncelikle arabanızla o hızla gitmeniz gerekmektedir. Örneğin; arabanızı 70 kilometre hıza sabitlemek istiyorsanız, önce gittiğiniz yolda 70 kilometre hıza ulaşıp ardından hız sabitleyiciyi devreye sokmalısınız. Devreye sokulan bu sistem sayesinde araç otomatik olarak sizin ayarladığınız hızda gitmeye devam eder.

Hız sabitleyiciyi devreden çıkarmak için debriyaj, fren ya da gaz pedalına basmanız yeterlidir, bazılarında ise hız sabitleyici pasif tuşuna basmak gerekmektedir.

Hız Sabitleyici Nasıl Kullanılır?

Hız sabitleyici, direksiyon üzerine ya da çevresine yerleştirilen bir kol ya da düğme şeklinde araçlarda bulunur. Hız sabitleyicinin kullanımı şu tuşlarla gerçekleşir:

Hız Sabitleyici Nasıl Kullanılır

  • “ON” ve “OFF”: Hız sabitleyiciyi devreye sokmak/çıkarmak için kullanılır.
  • SET (+): Aracın hızını arttırmak için kullanılır.
  • SET (-): Aracın hızını azaltmak için kullanılır.
  • Reset: Aracın hızını arttırdıktan ya da azalttıktan sonra tekrar en baştaki hıza getirmek istendiğinde kullanılır.  

Cruise Controlün (CC) yanında bir de son zamanlarda iyice yaygınlaşan ve Bosch tarafından geliştirilen Adaptive Cruise Control (ACC) sistemi vardır. Bu sistemin çalışma mantığıda tıpkı diğer sistem gibidir. Ancak tek farkı öndeki araçla aranızdaki mesafeyi sensörler yardımıyla otomatik olarak ayarlayabilmesidir.

Hız Sabitleyici sonradan takılır mı?

Sonradan hız sabitleyici taktırma arabaların marka ve modellerine göre değişiklik gösteren bir durumdur. Aracınızın markasının yetkili servisinin bu montajı yapabiliyor olması, aracınıza bu özelliği opsiyon olarak sunması gerekir.


Araba markalarının anlamlarını hiç merak ettiniz mi ? Bu yazımızda 10 Ünlü Otomobil Markasının İsimleri Ne Anlama Geliyor anlatıyoruz.


Bir cevap yazın