iPhone Nasıl Şarj Edilir ?

iPhone Nasıl Şarj Edilir ?

iPhone Nasıl Şarj Edilir ? iPhone’u doğru şarj etmek için ne yapmalıyız ? iPhone Şarj Olmuyorsa veya Yavaş Şarj Oluyorsa ne yapabiliriz ?

Akıllı telefonların patlama haberleri her geçen gün artarak önümüze çıkmaya devam ediyor. Bünyesinde darbeye, aşırı ısınmaya v.b. faktörlere bağlı durumlarda beklenmedik şekilde sonuçlar doğurabilecek pili bünyesinde bulunduran her elektronik cihaz elbetteki patlama riskini beraberinde getirirler. Bu noktada, önlem alınmayan, kullanım uyarılarına dikkat edilmeyen iPhone’ların da pilleri patlayabilir veya pil performansları beklenileni sunmamaya başlayabilir.

Özellikle yan sanayi olarak adlandırılan orijinal olmayan şarj aletlerinin kullanılması hem patlama riskini arttırıyor hem de pilin performansını düşürerek şarj süresinin bir günü kurtarmamasına neden oluyorlar.

iPhone Nasıl Şarj Edilir ?

En önemli kural; asla iPhone’unuzu orijinal olmayan, yan sanayi olarak adlandırılan şarj aletleri ile şarj etmeyin. USB şarj adaptörü ve Şarj kablosu orijinal olmalıdır. (Bakınız :Sahte iPhone Şarjı Nasıl Anlaşılır ?)

Eğer ki şarj aletiniz orijinal ise iPhone’unuzun gerektiği durumlarda saatlerce (uyumadan önce şarja takmak gibi) şarjda kalmasında bir sakınca yok. Çünkü iPhone’ların pilleri Lityum-İyon oldukları için tam olarak şarj olduktan sonra artık gerekli olmayan akımı otomatik olarak keseler ve bu da pilinizin uzun süreli şarjdan etkilenmemesini sağlar.

iPhone’u Priz Üzerinden Şarj Etme en iyi seçimdir. Şarj kablonuzu önce USB duvar adaptörüne ardından adaptörü prize takın.

iPhone’u Bilgisayar Üzerinden Şarj edebilirsiniz bunun için Şarj kablonuzu, açık olan ve uyku modunda olmayan bir bilgisayarın USB 2.0 veya USB 3.0 bağlantısı noktasına bağlayabilirsiniz. Klavyenizdeki veya diğer aksesuarlarınız üzerindeki USB bağlantı noktaları üzerinden iPhone’ununuzu şarj etmeyin.

iPhone’u Power Bank ile Şarj Etmek için Şarj kablonuzu sadece Apple onaylı bir aksesuar üreticisinin Power Bank’ı ile şarj edebilirsiniz. Bunun dışındaki hiçbir Power Bank’ı kullanmak iPhone’unuz için tavsiye edilmemektedir.

iPhone’larda hatta tüm iOS ekosisteminde %20’lik şarj seviyesi kritik bir seviyedir. Şarj seviyeniz %20 olduğunda imkanınız varsa iPhone’ununuz şarj etmeniz önemlidir. Elbetteki imkan yoksa bu kısas çokta mühim değil. Ancak şarjınız komple bitip iPhone’unuz kapanırsa bunun pilinize zarar verdiği gerçeğini bilmenizde fayda var.

Bir diğer nokta ise şarj seviyenizin %80 olmadan iPhone’unuzu şarj cihazı ile olan bağlantısını kesmemeniz.

İlk Defa Alınan Bir iPhone Nasıl Şarj edilmelidir?

Yeni Alınan iPhone’un 24 Saat Şarj Edilmesi  gibi bir durum yoktur. Yeni aldığınız iPhone’u şarj seviyenize göre normal bir şekilde şarj etmeniz yeterlidir.

İlk şarj için takip etmeniz gereken üç önemli adım var. Bu üç önemli adımı doğru şekilde yapmanız, yarışa bir adım önde başlamanız anlamına gelir. Bunları şöyle sıralandırabiliriz;

  1. Yeni iPhone’un ilk şarjı oldukça önemlidir. İlk şarj işlemini bilgisayardan değil mutlaka Duvar Şarjından sağlayın ve kullanmadan önce en azından 3 saat kadar şarjda takılı olduğundan emin olun.
  2. Şarjınız %100 olduktan sonra cihazınızı şarjı bitene kadar kullanın ve tekrar şarja takmayın. Şarjınız bittiğinde mutlaka tekrar şarj etmek için en az 2 saat duvar şarjından şarj edin.
  3. Bu işlemler sırasında cihazınız şarjdayken kullanmamaya özen gösterin.

(Telefon Şarj Ömrünü Uzatmak için Etkili ve Basit 6 Yöntem)

iPhone Şarj Olmuyorsa veya Yavaş Şarj Oluyorsa ne yapabiliriz ?

iPhone’unuz şarj olmuyor veya yavaş şarj oluyorsa aşağıdaki talimatları kontrol edin;

  1. Şarj kablosunda veya USB adaptöründe herhangi bir tahribat olmadığından emin olun. Şarj kablosunda veya USB adaptöründe herhangi bir tahribat varsa o aksesuarı kullanmayın.
  2. Prizde bir sorun olmadığından, çalışabilir olduğundan emin olun.
  3. iPhone’un alt kısmında bulunan şarj bağlantı noktasındaki kirleri temizleyin. Ardından şarj kablosunu sıkıcı iPhone’a bağlayın. Yine de iPhone’unuz şarj olmuyorsa servis desteğine ihtiyacınız olabilir.
  4. Eğer ki şarjınız komple bitmiş ve iPhone’unuz kapanmışsa aceleci olmayın. iPhone’unuzun yarım saat şarj olmasını bekleyin.
  5. iPhone’unuzu zorla yeniden başlatın. Apple logosu görününceye kadar Uyut/Uyandır düğmesiyle birlikte ana ekran düğmesine aynı anda en az 10 saniye basılı tutun. Ardından iPhone’unuzu yeniden şarj etmeyi deneyin.

Tüm bunlara rağmen iPhone’unuz açılmıyorsa veya şarj olmuyorsa, şarj adaptörünüz ve kablonuzla birlikte iPhone’unuzu Apple’ın herhangi bir yetkili servisine götürmenizi tavsiye ederiz.

Yorum Yap

Yorum Yap