NFC nedir, nasıl kullanılır?

Yeni çıkan akıllı telefonlarda karşımıza çıkan en önemli özelliklerden bir tanesi de NFC özellliği. Peki NFC nedir ve nasıl kullanılır, telefonda NFC özelliği varmı nasıl öğrenilir?

NFC, oldukça pratik bir özellik olsa da ne olduğu pek bilinmiyor. Biz de sizler için bu yazımızda NFC nedir, nasıl ve nerede kullanılır, hangi telefonlarda bulunur gibi soruların cevabını veriyoruz. Hoş geldiniz.

NFC nedir?

NFC, Yakın Alan İletişimi; müşteri elektroniği, mobil cihazlar ve bilgisayarlar ile etkileşim için tasarlanmış bir kısa menzilli, kablosuz, kişisel iletişim alanı teknolojisidir.

NFC açılımı nedir?

NFC açılımı (Near Field Comminucation) (Yakın Alan İletişimi) dir.

NFC ne işe yarar?

Son zamanlarda Bankacılık reklamlarında telefon ile ödeme yapma işlemini çok fazla duymaya başlamışsınızdır. İşte bu işlem NFC teknolojisi ile yapılmaktadır. Telefonunuz kredi kartı post cihazına yaklaştırıldığında daha önce ayarları yapılmış banka bilgilerinizi NFC aracılığı ile post cihazına aktarır ve ödeme işleminiz gerçekleşmiş olur.

NFC işlemi buna benzer bir çok işlemde kullanılabilir. Elektronik kapı girişlerinde kart taşımak yerine telefonunuzla giriş yapabilirsiniz. Bu işlemleri yapabilmeniz için sadece bilgilerin telefona tanımlanması etiketlenmesi gerekir.

NFC nasıl çalışır?

NFC (Near Field Comminucation) (Yakın Alan İletişimi) manyetik alan indüksiyonu kullanarak çalışır ve etiket ile okuyucu işlevine sahiptir. Bu teknolojiyi kullanan cihazları birbirlerine dokundurularak veya yakın mesafeye getirilerek 2 yönlü iletişim sağlanabilir.

Telefonumda NFC varmı, nasıl  öğrenebilirim?

Akıllı telefon veya tabletinizdeki NFC özelliğinin açık olup olmadığını anlamanız için yapmanız gereken şey, telefonunuzdan ayarlar menüsüne giderek oradaki NFC sekmesini seçmenizdir.

Telefonunuzu açın ve Ayarlar > Kablosuz Ağlar ya da Ayarlar > Bağlantılar > Diğer Bağlantılar yolunu izleyin.

Pek çok cihazda NFC özelliği küçük bir simge ile temsil edilir.

NFC nasıl açılır?

Ülkemizde henüz alışverişlerde vs. yaygınlaşmadığı için NFC ile şimdilik dosya transferi yapabilirsiniz. Android cihazınızda bulunan NFC özelliğini aktifleştirmek ve cihazlar arası dosya transferi yapmak için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

  • Telefonunuzun Ayarlar > Diğer > NFC adımlarını izleyerek NFC’yi aktif hale getirin.
  • Telefonunuzdan göndermek istediğiniz dosyayı açın ve Paylaş  simgesine dokunun.
  • Açılan seçenekler arasından “Android Beam”i seçin.
  • Son olarak her iki telefonu hafifçe tokuşturun.

NFC Nedir? Nasıl Kullanılır?

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu