Tarayıcıda Geçmişi Kaydetmeme Özelliği Nasıl Ayarlanır?

Her seferinde tarayıcı geçmişini temizlemek istemiyor ve girdiğim siteler görünmesin diyorsanız tarayıcı geçmişi kaydetmeme özelliğini kullanabilirsiniz.

Web tarayıcınız, son ziyaret ettiğiniz sitelerin bir listesini depolar.  Bilgisayarı sizden başkalarıda kullanıyorsa bu kişiler kolaylıkla web tarayıcılarınız ile girdiğiniz sitelere ve arama kayıtlarına ulaşabilirler.

Kullandığınız tarayıcıya göre özel verileri depolamayı tamamen kapatmanız veya tarayıcı kapandığında temizlemeniz mümkündür.  Her seferinde tarayıcı geçmişini temizlemek istemiyor ve tarayıcı geçmişi kaydetmesin diyorsanız tarayıcı geçmişi kaydetme özelliğini kapatabilirsiniz.

Bu sayede girdiğiniz siteler , tarayıcınızı kapattıktan sonra tamamen silinecektir. Ayrıca Web tarayıcılarının sisteminizde iz bırakmadan gezinmenizi sağlayan gizli gezinme özellikleri de bulunuyor.

Tarayıcıda Geçmişi Kaydetmeme Özelliği Nasıl Ayarlanır?

Tarayıcılarda bulunan gizli sekme özelliği ile internete giriş yapıldığında geçmişinizin kaydedilmez. Böylece bilgisayarınızı kullanan kişiler gezdiğiniz siteleri göremez. Gizli sekme özelliği hoşunuza gitmiyor ve bunu kullanmak istemiyorsanız tüm tarayıcılar için tarayıcı geçmişi kaydetmeme özelliğini aktifleştirmek için aşağıdaki işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

Firefox Geçmişi Kaydetmeme

Firefox geçmişi kaydetmesin istiyorsanız;

  • Ayarlar sekmesine ve daha sonra Gizlilik sekmesi altında bulunan Geçmiş seçeneğinde yer alan “Geçmişi asla hatırlamasın” seçeneğine tıklayın.

Tarayıcıda Geçmişi Kaydetmeme Özelliği Nasıl Ayarlanır

Chrome Geçmişi Kaydetmeme

Google Chrome geçmişi kaydetmesin istiyorsanız;

  • CTRL + SHIFT + N ” tuş kombinasyonunu kullanarak gizli sekme açabilir.“CTRL + SHIFT + DELETE ” tuş kombinasyonunu ile de geçmişi kolayca temizleyebilirsiniz.

Tarayıcıda Geçmişi Kaydetmeme Özelliği Nasıl Ayarlanır

Edge Geçmişi Kaydetmeme

Microsoft Edge geçmişi kaydetmesin istiyorsanız;

  • Internet Explorer üzerinden “İnternet seçenekleri” ne giriş yapın ve Gözatma geçmişi altında yer alan “Ayarlar” a giriş yapın.
  • Daha sonra Geçmiş altında bulunan “Internet Explorer’ ın ziyaret ettiğiniz web sitelerinin listesini kaç gün saklaması gerektiğini belirtin”, “Sayfaların tutulacağı gün sayısı” değerini 0 (sıfır) olarak değiştirin.

Tarayıcıda Geçmişi Kaydetmeme Özelliği Nasıl Ayarlanır

Opera Geçmişi Kaydetmeme

Opera geçmişi kaydetmesin istiyorsanız;

  • Araçlar > Tercihler > Gelişmiş > Geçmiş seçeneklerini takip ederek, gezinilen siteleri hatırlama seçeneğini işaretleyin.

Tarayıcıda Geçmişi Kaydetmeme Özelliği Nasıl Ayarlanır

Google Chrome, Internet Explorer, Mozilla Firefox, Opera tarayıcıda geçmişi kaydetmeme özelliği bu şekilde yapılmaktadır. Versiyon ya da sürüme göre bu bilgiler farklılık gösterebilir, genel itibari ile sistemin ayarlanma mantığı bu şekildedir.

Bunun haricinde merak ettiğiniz tarayıcılar varsa yorum olarak bizlere iletirseniz anlatıma ekleyebiliriz.

Ayrıca gene Google hesabınızla yapılan aramaları tamamen silebilmek için buradaki yazımıza bakabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu