Yenilenmiş Telefon Nedir, Alınır mı?

Yenilenmiş telefon nedir, sıfır telefondan ne farkı var, yenilenmiş telefon nasıl anlaşılır, yenilenmiş telefon alınır mı?

Yazıya puan vermeyi unutmayın!
[Toplam oy: 0 Ortalama Puan: 0]

Yenilenmiş telefonlar, uygun fiyatları nedeniyle son zamanlarda oldukça ilgi görmekte. Bizde bu yazımızda Refurbished yani yenilenmiş telefonlar hakkında bilgiler vereceğiz.

Yenilenmiş yani Refurbished telefonlar yurtdışından oldukça yaygın kullanılan telefonlardır.

Refurbished yani yenilenmiş telefon nedir?

Yenilenmiş telefon, telefonun bir önceki sahibinden satın alınmış, varsa ekran kırığı yada çiziği, kasa hasarları giderilmiş, arızalı olan donanımları orijinal parçalar ile değiştirilip yenilenmiş, kullanılmayan fonksiyonları kullanılabilir hale getirilmiş ve fabrika ayarlarına döndürülerek yeniden ambalajlanmış telefonlardır.

Yenilenmiş (Refurbished ) cep telefonu, kullanılmış yada sadece paketi açılmış telefonların yazılımsal, donanımsal ve kozmetik olarak yenilenmesinin ardından tekrar satışa sunulmasıdır. İade edilmiş telefonlar ve teşhir ürünü olarak kullanılmış olan telefonlar da yenilenmiş telefon kapsamına girmektedir. Bir nevi elden geçirilmiş telefonlardır.

Müşteri memnuniyetini ön planda tutan firmalar tarafından, satın alınıp iade edilen veya satıldığı anda bir arızası olup firmaya geri gönderilen ürünler elden geçirilerek bu ürünlerin varsa arızaları giderir ve yeniden satışa sunulur.

Yenilenmiş cihaz kutusu içinden çıkacak olan telefon orijinal üründür.

Swap cihaz ile yenilenmiş Refurbished cihaz aynı şey değildir.

Yenilenmiş telefonun sıfır telefondan ne farkı var?

Yenilenmiş bir telefon normal bir ikinci el telefon gibi değildir. Yenilenmiş bir telefon, yetkili teknik servislerde uygun ortamlarda ve tamamen uzman personel tarafından işlem görür ve performans testlerinden geçer. Performans testi; cihaz çalışır, arızasız durumda ve cihazın çalışma fonksiyonunda herhangi bir arızanın tespit edilmediği bir testtir.

Önceki kullanıcıdan kalan tüm veriler temizlenir ve telefon sıfırlanarak ambalajına geri konur.

Yenilenmiş telefonlarda Mükemmel, Çok iyi yada İyi durumda gibi dereceler kullanılmaktadır. Bu dereceler, telefonun durumu, kasasındaki çiziklerin yoğunluğuna göre belirlenir. Cihazların tamamı performans testlerinden geçmiştir.

  • Mükemmel durumdaki cihaz; Telefonda belirgin çizik bulunmamaktadır.
  • Çok iyi durumdaki cihaz; telefonda kılcal seviye çizikler bulunabilir.​
  • İyi durumdaki cihaz da ise daha derin çizikler bulunabilir.​

Yenilenmiş bir telefonun asla yeni bir cihazla arasında performans farkı bulunmaz. Cihazın derecesine bakılmadan tüm yenilenmiş cihazlarda 1 yıl garanti vardır. Garanti kapsamı, yasa ile belirtilen üretim kaynaklı fonksiyonel sorunları kapsamaktadır. Kullanıcı hatasından kaynaklanan arıza/sorunlar kapsam dışıdır. Garanti belgesi kutunun içinden çıkmaktadır. ​

Yenilenmiş bir telefonun kutusunun içinden kullanım kılavuzu, garanti belgesi, şarj başlığı ve ara kablo yer almaktadır.

Yenilenmiş telefon alınır mı?

Yenilenmiş bir telefon, yetkili teknik servislerde uygun ortamlarda ve tamamen uzman personel tarafından işlem görür ve performans testlerinden geçer. Performans testi; cihaz çalışır, arızasız durumda ve cihazın çalışma fonksiyonunda herhangi bir arızanın tespit edilmediği bir testtir.

Yenilenmiş telefon, sıfır telefondan farksız hale getirilmiş olduğu için telefonu satın almanızda bir sakınca bulunmamaktadır.  Türk Standartları Enstitüsü tarafından “TSE Hizmet Yeri Yeterlilik Belgesi” almış ve Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanlığı tarafından “Yenileme Merkezi” olarak belirlenmiş firmalarca yenileme ve sertifikalandırma işlemi yapılarak satışa sunulan ürünleri almaya özen gösterin.

Gene de telefonları güvenilir satıcılardan satın almak sizin için daha iyi olur.

Yenilenmiş iPhone nasıl anlaşılır ?

Yenilenmiş Telefon Nedir, Alınır mı?

Yenilenen Refurbished iPhone telefonlar, Apple tarafından yeniden paketlenerek satışa çıkarılan telefonlardır.

Bu telefonlar genellikle Apple teknisyenleri tarafından tamir edilen ve tamamen işlevsel olarak sertifikalandırılan, iade edilebilen veya değiştirilebilen telefonlardır ama birçok satıcı, bunu yeni bir cihaz olarak satmaya çalışmaktadır. Bu nedenden ötürü bir telefonun yenilenip yenilenmediğini nasıl tespit edeceğinizi bilmek çok önemlidir.

  • Değişim ürünü olan iPhone’ların kutuları yalnızca beyazdır. Üzerlerinde kapasite bilgisi, iPhone resmi ya da yasal bilgiler gibi detaylar bulunmaz.
  • Ayarlar > Genel > Hakkında bölümüne gidin ve ardından iPhone seri numaranızı görüntüleyin. Bu numaranın başında “5” rakamının bulunup bulunmadığına bakın. Eğer “5” ile başlıyorsa iPhone değişim ürünü demektir.
  • iPhone model numarası “M” ile başlıyorsa sıfır, “F” ile başlıyorsa tamir edilmiş ve “N” ile başlıyorsa değişim cihazı demektir.

Yenilenmiş iPhone’lara Apple’ın https://www.apple.com/shop/refurbished/iphone linkinden ulaşabilirsiniz.

Yenilenmiş telefonlar hakkında sık sorulan sorular

Yenilenmiş bir telefon güvenilir midir?

Yenilenmiş bir telefon, yetkili teknik servislerde uygun ortamlarda ve tamamen uzman personel tarafından işlem görür ve performans testlerinden geçer. Performans testi; cihaz çalışır, arızasız durumda ve cihazın çalışma fonksiyonunda herhangi bir arızanın tespit edilmediği bir testtir.

Yenilenmiş telefon orjinal midir?

Yenilenmiş cihaz kutusu içinden çıkacak olan telefon orijinal üründür.

Yenilenmiş bir telefonun kutusunda neler bulunur?

Yenilenmiş bir telefonun kutusunun içinden kullanım kılavuzu, garanti belgesi, şarj başlığı ve ara kablo yer almaktadır.

Mükemmel durumdaki cihaz ne demek?

Mükemmel durumdaki cihazlar uzman personel tarafından işlem görür ve performans testlerinden geçer. Telefonda belirgin çizik bulunmamaktadır.

Çok iyi durumdaki cihaz ne demek?

Çok iyi durumdaki cihazlar uzman personel tarafından işlem görür ve performans testlerinden geçer. Telefonda kılcal seviye çizikler bulunabilir

İyi durumdaki cihaz ne demek?

İyi durumdaki cihazlar uzman personel tarafından işlem görür ve performans testlerinden geçer. Telefonda daha derin çizikler bulunabilir.​

Yazıya puan vermeyi unutmayın!
[Toplam oy: 0 Ortalama Puan: 0]

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu