Bilgisayar

WPS Nedir Nasıl Kullanılır ?

Modemin üzerinde bulunan tuş Wi-Fİ Protected Setup yani WPS Nedir, WPS nasıl kullanılır, WPS güvenli mi, WPS nasıl kapatılır bu yazımızda ele alacağız.

Evimizde ve işyerimizde kullandığımız kablosuz cihazlarda en önemli şey güvenliktir.  Yeni bir modem aldıysanız eski modeminizden farklı olarak modemin üzerinde bulunan WPS tuşu yer aldığınız göreceksiniz.  Modemin üzerinde gelen bu düğme ile Ağ Güvenliğini kolaylıkla sağlayabiliyorsunuz.

WPS Nedir?

WPS, Wi-fi Protected Setup (Korumalı kablosuz kurulum) kısaltmasıdır. Kablosuz modem ile cihazlar arasında hızlı ve güvenli bir bağlantı kurmaya yarayan bir ağ standardıdır. Bu özelliği sadece WPA Personal veya WPA2 Personal güvenliğini kullanan kablosuz ağlar kullanabilir. Web ile şifrelenmiş cihazlarda bu özellik kullanılamaz.

WPS, Wi-Fi Alliance tarafından 2006 yılında icat edilmiş bir teknolojidir.

WPS özellikle ev kullanıcılarının kablosuz ağ güvenliğini kolayca sağlamaları için düşünülmüş bir standarttır.

WPS tuşu, kablosuz ağ adı ve şifreye gerek duymadan, otomatik olarak ağa WPS ile bağlanmaya çalışan kullanıcılara gerekli kablosuz ağ bilgilerinizi iletir ve kablosuz bağlantı sağlanır. Bu sayede uzun, karmaşık şifrelerinizi ve gizlenmiş SSID adını aklınızda tutmanıza ve elle girmenize gerek kalmaz.

WPS Nedir Nasıl Kullanılır

WPS nasıl kullanılır?

WPS güvenliği aktif bir modeme sadece şifre ile bağlanmanız mümkün değildir. WPS’te 3 tür bağlantı yöntemi vardır. Bunlar:

1- PIN yöntemi:  PIN yönteminde WPS destekli aygıtların yazılımlarından ya da üstlerindeki bir etiketten okunacak bir PIN numarası bağlanılması istenilen cihazda ilgili kısma yazılır.

2- WPS tuşu: Önce cihaz üzerinde WPS yazan düğmeye basarsınız. marka ve modele göre bu düğmeye birkaç saniye basılı tutmanız gerekebilir. Ardından kablosuz ağa bağlanmak istediğiniz bilgisayarınız, telefonunuz ya da tabletinizle istediğiniz ağı seçip şifre girmeden bağlanabilirsiniz.

2- NFC Özelliği : NFC destekli modeminiz ve bağlamak istediğiniz cihazda gerekli ayarlamaları yaptıktan sonra iki cihazı birbirine dokundurmanızla internet erişimine kolayca bağlanmanız mümkün olacaktır. (Bakınız : NFC Nedir? Nasıl Kullanılır?)

Peki WPS güvenli mi?

Eğer WPS düğmesini kullanarak cihazınızı ağa bağlamak istiyorsanız, siz cihazınızı bağlamak için beklediğiniz sürede sizin yerinize bir başkası da bu ağa bağlanabilir. Sorun olabilecek bir başka konu ise WPS PIN’ı 6 haneli olduğu için kırılabiliyor ve bu PIN kırılırsa ağınız saldırgan tarafından ele geçirilebiliyor. Güncel modemler WPS PIN’ını kırmaya yönelik yapılan saldırıları anlayıp kendisini kapatabiliyor.

WPS Nasıl Kapatılır ?

WPS’ye bastığın zaman birkaç dakika sinyal verip ardından otomatik olarak kapanır.Başka bir yöntem olarak bazı modemlerde ssid ayarları içinde wps kapatma secenegi var buradan kapatabilirsiniz.

Son Güncelleme: 14 Mayıs 2020

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu