En iyi 10 Bağımsız Oyun (Indie Oyunlar)

İşte sizler için seçtiğimiz en iyi 10 bağımsız oyun.

Büyük bütçeli AAA oyunların yanında Bağımsız oyun geliştiricileri tarafından yayımlanan bağımsız oyunlar (indie oyunlar) da büyük ilgi görüyor.

Bağımsız oyunlar (indie oyunlar), büyük bir yayımcının maddi desteği olmadan bireyler veya daha küçük geliştirme ekipleri tarafından oluşturulan oyunlardır. Bağımsız oyunlar, yayıncı desteğinin yetersizliği nedeniyle perakende satış yerine dijital dağıtım kanalları aracılığıyla satılma eğilimindedir.

Indie yani bağımsız oyunlar, yenilikçi yapılarıyla ve teknik yönden çok, oynanabilirlik yönündeki farklarıyla dikkat çekiyor. 

En iyi 10 Bağımsız Oyun (Indie Oyunlar)

Büyük bütçeli AAA oyunların yanında Bağımsız oyun geliştiricileri tarafından yayımlanan bağımsız oyunların yükselişi devam ediyor. İşte sizler için seçtiğimiz en iyi 10 bağımsız oyun.

Bastion

En iyi 10 Bağımsız Oyun (Indie Oyunlar)

Bastion inceleme notları oldukça iyi olan ve övgüler toplayan aksiyon RPG türünde bir rol yapma oyunudur.

Kendine has renkli bir fantastik dünyaya sahip olan bir RPG oyunu olan Bastion’da herşey Caelondia adlı şehrin Calamity adlı bir felaket sonucu parçalanmasıyla başlıyor. Calamity sonrası Caelondia’dan kopan parçalar boşlukta kendi hallerinde süzülmeye başlamıştır ve üzerindeki yaşayan insanlar kül olarak bu parçaların ekosistemleri tamamen değişmiştir. Biz Calamity sonrası Kid adlı kahramanımızı kontrol ederek gizemli parçaları toplayarak Bastion adlı yapıyı oluşturmaya ve düzeni tekrar sağlamaya çalışıyoruz.

Dead Cells

En iyi 10 Bağımsız Oyun (Indie Oyunlar)

Dead Cells eğer kaliteli bir platform oyunu oynamak isterseniz kaçırmamanız gereken bir oyun.

Gizemli bir adada geçen bir hikayeye sahip olan Dead Cells’de ilginç ve sıradışı bir oyun dünyası yaratılmış. Bu dünyada birçok farklı düşmanla karşılaşıp savaşıyor ve gizemleri açığa çıkarmaya çalışıyoruz. Fakat bu iş bir hayli zor olmakta; çünkü oyunda öldüğümüzde her şeye sıfırdan başlıyoruz. Bu nedenle attığımız her adımda heyecanı hissediyoruz. Oyunda birçok farklı bölüm sonu canavarı bulunmakta, bu bölüm sonu canavarlarına ulaşabilmek için ise adayı keşfetmemiz, anahtarları veya işimize yarayacak ipuçlarını bulmamız gerekmekte.

Disco Elysium

En iyi 10 Bağımsız Oyun (Indie Oyunlar)

Disco Elysium – The Final Cut, çığır açan bir rol yapma oyunudur. Etkileyici hikayesi ile ödülleri toplayan yapım, savaş sonrası iyileşmeye çalışan bir şehirde, dedektiflik yapan polisin başından geçenleri anlatıyor.

This War of Mine

En iyi 10 Bağımsız Oyun (Indie Oyunlar)

Hayatta kalma ögelerini başarıyla sunan This War of Mine, 2014 yılında piyasaya sürüldü. Oyunda keskin nişancılara karşı mücadele edecek ve her adımınızı çok dikkatli bir şekilde atarak hayatta kalma çalışacaksınız.

Cuphead

En iyi 10 Bağımsız Oyun (Indie Oyunlar)

Cuphead, bilgisayarınız üzerinden oynayabileceğiniz dikkat çekici bir platform oyunudur. Yakında Netflix‘te dizisi çıkacak oyun, PC, PS4, Nintendo Switch ve Xbox One platformlarında oynanabiliyor.

Papers, Please

En iyi 10 Bağımsız Oyun (Indie Oyunlar)

Bağımsız oyun dünyasındaki kuşkusuz en ilginç deneyimlerden biri olan Papers, Please. Lucas Pope tarafından geliştirildi. Bağımsız bir yapım olarak bolca ödül kazanan ve incelemelerde bir hayli yüksek puan alan Papers, Please, 80’li yıllarda geçen kurgusal bir hikayeye sahip. Oyunda Arstotzka adlı komunist bir ülkeye konuk oluyoruz. 6 yıl boyunca süren savaşların ardınran Astotzka, komşu ülkesi olan Kolechia ile ateşkes ilan etmiş ve Grestin şehrinin hakkı olan yarısını elde etmiştir. Artık sınırlar açılmış ve iki ülkenin vatandaşları geçiş yapabilme hakkına kavuşmuştur. Biz oyuna bu geçişleri denetleyen bir vize memuru olarak dahil oluyoruz ve geçişlerin sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesini sağlamak için çabalıyoruz.

Undertale

En iyi 10 Bağımsız Oyun (Indie Oyunlar)

Canavarlarla arkadaş olabileceğiniz, bir iskeletle sevgili olabileceğiniz bir PC rol yapma oyunu. Pek çok ödül kazanan Undertale, hala yeni platformlar için sunulmaya devam ediyor. Oyun şimdiye kadar, PC, Android, Nintendo Switch, PS4, Xbox One ve Xbox Series X/S gibi platformlarda sunuldu.

Hades

En iyi 10 Bağımsız Oyun (Indie Oyunlar)

Hades, SuperGiant Games tarafından geliştirilen ve yayınlanan rogue benzeri (roguelike) aksiyon rol yapma oyunudur.  Yunan mitolojisinden esinlenilerek geliştirilen yapımda, Hades‘in oğlu, Zagreus‘a yön veriyoruz.

Kerbal Space Program

En iyi 10 Bağımsız Oyun (Indie Oyunlar)

Kerbal Space Program, Steam’de yükselişte olan bağımsız simülasyon oyunlarına farklı bir bakış açısı getirerek oyuncuların kendi uzay programlarını yaratmasına fırsat veriyor.

Superhot

En iyi 10 Bağımsız Oyun (Indie Oyunlar)

Farklı görsellere sahip olan bu FPS oyunda cephaneliğinizi kullanarak düşmanlarınızla mücadele edeceksiniz.

Buradaki yazımızda GTA serisini sevenleri fazlası ile memnun edebilecek en iyi GTA benzeri mobil oyunları bir araya topluyoruz.

Bağımsız oyunlar hakkında sıkça sorulan sorular

Bağımsız oyun nedir?

Bağımsız oyunlar, büyük bir yayımcının maddi desteği olmadan bireyler veya daha küçük geliştirme ekipleri tarafından oluşturulan oyunlardır. Bağımsız oyunlar, yayıncı desteğinin yetersizliği nedeniyle perakende satış yerine dijital dağıtım kanalları aracılığıyla satılma eğilimindedir.

İndie oyun ne demek

Indie oyun, büyük bir yayımcının maddi desteği olmadan bireyler veya daha küçük geliştirme ekipleri tarafından oluşturulan oyunlardır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu