Bilgisayar

Windows Hazırlanıyor Bilgisayarınızı Kapatmayın Hatası Nasıl Çözülür ?

Windows hazırlanıyor bilgisayarınızı kapatmayın hatası ile karşılaşan Windows kullanıcıları için windows hazırlanıyor takıldı sorunu nasıl çözülür yazımızda anlatacağız.

Windows hazırlanıyor bilgisayarınızı kapatmayın hatası genellikle yeniden başlatma esnasında ekranda görünür. “Windows Hazırlanıyor” mesajı ekranda kalır ve masaüstüne Windows önyükleme işareti gelmez.

Windows Hazırlanıyor Bilgisayarınızı Kapatmayın Hatası Nasıl Çözülür ? – Windows hazırlanıyor bilgisayarınızı kapatmayın

Şimdi windows hazırlanıyor ekranında takılı kaldı sorunu neden olur ve çözüm yolları nelerdir bakalım.

Bu çoğu için normal görünebilir olsa da, özellikle “Windows Hazırlanıyor” hissi ekranda sonsuza kadar kalacak hissettiğinizde can sıkıcı olabilir.

Windows Hazırlanıyor Bilgisayarınızı Kapatmayın Hatası Çözüm Yöntemleri

Benzer bir sorunla karşı karşıyaysanız, sorunu düzeltebilecek dört kolay çözüm sunduğumuz için endişelenmeye gerek yok.

Bilgisayar “Windows Hazırlanıyor” da kaldı ise;

Bi süre bekleyin. Windows’un arka planda bazı önemli yükseltmeleri gerçekleştirme olasılığı vardır ve bu nedenle ekranda bu mesajı görüyorsunuz. Sisteminizde bir sorun yoksa, ekran bir süre sonra gitmeli ve Windows başarıyla masaüstüne önyükleme yapacaktır.

Bilgisayar “Windows Hazırlanıyor Bilgisayarı Kapatmayın da” takılı kaldı.

Güç Sıfırlama, verilerinizi silmeden PC’nizin ideal ve güvenli bir yoludur. Güç döngüsü yöntemi, “Windows Hazırlanıyor” ekranının nedeni olabilecek tüm yolsuzlukları gidermek için kullanışlıdır. İşte izlenecek adımlar.

  • Bilgisayarınızı kapatın.
  • Bağlı tüm USB, kulaklık, USB sürücüsü, taşınabilir sürücü ve benzeri herhangi bir aygıt gibi diğer çevre birimlerini çıkarın.
  • Güç akorunu bilgisayarınızdan çıkarın.
  • Dizüstü bilgisayarınız varsa, dizüstü bilgisayarı kapatın ve pili çıkarın. (Bu adım sadece çıkarılabilir pilli dizüstü bilgisayarlarda geçerlidir)
  • Bilgisayarınızdaki Güç (açma / kapama) düğmesine basın ve otuz ila kırk saniye (minimum) tutmaya devam edin.
  • Bilgisayarınızdaki güç akorunu tekrar takın. Dizüstü bilgisayar kullanıcılarının pil bölmesine güç hücresi yerleştirmesi gerekiyor
  • Bilgisayarınızı açın ve hatanın gidip gitmediğini görün.

SFC Taraması Yaparak Sorunu Çözme

Sistem dosyasının bozulma olasılığını ortadan kaldıramazsınız, bu da Windows’unuzun “Windows Hazırlanıyor” ekranına takılıp kalmasına neden olabilir. Bu durumda, Sistem Dosyası Denetleyicisi olarak bilinen yerleşik araç, sorunun çözülmesine yardımcı olabilir.

Sistem Dosya Denetleyicisi Windows 10’da sistem dosya bozukluklarını denetleyen bir yardımcı programdır. İleri düzey kullanıcılar için önerilir. Çalıştırmak için:

  • Görev çubuğundaki arama kutusuna Komut İstemi yazın. Arama sonuçlarından Komut İstemi (Masaüstü uygulaması)‘nı basılı tutun (veya sağ tıklayın) ve Yönetici olarak çalıştır’ı seçin.
  • DISM.exe /Online /Cleanup-image /Restorehealth yazın (“/” işaretlerinden önceki boşlukları unutmayın). (Not: Bu adımın başlaması birkaç dakika, çalışıp tamamlanması ise 30 dakika kadar sürebilir.)
  • sfc /scannow yazın (“sfc” ile “/” arasındaki boşluğu unutmayın). 

Son olarak Windows’u Yeniden Yükleyin

Buradaki yazımızda sorun çıkaran Windows 10’u Yeniden Yükleme işlemini bulabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol