Refurbished iPhone Nasıl Anlaşılır?

Satın aldığınız iPhone telefonun gerçekten yeni olduğunu nasıl anlayacaksınız? İkinci el bir iPhone telefon alıyorsanız Refurbished iPhone mu değil mi nasıl öğrenirsiniz?

Yenilenmiş yani Refurbished iPhone farklı nedenlerden dolayı sıfır ambalajından çıkarılmış yazılımsal, donanımsal ve kozmetik olarak tüm yenilemelerden ve kontrollerden geçirilmiş bir cihazdır.

Yenilenmiş telefon; farklı nedenlerden dolayı sıfır ambalajından çıkarılan telefonların yazılımsal, donanımsal ve kozmetik olarak yenilenmesinin ardından tekrar satışa sunulmasıdır.

Müşteri memnuniyetini ön planda tutan firmalar tarafından, satın alınıp iade edilen veya satıldığı anda bir arızası olup firmaya geri gönderilen ürünler elden geçirilerek bu ürünlerin varsa arızaları giderir ve yeniden satışa sunulur. Bu tür ürünlere refurbished (yenilenmiş) ürün adı verilir.

Yenilenmiş bir telefon ikinci el değildir.

Bu yazımızda Refurbished telefonun avantajları ve dezavantalarının yanı sıra yenilenmiş Refurbished iPhone nasıl anlaşılır detaylı olarak anlatıyoruz.

Yenilenmiş Refurbished telefonunun avantajları nedir?

  1. Yenilenmiş telefonlar, sıfır telefonlara göre çok daha ucuzdur. Dolayısıyla yenilenmiş bir telefon ile tasarruf yapabilirsiniz.
  2. Yenilenmiş telefon, tipik bir ikinci el telefondan farklı olarak profesyonelce kontrol edilir ve onarılır.
  3. Yenilenmiş telefonun bir garanti süresi vardır.

Yenilenmiş Refurbished telefonunun dezavantajları nedir?

  1. Yeni çıkan bir akıllı telefonun yenilenmiş sürümünü satın almak için bir süre beklemeniz gerekir. Bu süre birkaç ayı bulabilir.
  2. Yenilenmiş telefonun garanti süresi, hiç kullanılmamış telefona göre daha kısa olur. Yenilenmiş telefonların garanti süresi 12 aydır.
  3. Cihazda yenileme derecesine bağlı olarak çizik izleri olabilir.

Peki Satın aldığınız iPhone telefonun gerçekten yeni olduğunu nasıl anlayacaksınız? İkinci el bir iPhone telefon alıyorsanız Refurbished iPhone mu değil mi nasıl öğrenirsiniz?

Yenilenmiş Refurbished iPhone nasıl anlaşılır?

Refurbished iPhone Nasıl Anlaşılır?

Yapmanız gereken ilk şey, telefonun paketinde Apple sertifikasını aramaktır. Bu sertifika, Apple’ın telefonu tamamen çalışabilir durumda olduğunu ve tadilat işlemlerinin Apple teknik servisi tarafından tamamlandığını gösterir.

1 – iPhone‘un kutusuna bakın.  Arka tarafta iPhone’un seri numarası ve ön tarafta model numarası olan sıkıca kapatılmış beyaz bir kutu ise, muhtemelen yeni (kullanılmamış) bir telefon satın almışsınızdır. Bu, yalnızca doğrudan Apple’dan satın alınan iPhone’lar için geçerlidir. Üçüncü taraf satıcılar telefonları Apple ambalajında satmak zorunda değildir.

2 – Yıpranmış bir kablo, eksik kullanma kılavuzu veya diğer aksesuarlar veya eski veya yıpranmış ambalajlı kulaklıklar yenilenmiş bir telefonun işaretidir.

3 – Apple genelde herhangi bir kozmetik sorunu olan iPhone’u müşterilerine göndermez. Bu nedenle iPhone’un gövdesi üzerindeki çizikler veya ekrandaki lekeler cihazın refurbished olduğu anlamına gelebilir. Bir Apple yetkili satıcısından çizilmiş veya yıpranmış bir telefon satın aldıysanız, telefonun değiştirilmesini talep edebilirsiniz.

4 – Telefonunuzun kutusu üzerine bir seri numarası yer almıyorsa, muhtemelen yenilenmiş bir cihazdır. iPhone’unuzun seri numarasını, Ayarlar uygulamasının “Genel” bölümündeki “Hakkında” sayfasından kontrol edebilirsiniz.

Refurbished iPhone Nasıl Anlaşılır?

5 – iPhone’unuzun model numarasını Ayarlar > Genel > Hakkında bölümünde yer alan Model etiketinin sağ tarafında görebilirsiniz. Model numarasında önemli olan ilk harftir.  İlk harf “M” ise, telefonunuz orijinal (kullanılmamış) bir cihaz eğer ilk harf “N” ise, telefonunuz yenilenmiş bir cihazdır.

6 – Cihazının garanti sorgulamasını yapın. iPhone seri numarasını Apple’ın sitesinden kontrol ettirerek ürünün sıfır yada yenilenmiş ürün mü olduğunu anlayabilirsiniz.

Bunun için;

Apple Servis ve Destek web sitesine giderek, cihazınızın seri numarasını “Enter your serial number” etiketinin altındaki boşluğa yazın ve devam’a tıklayın. Bunu yaptığınızda, telefonunuz yeniyse “Bu telefon etkinleştirilmemiş” gibi bir mesaj görürüsünüz ve otomatik olarak etkinleştirebileceğiniz teşhis sayfasına yönlendirilirsiniz.

Peki Refurbished iPhone alınır mı ?

Refurbished iPhone , tamamen yenilendiği için sıfır soruna sahiptir. Yani tekrar tekrar kontrollerden geçtiği için sıfır bir cihaza göre daha güvenilir konumdadır ve tekrar garantili olarak piyasaya sunulmaktadır.

Ancak birçok cihazın refurbished garantisinin maalesef ülkemizde geçerli olmadığını da belirtelim. Garantinin sizin için pek de önemi yoksa gözünüz kapalı kesinlikle alabilirsiniz.

Refurbished iPhone hakkında sıkça sorulan sorular

Refurbished nedir?

Refurbished Yenilenmiş telefon; farklı nedenlerden dolayı sıfır ambalajından çıkarılan telefonların yazılımsal, donanımsal ve kozmetik olarak yenilenmesinin ardından tekrar satışa sunulmasıdır.

Refurbished yani yenilenmiş telefon ikinci el midir?

Yenilenmiş telefon ikinci el telefon değildir. 2.ci el telefonlarda basit hatalar düzeltilir, bilgiler sıfırlanır ve firma garantisi olmadan satışa sunulur. Ancak Refurbished yani yenilenmiş telefonlar gerek kozmetik gerek yazılımsal olarak sıfır ayarındadır ve satıcı firma tarafından 12 ay garanti ile satılırlar.

Refurbished iPhone ne anlama geliyor?

Yenilenmiş kelimesinden de anlayacağınız üzere satın aldığınız model firma tarafından bir takım işlemler ile sıfır ayarına getirilmektedir. Yani alacağınız Refurbished iPhone  sıfır ayarındadır.

Refurbished iPhone alınır mı ?

Refurbished cihaz, tamamen yenilendiği için sıfır soruna sahiptir. Yani tekrar tekrar kontrollerden geçtiği için sıfır bir cihaza göre daha güvenilir konumdadır ve tekrar garantili olarak piyasaya sunulmaktadır.
Ancak birçok cihazın refurbished garantisinin maalesef ülkemizde geçerli olmadığını da belirtelim. Garantinin sizin için pek de önemi yoksa gözünüz kapalı kesinlikle alabilirsiniz.

Refurbished telefonda garanti süresi nedir?

Yenilenmiş telefonların garanti süresi 12 aydır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu