5 Adımda Firefox Hızlandırma

Firefox Hızlandırma eklentisi

Firefox tarayıcınız artık yavaşlamaya başladı ise 5 adımda Firefox hızlandırma yazımızda her geçen gün biraz daha hantallaşan Firefox’u hızlandırmanın yollarını anlatacağız.

5 adımda Firefox hızlandırma işleminde önce Firefox Hakkında bölümüne giderek Firefox’un en son sürümünü indirmeli veya tarayıcınızı güncellemelisiniz.

5 Adımda Firefox Hızlandırma

Varsayılan tarayıcı kontrolü ve Giriş Sayfası düzenlemesi

1 Seçenekler>Genel kategorisinde yer alan “Başlangıç” kısmından “Varsayılan tarayıcımın Firefox olup olmadığını her zaman denetletikini kaldırın.

2 Seçenekler>Giriş Sayfası> kategorisinde yer alan “Yeni pencere ve sekmeler” kısmından “Boş sayfa”yı seçin.

Önerilen Performans Ayarlarının Kontrolü

Firefox, bazen mükemmel donanıma sahip olan bilgisayarlarda dahi yavaş çalışabiliyor. Bunun nedeni tarayıcınızda “Önerilen performans ayarlarını kullan” seçeneğinin aktif olmasıdır.

Seçenekler>Genel kategorisinde yer alan “Performans” kısmından “Önerilen performans ayarlarını kullan” tikini kaldırmanız gerekiyor. Firefox, bu ayarlarla büyük görseller için işlemci yerine grafik kartınızı kullanacaktır. Yani YouTube’u izliyor veya bir web tarayıcısı oyunu oynuyorsanız, çok daha akıcı bir performans elde edersiniz.

Önerilen performans ayarlarını kullan” tikini kaldırdıktan sonra “Performans” kısmında “İçerik işlem sınırı” seçeneği açılacak. İçerik işlemi sınırı seçeneği, çok sayıda sekme açıkken performansı artırır, ancak tahmin edebileceğiniz üzere çok fazla RAM kullanır.

İçerik İşlem Sınırı’nın gri olması durumunda, çok işlemli Firefox’u etkinleştirmeniz gerekir.

Firefox hızlandırma about:config ayarları…

Firefox’un adres satırına “about:config” yazıp gittiğinizde ayar sayfası açılır. Burada ufak tefek tercihler yapmak mümkün.

1 Firefox’un URL kısmına “about:config” yazarak aratın.

2 Açılan sayfanın arama kısmına “Browser.tabs.remote.autostart” yazın ve aratın.

3 Karşınıza “Browser.tabs.remote.autostart” ve “Browser.tabs.remote.autostart.2” seçenekleri çıkacak.

4 Karşınıza çıkan seçeneklerin değerini “True” olarak değiştirin.

5 Son olarak Firefox’u yeniden başlatın.

Firefox’u Yenileme

Temiz bir Firefox kurulumu yapın.

Firefox’u sahip olduğunuz yer imlerini, gezinti geçmişinizi, şifreleri, açık sekmeleri ve benzer kişisel ayarları koruyarak ilk günkü haline döndürebilmeniz mümkün.

İşletim sistemlerinde olduğu gibi, Firefox’da da  herhangi bir değişiklik yapmadan önce varsayılan ayarlara dönmek için bir seçenek bulunuyor. Özellikle tüm eklentileri, özelleştirmeleri kaldırarak tarayıcı ayarlarını varsayılan ayarlara geri yükleyecektir.

1 Firefox’un URL kısmına “about:support” yazarak aratın.

2 Açılan sayfada “Firefox  tarayıcısını yenile” butonuna tıklayın.

3 Daha sonra açılan pencerede de “Firefox tarayıcısını yenile” butonuna tıkladığınızda.

4 Firefox kapanacak ve birkaç saniye içerisinde yeniden başlatılacaktır.

Bu işlemde yer işaretleri, geçmiş, şifreler, çerezler, otomatik doldurma bilgielri dahil olmak üzere kişisel bilgileriniz kaydedilir. Yani bu işlem ile birlikte veri kaybı yaşamadan Firefox’u varsayılan ayarlara dönecektir.

Eklentileri Devredışı Bırakma

Firefox bir süre sonra çok fazla CPU işlemi veya RAM kullanmaya başlar. Yavaşlamanın nedenini bulmak için önce Firefox’u güvenli modda yeniden başlatmayı deniyebilirsiniz. Güvenli mod, Firefox’un herhangi bir eklenti olmadan çalışmasını sağlar.

Firefox’u güvenli modda yeniden başlatabilmek için URL çubuğunun en sağında yer alan üç satırlı simgeye tıklayın. Ardından “Yardım” yazısına tıklayın. Daha sonra “Eklentileri devre dışı bırakıp başlat” yazısına tıklamanız gerekiyor. Son olarak çıkan pencerede “Yeniden başlat” butonuna tıklayarak Firefox’u güvenli modda açabilirsiniz.

Firefox, güvenli modda daha hızlı çalışıyorsa, tarayıcının yavaş çalışması eklentilerden veya eklentilerin birinden kaynaklanıyordur. Eklentileri tek tek aktifleştirerek hangi eklentinin tarayıcının yavaş çalışmasına neden olduğunu anlayabilirsiniz.

Tarayıcı, güvenli modda da yavaş çalışmaya devam ediyorsa, Firefox’un yavaş çalışmasının sebebi açık olan sekmeler olabilir. Siz de çok fazla sekme açıyor ve açtığınız sekmelerde işiniz bitse dahi kapatmıyorsanız Auto Tab Discard eklentisini yükleyebilirsiniz. Auto Tab Discard, kullanılmayan sekmeleri otomatik olarak kapatır.

Firefox Hızlandırma Eklentisi

Ayarlarla uğraşmaktan hoşnut değilseniz ve bir şeyleri bozmaktan endişeleniyorsanız firefox hızlandırma eklentisi kullanabilirsiniz.

Speed ​​Tweaks eklentisi birkaç ayar değiştirir ancak hepsini değiştirmez. Speed Tweaks, tarayıcının ön belleğini temizleme, sayfa kaydırma işleminde hızlandırma, görüntülerin yüklenmesini önlemek ve web sitelerini mobil versiyonda açmak gibi çeşitli özelliklere sahip.

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol