Google Link Kısaltma Servisi Nedir? “Goo.gl” Nasıl Kullanılır?

URL hepimizin bildiği gibi internet sayfalarımızda kullandığımız bağlantı adresilerine verilen addır.  Bu bağlantı adresleri bazen çok uzun olabilemekte.

Link kısaltma çok uzun olan linklerin yapısını, daha kısa bir hale getirmeye yarayan araçlardır.Özelliklede uzun bir alan adınız var ve yazılan sayfayı tanımlamak için biraz uğraşırsanız uzun uzadıya bir adrese sahip olabiliyorsunuz  ayrıca bu adresleri farklı platformlarda paylaşırken sıkıntı yaşayabilirsiniz.  (Bakınız : Ücretsiz ve En İyi URL Kısaltma Servisleri )Yada en basitinden bir arkadaşınıza telefondan veya SMS olarak internet sayfasındaki bir yazıyı söylerken aklınızda tutmak, söyleyebilmek veya yazabilmek sıkıntı haline gelebilir.

Sadece bununlada kalmaz.  Mesela Twitter uygulaması bu servisi kullananlar iyi bilirler malesef ki servisin en büyük özelliği belirli bir karaktere kadar yazı yazabileceğiniz.  Uzun bir adresi kalkıpta yazdığınız zaman ne yorum yapmaya yeriniz kalır nede açıklamaya.

Örnekler çoğaltılabilir.  SMS, E-mail, Telefon, blogunuz ve sosyal ağlar. Hemen hemen hepsine akılda kalıcı veya yer kaplamayan bağlantı adreslerini kullanmak her zaman avantaj sağlamaktadır.

Linke tıkladığında, aynı şekilde url adresine yönlendirilir, yani url değişmez, sadece link daha az karakterli bir şekilde kısalmış olur. İnternette bir çok link kısaltma servisi bulunur, bu servislerden biri de Google Link kısaltma servisidir.

Google Link kısaltma ücretsiz ve sadece Google hesabınızı kullanarak kullanabileceğiniz bir hizmettir.

https://goo.gl/

Adrese girdiğinizde, kısaltmak istediğiniz linki gireceğiniz bir alan bulunur, buraya linki yazdıktan sonra “Shorten Url” butonuna bastığınızda, link kısalacak ve hemen alt kısma kısaltılmış bir link tanımlanacaktır, yanında orjinal linki ve tıklanma sayısı gibi istatistikler de görüntülenecektir.

“Google Hesabınız Hacklenirse Ne Yapmanız Gerekiyor?”

google-link-kısaltma

“Google’dan Kişisel Bilgileri Silmenin Yolları”

Goo.gl ile kısaltılan url adresinin detaylarını görmek istediğinizde google farkı ortaya çıkıyor. Bilgi olarak uzun url bilgisi, kısa url bilgisi, ne zaman yaratıldığı, QR kodu şeklindeki görseli, kaç kere tıklandığı aktarıldığı üst kısmın yanısıra google analytics havasına bürünen, alt kısımda yaratılan kısa url’ye kaç kere tıklandığı, hangi trafik kaynaklarından tıklanıldığı, kısa urlye yönlendiren siteler ve ilgili ziyaretçilerin ülke, kullanılan tarayıcı ve işletim sistemi bilgileri veriliyor.

Basit bir kısa url adresi yaratma konusunu aslında istatistik verisi olarak Google Analytics’e entegre etmek feedburner, twitter ve facebook gibi platformlardan gelen ziyaretçi detayları ve tıklanma sayıları açısından gayet güzel bir kombinasyon olacaktır.

link-kısaltma-google

Goo.gl için Chrome ve Firefox Eklentileri

Google chrome ve mozilla firefox için goo.gl eklentileri mevcut. Kısa url adresi oluşturulduğunda otomatik olarak panoya kopyalayan, içerik menüsü ile hızlı erişim sağlayan goo.gl tarayıcı eklentisi sayesinde anında yaratılan kısa url linkini sosyal ağlarda paylaşabilirsiniz.

Google Chrome Extension Gallery – goo.gl Url Shortener
Mozilla Firefox Addons – Google Shortener – goo.gl lite

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu