İstenmeyen Android Uygulamalarını Kaldırmak

İstenmeyen-Android-Uygulamalarını-Kaldırmak-0-1000x600

Google Play’den yüklediğiniz uygulamaları kolayca kaldırabiliyorsunuz fakat kendinizin yüklemediği uygulamalar ne olacak? Akıllı telefon üreticileri çeşitli anlaşmalar çerçevesinde çok sayıda uygulamayı ürünleriyle birlikte ön yüklü olarak sunuyor, bunları kaldırmak çoğu durumda mümkün olmuyor ya da hayli zorlu yollardan geçmek gerekiyor. Bu nedenle kullanıcılar istenmeyen Android uygulamalarını kaldırmak için yoğun çaba sarf etmek durumunda kalıyor. İstenmeyen Android uygulamalarını kaldırmak için yapabilecekleriniz ve yararlanabileceğiniz uygulamaları kısaca tanıyacağız.

İstenmeyen Android Uygulamalarını Kaldırmak  – Root Erişimi Sağlanmamış Cihazlar

İstenmeyen-Android-Uygulamalarını-Kaldırmak-1

Root erişimi sağlanmış akıllı telefonlarda ön yüklü olarak gelen Android uygulamalarını kaldırmak daha kolay. Bu işlem için kullanabileceğiniz çeşitli araçlar var.

NoBloat Free

NoBloat Free

Ücretsiz ve başarılı bir seçenek olan bu uygulama ön yüklü olarak gelen ve bloatware olarak adlandırılan uygulama ve onların verilerini kaldırabiliyor. 1.99 USD karşılığında satın alınabilen Premium versiyonunda sistem uygulamalarını kara listeye alma gibi gelişmiş özellikler var.

Titanium Backup

Titanium Backup

Android’li akıllı telefonlarda istenmeyen uygulamaları kaldırmak için ilk olarak tercih edilen araçlardan birisi şüphesiz Titanium Backup. Google Play’den indirilen ya da ön yüklü olarak gelen uygulamalarla rahatlıkla başa çıkabiliyor. Ücretsiz versiyonda uygulamaları yedeklemek ve kaldırmak mümkün, 5.99 USD fiyatlı ücretli versiyonda ise uygulamaları dondurma gibi ileri düzey özellikler mevcut.

System App Remover

System App Remover

System App Remover ile uygulamaları kaldırmak ve SD karta taşımak hayli kolay. Reklam içermesine rağmen diğer iki seçeneğe kıyasla daha hızlı çalışıyor. Ön yüklü olarak gelen sistem uygulamalarını kaldırabiliyor.

Özelleştirilmiş ROM’ları Unutmayın

İstenmeyen Android uygulamalarından kurtulmak için cihazınıza custom ROM’ları yüklemek gibi bir seçeneğiniz de var. Tabii bu diğerlerine kıyasla daha fazla bilgi ve tecrübe gerektiriyor, öncelikle araştırma yapmanız şart. XDA Developers gibi İngilizce kaynaklardan faydalı bilgilere ulaşabilirsiniz.

İstenmeyen-Android-Uygulamalarını-Kaldırmak-5

OmniROM ve Paranoid performans ile gizliliğe önem veren Android kullanıcılarını hedef alan custom ROM seçenekleri. Zaten Android kullanıcıları ön yüklü olarak gelen uygulamalardan bu iki ana sebeple kurtulmak istiyor. Akıllı telefonunuzda root erişimini sağladıysanız bu seçeneği de kesinlikle değerlendirmenizi öneriyoruz.

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu