Klavye Tuş Görevlerini Değiştirme

klavye tuş atama

Son güncelleme: 14 Mayıs 2020

Klavye tuş görevlerini değiştirme ile klavyenizde çalışmayan bir tuşun işlevini başka bir tuşa atayabilirsiniz.

Klavye bilgisayara veri girişi yapabildiğimiz giriş donanımlarından (dış donanım) biridir. Piyasada F ve Q olmak üzere 2 klavye çeşidi vadır. İster F olsun isterse Q bu klavyeler yaptıkları görevler itibariyle aynıdırlar, tek farkları üzerindeki tuş dizilimidir. Klavye tuşlarının görevleri F yada Q klavye farketmez tüm klavye çeşitlerinde aynıdır.

Klavyede her tuşun bir görevi vardır. Klavye tuş atama yaparak klavyenizde çalışmayan bir tuşun işlevini yazılımsal olarak başka bir tuşa aktarabilirsiniz.

Klavye tuş görevlerini değiştirmek için KeyTweak yazılımını kullanabilirsiniz. KeyTweak, klavyenizi yeniden düzenlemenizi, tuşların görevlerini dilediğiniz biçimde değiştirmenizi sağlayan ücretsiz bir programdır. Kullanımı oldukça kolay olan program ile 1′den 126′a kadar tüm tuşları görür ve değiştirmek istediğiniz tuşu seçip, ona yeni görevini tanıtırsınız.

Öncelikle KeyTweak yazılımını buraya tıklayarak bilgisayarınıza indirin ve kurun.

KeyTweak programını kurduktan sonra karşımıza sanal klavye ve bazı ifadeler gelmektedir. Sanal klavye de tuşlar yerine 1’den 126’ya kadar sayılar atanmıştır. Bu sayılar gerçek klavyemizde görülen tuşlara denk gelmektedir.

Biz öernek olarak çalışmayan “D” tuşuna atama yapalım. Mesela “D” tuşunu sıkça kullanılmayan “F8” tuşu ile değiştirelim. Bunun için öncelikle atayacağımız tuşu programın sanal klavyesinde seçeriz yani “F8” tuşunu seçelim.

klavye tuş atama

Şimdi “Choose New Remapping” kısmından atanacak tuşumuzu yani “D” harfini seçelim ve “Remap Key” butonuna basarak aşağıdaki gibi “Pending Changes ” kısmına geleceğiz. Klavye tuş atama için programın sağ alt köşesindeki Apply butonuna tıklayın.

klavye tuş atama
Bu işlemden sonra bilgisayar yeniden başlayacaktır. Bilgisayar açıldıktan sonra tuşları test edebilirsiniz.

] }

1 Yorum

Gıyasettin  -  25 Kasım 2019 / 14:22

Allah ne muradın varsa versin tuttuğun altın olsun eyw çok sağol bitanesin

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol