Bilgisayar

Sorun bildirdiği için Windows bu aygıtı durdurdu (Kod 43) hatası nasıl çözülür?

Son Güncelleme: 9 Temmuz 2020

Sorun bildirdiği için Windows bu aygıtı durdurdu Kod 43 hatası Ekran kartlarındaki donanımsal sorunlar veya sürücü sorunları nedeniyle ortaya çıkmaktadır.

Windows Kod 43 hatası nedir?

Orijinali “Windows has stopped this device because it has reported problems. (Code 43)” olan “Sorun bildirdiği için Windows bu aygıtı durdurdu (Kod 43)” hatası, size bilgisayarınızın Aygıt Yöneticisi tarafından gösterilen ve bir şeylerin yolunda olmadığını anlatan bir uyarıdır.

Windows Bu Aygıtı Durdurdu (Kod 43)” hata uyarısını aygıt ve donanımlarınızda bir arıza olduğu zaman ya da aygıt sürücülerinde bazı sorunlar olduğu zaman görmeniz mümkün. Özellikle güncel olmayan aygıt sürücüleri kullanan kişilerin bu hata uyarısını görmeleri normaldir.

Sorun bildirdiği için Windows bu aygıtı durdurdu (Kod 43) hatası nasıl çözülür?

Sorun bildirdiği için Windows bu aygıtı durdurdu (Kod 43) hatası nasıl çözülür?

Sorun bildirdiği için Windows bu aygıtı durdurdu (Kod 43) hatası nı çözmek için ilk olarak sorun çıkaran donanımın Driver’ını kaldırıp tekrar yüklemeniz gerekir.

Bunun için;

 

1 – Bilgisayarınıza bağlı olan tüm aygıtları görüntülemek için Aygıt Yöneticisi’ni açın. (Win+R tuşlarını birlikte bastığınızda Çalıştırpenceresi açılacaktır. Buraya yazacağınız devmgmt.msc komutu ile kısayoldan aygıt yöneticisini açabilirsiniz.)

2 – Aygıt Yöneticisi’ni açtığınız zaman karşınıza bilgisayarınızda yüklü olan tüm donanım ve aygıtların bir listesi çıkacak. Buradaki listeden çalıştığında “Windows Bu Aygıtı Durdurdu (Kod 43)” hata uyarısını veren aygıtı bulun.

3 – Bilgisayarınızın Aygıt Yöneticisi üzerinden “Windows Bu Aygıtı Durdurdu (Kod 43)” hatası veren aygıtı bulduktan sonra mouse ile üzerine gelin ve sağa tıklayın. Açılan menüden Kaldır seçeneğine tıklayarak donanım kaldırma işlemini başlatın.

Sorun bildirdiği için Windows bu aygıtı durdurdu (Kod 43) hatası nasıl çözülür?

3 – Donanım kaldırma işlemi tamamlandıktan sonra Denetim Masası üzerinden ya da bilgisayarınızın arama çubuğunu kullanarak yeniden Aygıt Yöneticisi’ni açın

4 – Aygıt Yöneticisi araç çubuğunda monitör üzerinde büyüteç şeklinde olan “Donanım Değişikliklerini Tara” butonuna tıklayın. Bilgisayarınız sistem, aygıt ve donanımlarla ilgili yapılan değişiklikleri taramaya başlayacak ve blgisayarınızda bulunan donanım yoğunluğuna göre değişen bir süre sonra donanım değişikliklerini tarama işlemi tamamlanacaktır.

Sorun bildirdiği için Windows bu aygıtı durdurdu (Kod 43) hatası nasıl çözülür?

 

5 – Donanım Değişikliklerini Tara butonu ile yeniden yüklediğiniz aygıtı etkinleştirmek için bilgisayarınızı yeniden başlatın.

“Windows Bu Aygıtı Durdurdu (Kod 43)” hatası çözülecektir.

Eğer Driver kaldırma ve yeniden yükleme işlemi ile Sorun bildirdiği için Windows bu aygıtı durdurdu (Kod 43) hatası çözülmediyse bilgisayarınızda bulunan eski ve yeni donanımların sürücülerini yükleyip güncelleştiren en iyi Driver güncelleme programı DriverPack Solution ile bu sorunu kolayca halledebilirsiniz.

Hem 32 bit hem de 64 bit işletim sistemleri için sürücüleri başarıyla bulan program her Windows kurulumunun ardından onlarca sürücü ile uğraşmanızı çok kolaylaştırıyor ve bu olayı sadece birkaç tıka kadar indiriyor. Programın kurulumu ve otomatik Driver güncellemesi için gerekli bilgilere buradaki yazımızda ulaşabilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu