Link Kısaltma Servisleri

Link Kısaltma Servisleri 6

İnternette bazı konularda genellikle 140 karakter sınırlaması bulunuyor. Link kısaltma servisleri ile limitli karakter kullanımlarından tasarruf edebilir, sosyal medyada içeriklerinizi kolayca paylaşabilirsiniz.

İnternette bazı konularda genellikle 140 karakter sınırlaması bulunuyor. Bunun en büyük örneği Twitter’dir. Link kısaltma servisleri bizlere içeriklerimiz de kullandığımız linkleri kısaltarak karakter sayısından tasarruf yapmamızı sağlar.

Link (URL) Nedir?

Herkesin bildiği üzere internet de gezinti yapmak istediğimizde her zaman için bir URL(diğer adı ise Link)’ye ihtiyaç duyarız. Bu url adresleri olmadan internet de dolaşmak imkansızdır. Yani bu linkler bir nevi internet de gitmek istediğimiz sayfaların adresleri veya kimlikleridir. Bir Url ile birden fazla sayfaya bağlanmak mümkün değildir. Her sayfanın kendine ait bir link adresi vardır.

Link Kısaltma Siteleri Ne İçin Kullanılır?

URL’lerinizin tıklanma bilgilerini izleyip takip edebilirsiniz: Link kısaltma servislerinin size sunduğu bir diğer avantaj ise içeriklerde kullandığımız kısaltılmış linklerin kaç kez tıklandığı gibi bilgileri gözlemleyebilmektir.
Kolayca Paylaşabilirsiniz : Birçok sosyal platformda uzun linklerin paylaşımı bazen sıkıntı yaratabilmektedir.Kısaltılmış linklerinizi sosyal medyada kolayca paylaşabilirsiniz. Örneğin kısa linkler, gönderdiğiniz mailler içinde oldukça kullanışlıdır.
Daha Profesyonel Görünüm : Kısaltılmış linkler daha profesyonel bir görünüm ve intiba vermektedir. Facebook, Google gibi büyük şirketler dahi kısa linkler kullanmaktadır.

Popüler Link Kısaltma servisleri nelerdir?

İnternet de pek çok url kısaltma servisi bulunmaktadır. Bunlardan en çok kullanılan 5 tanesini listeledik.

Goo.gl

Link Kısaltma Servisleri

Goo.gl Google tarafından sunulan ücretsiz bir link kısaltma servisidir. Kullanımı oldukça kolay olmakla birlikte, sadece kısaltmak istediğiniz linkin adresini yazıp Shorten URL tıklamanız yeterli. Size anında linkin kısaltılmış hlaini sunuyor. Eğer Google hesabınız ile giriş yaparsanız, daha önce oluşturmuş olduğunuz link kısaltmalarını ve kaç adet tıklandıklarını da görebilirsiniz. Daha detaly anlatım için bakınız : Google Link Kısaltma Servisi Nedir? “Goo.gl” Nasıl Kullanılır ?

Bit.ly

Link Kısaltma Servisleri

Bit.ly Twitter için en fazla kullanılan servistir. Birçok tweet içerisinde bu servisin kısaltılmış linklerini görebilmek mümkün. Kullanımı da tıpkı Goo.gl gibi oldukça basit. Kısaltmak istediğiniz linki yazın ve Shorten tıklayın. Ücretsiz bir hesap oluşturarak, oluşturduğunuz linklerin tıklanma detaylarını görebilirsiniz.

Tiny Url

Link Kısaltma Servisleri

Tinyurl en eski link kısaltma servisidir. Oluşturduğunuz kısa linkleri kişiselleştirebilme özelliğine sahip bu servisin kullanımı da oldukça basittir. Kısaltmak istediğiniz linki yazıp Make TinyURL tıklayın.

Is.gd

Link Kısaltma Servisleri

Is.gd servisi kısaltılan linkler için küçük harf ile oluşturma desteği sunmaktadır. Bununla birlikte diğer servisler gibi izleme yada detaylı görüntüleme özellikleri bulunmamaktadır.

3.ly

Link Kısaltma Servisleri

3.Ly link kısaltma servisi dünyadaki en kısa linki üreten servistir. Servisin en önemli özelliği ise link süresi asla bitmiyor. Ayrıca link kısalttığınızda aşağıdaki gibi QR kodu ve Embed QR kodu desteği de sunuyor.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol