1. Ana Sayfa
  2. WiNDOWS
  3. Windows 10 Gereksiz Hizmetleri Kapatma

Windows 10 Gereksiz Hizmetleri Kapatma

Windows Gereksiz Hizmetleri Kapatma

Sizlere Windows gereksiz hizmetler listesi hazırlayarak Windows 10 gereksiz hizmetleri kapatma nasıl yapılır yazımızda detaylı olarak anlatacağız.

Windows’da arka planda çalışarak sistem kaynaklarını harcayan bir çok hizmet bulunmaktadır. Geri bildirim, sistem hata döküm takibi, uygulama edinin gibi arka planda çalışan servis ve uygulamalar bunlardan sadece birkaçı.

Windows 10 Gereksiz Hizmetleri Kapatma

Öncelikle Windows Hizmetler listesine nasıl ulaşacağız ona bakalım.

Windows hizmetlerine ulaşmak için Başlat menüsünün arama çubuğuna services.msc yazıp Enter’a basın.

Windows Gereksiz Hizmetleri Kapatma

Hizmetler açıldıktan sonra Durum veya Başlangıç Türü’ne tıklayarak aktif olan hizmetleri sıralayın. Burada çalışan hizmetleri göreceksiniz.

Windows Gereksiz Hizmetleri Kapatma

Durum kısmı altında hizmetin çalışıp çalışmadığını göreceksiniz. Başlangıç türü kısmında ise hizmetin başlangıçta otomatik olarak başlatılıp başlatılmadığını göreceksiniz.

Hizmetler listesinde çalışan öğeleri kapatmanız ciddi sistem sorunlarına yol açabilir. Bu sebepten bu bölümdeki servislerden hangisinin işe yarayıp yaramadığınıve kapatılabileceğini bilmek çok önemli. Aşağıda size kapatabileceğiniz Windows 10 gereksiz hizmetler listesini bulabilirsiniz.

Kapatabileceğiniz Windows Gereksiz Hizmetler Listesi

Windows hizmet listesinde gereksiz hizmetleri kapatma için kapatacağınız servise sağ tıklayıp “Özellikler”‘i seçin. Ardından hizmet durumundan “Durdur’ butonuna tıklayın. Son olarak başlangıç türünü “Devre Dışı” olarak ayarlayın.

Windows Hata Raporlama Hizmeti

Hata raporlarının iletilmesini sağlar. Bu hizmeti elle çalışacak şekilde ayarlayabilir ya da devre dışı bırakabilirsiniz.

Netlogon

Bu hizmet, kullanıcı hesabınıza ve diğer hizmetlere domain denetleyicisi ile oturum açar. Genellikle şirketlerde kullanıldığı için bu domain hizmetine evde ihtiyacınız yok.

Windows Insider Hizmeti

Windows 10’un geliştirme aşamasındaki yapılarını deneyen Insider’lardan değilseniz, bu hizmete ihtiyacınız yok.

Ebeveyn Denetimleri

Windows 10’un güçlü ebeveyn denetimi seçenekleri mevcut, ancak bir çocuk hesabı yönetmiyorsanız ve bunlara ihtiyacınız yoksa, hizmeti kapatabilirsiniz.

Dokunmatik Klavye ve El Yazısı Paneli Hizmeti

Bu hizmet, dokunmatik ekranla ilgili bazı özellikleri yönetiyor. Masaüstü PC’niz veya dokunmatik ekranı olmayan bir laptop’unuz varsa, bu hizmete ihtiyacınız yok.

BitLocker Sürücü Şifreleme Hizmeti

BitLocker, sabit diskinizi şifrelemeye yarayan dahili bir çözüm. Windows’un sadece Pro ve daha üst sürümlerinde bulunan bu işlevi kullanmıyorsanız veya Home sürümü kullanıyorsanız, hizmeti devre dışı bırakabilirsiniz.

İndirilen Haritalar Yöneticisi

Dahili Haritalar uygulamasını kullanmıyorsanız, bu hizmete ihtiyacınız yok.

Bluetooth Destek Hizmeti

Tahmin ettiğiniz üzere, PC’nizde Bluetooth özelliği yoksa, bu hizmete de ihtiyacınız yok. Lapotp’unuzda Bluetooth varsa, Bluetooth saldırılarına karşı da bu hizmeti kapatabilirsiniz.

Perakande Gösteri Hizmeti

Windows 10’un mağazalara yönelik bir tanıtım modu bulunuyor. Bu modu sisteminizden tamamen kaldırmanız mümkün, ancak bu hizmeti kapatmanız halinde işlev çalışmaz hale geliyor. Bu moda girmeyecekseniz, hizmete de ihtiyacınız yok demektir

İkincil Oturum Açma

Bu hizmet, standart bir hesap üzerinden yönetimsel görevleri çalıştırmanıza izin veriyor. PC’nizde birden fazla kullanıcı varsa faydalı bir işlev ancak tek kullanıcı siz iseniz, bu hizmete ihtiyacınız yok.

Bağlı Kullanıcı Deneyimleri ve Telemetri

Windows platformunun iyileştirilmesine olanak sağlamak için kullanıcı bilgilerinin iletilmesini sağlar.

Dağıtılmış Bağlantı İzleme İstemcisi

Ağ üzerindeki bağlantılarla oluşturulan NTFS dosya bağlantılarını korur. Eğer bilgisayarınız herhangi bir ağ üzerine bağlı değilse, bu hizmeti elle çalışacak şekilde ayarlayabilir ya da devre dışı bırakabilirsiniz.

IP Yardımcısı

IPv6 geçiş teknolojileri (6’dan 4’e, ISATAP, Bağlantı Noktası Proxy’si ve Teredo) ve IP-HTTPS kullanarak tünel bağlantısı sağlar. Eğer IPv6 internet bağlantısı kullanmıyorsanız bu hizmeti elle çalışacak şekilde ayarlayabilir ya da devre dışı bırakabilirsiniz.

İşlev Bulma Kaynak Yayımı

Bilgisayarınızı ve bilgisayarınıza bağlı kaynakları ağ üzerinden bulunabilmeleri için yayımlar. Eğer bir ağ grubu içinde değilseniz bu hizmeti elle çalışacak şekilde ayarlayabilir ya da devre dışı bırakabilirsiniz.

Program Uyumluluk Yardımcısı Hizmeti

Kullanıcı tarafından yüklenip çalıştırılan programları izler ve bilinen uyumluluk sorunlarını algılar.

TCP/IP NetBIOS Yardımcısı

Herhangi bir çalışma grubu içinde değilseniz bu hizmeti elle çalışacak şekilde ayarlayabilir ya da devre dışı bırakabilirsiniz.

Uzaktan Kayıt Defteri

Uzak kullanıcıların bilgisayarınızdaki kayıt defterini düzenlemesine olanak sağlar. Güvenlik riski oluşturduğu için devre dışı bırakmanızı tavsiye ederiz.

Windows Resim Alma (WIA)

Eğer bir tarayıcı kullanmıyorsanız bu hizmeti elle çalışacak şekilde ayarlayabilir ya da devre dışı bırakabilirsiniz.

Yazdırma Biriktiricisi

Eğer bilgisayarınıza bir yazıcı bağlamayacaksanız bu hizmeti elle çalışacak şekilde ayarlayabilirsiniz.

Windows gereksiz hizmetler listesi vererek gereksiz hizmetleri kapatma nasıl yapılır bu yazımızda detaylı olarak ele aldık.

Yorum Yap
Kaynak:

Yorum Yap