Windows 10’da Arkaplanda Çalışan Uygulamaları Kapatma Nasıl Yapılır?

Pil ömründen tasarruf etmek ve bilgisayarınız da performans kazanmak için arka planda çalışan uygulamaları kapatabilirsiniz.

Windows 10’da kullanmadığınız arkaplanda çalışan uygulamaları kapatma yoluyla kaynak tüketen, bilgisayarda açık programları kapatarak cihazda performans artışı sağlayabilirsiniz.

Daha önce bilgisayarı hızlandırma yollarından bahsederken arka planda çalışan uygulamaların performansa bir çok olumsuz etki yarattığını anlatmıştık.

Windows 10 ilk yüklendiğinde yerleşik olarak gelen uygulamaların arkaplanda çalışmasına izin verir.  Arka plan uygulamalarını kullanmadığınız zamanlarda bile sürekli olarak çalışır.  Arkaplan uygulamaları bildirim gönderebilir, bilgi alabilir ve arkaplanda devamlı kaynak tüketirler.

Bu uygulamalar sisteminiz donanımsal açıdan düşük özelliklere sahip ise performans kayıplarına neden olurlar.  Windows ‘un geç açılma sebeplerinden en kritik olanı da bilgisayarınızı açtığınızda arkaplanda açılmaya başlayan programlardır.

Windows 10’da Arkaplanda çalışan uygulamalar hangileri?

Windows 10’da Arkaplanda çalışan uygulamalardan bazıları şunlardır:

Alarmlar ve Saat, Ayarlar, Bağlan, Filmler ve TV, Mail, Fotoğraflar, Geri Bildirim Merkezi, Groove Müzik, Haritalar, Hava Durumu, Hesap Makinesi, Hava Durumu, Kamera, Kişiler, Mesajlaşma, Microsoft Edge, Microsoft Solitaire Collection, Microsoft Store, Mixed Reality Viewer, Office’i Edinin, OneNote, Paint 3D, Posta, Print 3D, Ses Kaydedicisi, SkecthBook, Skype, Sticky Notes, Windows Defender Güvenlik Merkezi, Xbox, Yardım Al, Ücretli Wifi & Hücresel, İpuçları…

Mesela Mail uygulamasını örnek verelim. Mail uygulaması arka planda devamlı çalışır. ve çalışırken de gelen kutunuza yeni bir e-posta geldiğinde bunu otomatik olarak kontrol edip size bildirir.

Windows 10 arka plan uygulamaları sadece bilgisayarınızın performansını düşürmez aynı zamanda, özellikle tablet ve dizüstü bilgisayarlarda bataryayı bitirir. Bu nedenle pil ömründen tasarruf etmek ve bilgisayarınız da performans kazanmak için arkaplanda çalışan uygulamaları kapatabilirsiniz.

Windows 10 arkaplanda çalışan uygulamaları kapatma

Windows 10’un arkaplanda çalışma mantığı uygulamaların daha hızlı açılmasını sağlıyor. Ancak, zaten çoğu uygulamayı kullanmıyoruz. Microsof edge, fotoğraflar, groove müzik, telefon gibi daha bir çok uygulamayı kapatabilirsiniz.

1 Arkaplanda çalışan uygulamaları görmek için Başlat’a tıklayarak Ayarlar bölümüne girin.

arka-planda-calisan-uygulamalari-kapatma

2 Ayarlar bölümünde Gizlilik seçeneğini tıklayın.

arka-planda-calisan-uygulamalari-kapatma

3 Sol taraftaki listeden Arka plan uygulamaları tıklayın. Sağ tarafta Uygulamaların arka planda çalışmasına izin ver listesi çıkacaktır.

arka-planda-calisan-uygulamalari-kapatma

Buradan windows 10 arka planda çalışan gereksiz programlardan istemediğiniz kullanmadığınız uygulamaları devre dışı bırakın.

Bu yöntem sayesinde “Uygulamaların arka planda çalışmasına izin ver” düğmesini kapatarak, direkt olarak tüm programların arka plan etkinliklerini durdurabilirsiniz.

Kapattığınız programların etkinlikleri tekrar siz onları çalıştırana kadar kapalı kalacaktır. Tüm verilen adımları uyguladıktan sonra arka planda çalışan ve kaynak tüketen programlardan kurtulmuş olacaksınız.

Windows 10 açılışta çalışan uygulamaları kapatma

Windows 10’da  açılışta çalışan uygulamaları kapatmak için;

  1. Ctrl + Alt + Delete tuşlarına aynı anda basın.
  2. Görev Yöneticisi’ni açın.(Araç çubuğuna sağ tıklayarak da Görev Yöneticisi’ni açabilirsiniz.)
  3. Başlangıç sekmesine tıklayın.
  4. Kapatmak istediğiniz programı üzerine tıklayarak seçin ve Devre dışı bırak butonuna tıklayın ve işlemi tamamlayın.

Arkaplanda çalışan uygulamaları kapatma yazımız sona erdi.

 arkaplanda çalışan uygulamaları kapatma yoluy

Sisteminiz açılırken yüklenen yazılımlar performans düşüklükleri ve hatta donmalara yol açarlar. Bu sebepten sistem açılışında çalışan programları kapatmak gerekir. Peki Windows’ta başlangıçta açılan programlar nasıl kapatılır?Sisteminiz açılırken yüklenen yazılımlar performans düşüklükleri ve hatta donmalara yol açarlar. Bu sebepten sistem açılışında çalışan programları kapatmak gerekir. Peki Windows’ta başlangıçta açılan programlar nasıl kapatılır?Kaydet

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu