Mobil

Suya ve Toza Dayanıklı Telefonlar

Son Güncelleme: 5 Mart 2021

Suya ve Toza Dayanıklı Telefonlar hangileridir ? IP sertifikası ne demektir ? Telefonun suya dayanıklı olduğunu nasıl anlarız?

Telefon piyasası oldukça rekabetçi. Güçlü donanımların yanısıra telefon üreticileri kulanıcılara farklı özellikler sunmakta, bunlardan birde  cihazın suya ve toza dayanıklı olma özelliği .

Günümüz teknolojisi öyle ilerledi ki kaliteli telefon arayan kullanıcılar artık ekran ebatları, kamera özellikleri, işlemci hızı, RAM bellek boyutu, depolama alanı ve pil gücü gibi teknik özelliklerin yanı sıra su geçirmeme gibi başlıca özelliklerde istiyor.

Suya ve toza karşı dayanıklılığın ölçüsünü nasıl anlarız?

IP sertifikasının ilk basamağı toza karşı dayanıklılık ölçütünü gösterir. Güncel teknolojide şu an IP 5 oranının altında cihazlar üretilmiyor. IP 5 sertifikası; Toza karşı korumalı ancak toz girişi tamamen engellenemez. Bunun yanı sıra tozlanan ürünün zarar görmeyeceği anlamına gelir. IP 6 sertifikası ise; Toz girişi kesinlikle bulunmayan anlamına gelir.

IP sertifikasının 2. Adımı ise suya karşı dayanıklılık. Telefon üreticileri bu konuda da 5 in üzerinde telefon üretmeye başladılar. Yani IP x5 sertifikasına bakacak olursak; kullandığınız telefon anlık olarak suya girdi çıktı veya üzerine su damladı hemen alıp kurularsanız sıkıntı çıkmaz.

IP sertifikalar ile ilgili çok ayrıntılı bilgilere IP Sertifikası Nedir ?  yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Hiçbir telefon üreticisi suya veya toza karşı dayanıklılıkta garanti vermemektedir. Ayrıca bahsi geçen su; aşırı klorlu veya tuzlu su olmamalıdır. Bu seçenekler sadece tatlı su için geçerlidir.

Suya ve Toza Dayanıklı Telefonlar

Şimdi sizler için hazırladığımız suya ve toza karşı dayanıklı olan cihazlara geçebiliriz. Keyifli okumalar dileriz.

iPhone 7 / 7 Plus

Suya ve Toza Dayanıklı Telefonlar

Geçtiğimiz Eylül ayında tanıtılan ve Apple‘ın ilk su geçirmez akıllı telefonları olan iPhone 7 ailesi, ekran boyutu, RAM ve ana kamera haricinde neredeyse tamamen aynı. Her iki model de sahip oldukları IP67 sertifikası sayesinde 1 metreye kadar 30 dakika boyunca su geçirmiyor.

#iPhone 7 Özellikleri  – #iPhone 7 Plus Özellikleri

 

Samsung Galaxy S7 Edge

Suya ve Toza Dayanıklı Telefonlar

Note 7 modelinin akıllı telefondan pazarından çekilmesinin ardından tekrardan Samsung‘un amiral gemisi konumuna yükselen Samsung Galaxy S7 Edge, hem kıvrımlı ekranı hem de batarya kapasitesiyle dikkatleri çekiyor. 7.7 mm kalınlığında ve 157 gram ağırlığında olan Galaxy S7 Edge, IP68 sertifikasına da sahip.

#Samsung Galaxy S7 Edge Ekran ve Kasa Özellikleri

 

Sony Xperia XZ

Suya ve Toza Dayanıklı Telefonlar

Sony‘nin yeni amiral gemisi konumunda olan Sony Xperia XZ, değişen tasarım diliyle beraber suya karşı dayanıklılık özelliğini de kullanıcılarına sunuyor. IP68 sertifikası sayesinde hem suya hem de toza karşı dayanıklılığa sahip olan Xperia XZ, 8.1 mm kalınlığında ve 161 gram ağırlığında.

#Sony Xperia XZ Teknik Özellikleri ve Fiyatı

 

Samsung Galaxy S7

Suya ve Toza Dayanıklı Telefonlar

S7 Edge modeliyle birlikte tanıtılan Samsung Galaxy S7, 5.1 inç büyüklüğünde bir ekranla geliyor. Ailenin diğer üyesi olan Galaxy S7 Edge modeli gibi IP68 sertifikasına sahip olan Galaxy S7, 1.5 metreye kadar 30 dakika boyunca suya karşı koruma sunabiliyor.

#Samsung Galaxy S7 Ekran ve Kasa Özellikleri

 

Sony Xperia Z5 Compact

Suya ve Toza Dayanıklı Telefonlar

Küçük ekranlı akıllı telefonlar sevenler için iPhone 7’yle birlikte listemizdeki en iyi alternatiflerden olan Sony Xperia Z5 Compact, rakiplerine oranla daha sade bir tasarıma sahip olsa da, hem uygun fiyatı hem de uzun batarya ömrü sayesinde öne çıkıyor. IP68 sertifikası sayesinde suya ve toza karşı korumalı olan Z5 Compact, 4.7 inç büyüklüğünde bir ekrana sahip.

Snapdragon 810 işlemcisiyle birlikte gelen Sony Xperia Z5 Compact, 2 GB RAM ve 32 GB dahili depolamaya sahip durumda. 23 megapiksellik bir ana kameraya da sahip olan Xperia Z5 Compact, ülkemizde 2000 TL fiyat etiketine sahip. Ayrıca tanıtıldığı dönemde pek çok eleştiriye maruz kalsa da Sony Xperia Z5 modelinin de suya karşı dayanıklı olduğunu belirtelim.

HP Elite X3

Suya ve Toza Dayanıklı Telefonlar

Listemizdeki en ilginç telefonlardan biri olan HP Elite X3, özellikle büyük ekranlı telefon sevenlere hitap ediyor. 5.96 inç büyüklüğünde bir ekranla karşımıza çıkan X3, 78 mm kalınlığa ve 195 gram ağırlığa sahip. IP67 sertifikası sayesinde 1 metreye kadar suya karşı korumalı olan Elite X3, Windows 10 Mobile işletim sistemini kullanıyor.

Kalbinde Snapdragon 820 işlemcisini barındıran HP Elite X3, 4 GB RAM ve 64 GB dahili depolama alanı sunuyor. Bang & Olufsen desteği sayesinde başarılı bir ses performansına da sahip olan cihazın fiyatı ise 749 dolar seviyelerinde.

Samsung Galaxy A7 (2017)

Suya ve Toza Dayanıklı Telefonlar

Listemizdeki en yeni telefon olan Samsung Galaxy A7 (2017), sevilen A ailesinin en büyük üyesi. 5.7 inçlik Super AMOLED bir ekranla gelen Galaxy A7, orta segment bir telefon olsa da Samsung’un üst segment ürünlerinde görmeye alışık olduğumuz şık bir tasarıma sahip.

#Galaxy A7 2017 Özellikleri


Telefonunuzu denizde yada duştayken suya düşürmenizi kastetmiyoruz,  her türlü su teması mümkün. Örneğin çantanızda bulunan suyun telefona sızması yada TV izlerken içtiğiniz meşrubatın dökülmesi ile de telefonunuz su alabilir. Peki Telefonum Suya Düştü Ne Yapmalıyım?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu