Yeni batarya kaç saat şarj edilmeli?

Yeni batarya kaç saat şarj edilmeli konusunda çevrenize danışacak olursanız bir çok fikir ve şehir efsanesi duyarsınız. Bu yazımızda telefonların şarj edilme süreçleri ile ilgili sizlerle birtakım bilgiler paylaşacağız.

Son yıllarda üretilen akıllı telefonlarda en çok dikkat edilen özelliklerden biri şarj süresi olmaktadır. Bataryası yüksek seviyede olan akıllı telefonların tercih edilmeye başladığı günümüzde her kullanıcı telefonunun şarjının geç bitmesini ve gün boyunca yeterli gelmesini talep etmektedir. Bunun yanında yeni alınan telefonların da nasıl şarj edilmesi gerektiği yine merak edilen konular arasında yer alır. Bu konuda kullanıcıların merak ettiği en önemli soru yeni alınan telefon kaç saat şarjda kalmalı? Ş

Akıllı telefon pili ve şarjları hakkında doğru bilinen bir sürü yanlışlıklar dolaşmaktadır bu yazımızda batarya ve şarj konusunu işleyeceğiz.

Yeni batarya kaç saat şarj edilmeli?

Üreticilere göre telefonu uzun saatler boyunca şarj etmeye gerek yok. Samsung’un kullanıcılara yaptığı uyarıda şarjınız %100 olduğunda ve “Şarj oldu” uyarısı verdiğinde telefonunuzu şarjdan çekin çünkü bataryalar fabrikadan çıkarken şoklanarak çıkıyor. Yani olabilecek en yüksek kapasitede çıkıyor ve evde 16 saat şarjda tutarak bunu arttırmak mümkün değil.

Yeni telefonlarda lityum iyon piller kullanıyor. Bu piller hakkında biraz araştırma yaparsanız bir çok açıdan güvenlik için kullanıldığını görürsünüz. Bu piller tam olarak şarj olduğu andan itibaren şarj olmayı bırakır. İstediğiniz kadar şarjda tutun. Ayrıca telefonda pirizle olan ilişkisini keser.

Konunun özeti, yeni aldığınız telefon ya da bataryayı uzun saatler boyunca şarj etmenize gerek yoktur. %100 olduğunda ve şarj oldu uyarısını verdiğinde telefonu şarjdan çekin. Daha uzun şarj ederek kapasite arttırımı yapılamaz. Zaten telefon %100’den sonra şarj olmayı otomatik keser. Şunu deneyin bize hak vereceksiniz. Telefonunuzu şarja takın. Yarım saat 45 dakika sonra ya da telefonunuzun şarj durumu %75’e çıktığında şarj cihazına elinizi sürün. Biraz ısınmıştır, sıcaktır. Daha sonra %100 olsun ve telefon biraz daha şarjda kalsın. 20 dakika sonra tekrar şarj cihazınıza elinizi sürün. Hala telefon prize takılı ama şarj cihazı soğuktur. Çünkü çalışmayı %100 olduğunda bırakmıştır.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu