Mobil

Ücretli Uygulama ve Oyunların Bedavalarını İndirmenin Sakıncaları

Android Market ve Apple AppStore’da bulunan Ücretli Uygulama ve Oyunların Bedavalarını İndirmenin Sakıncaları nelerdir ?

Ücretli Uygulama ve Oyunların Bedavalarını İndirmenin Sakıncaları

Ücretli oyun ve uygulamarı herkes bedava indirip kullanmak ister. Ve bunu yapmanında bir çok yolu halihazırda mevcut durumda.

Ancak Ücretli uygulamaları ücretsiz indirmek yada ücretli oyunları ücretsiz indirmek konusunda çok dikkatli olmalısınız. Bu yazılımlar telefonunuza ve kişisel verilerinize büyük zararlar verebilirler.

1 ) Reklam ve Virüs Tehlikesi

Android telefonların açık kaynaklı olmasının getirdiği dezavantajlardan biri, kötücül yazılımlara kolay maruz kalması. Bunu neredeyse ilk Android telefon çıktığından beri biliyoruz. Google Play’de ücretli uygulamaların ya da oyunların bedava sürümlerini bulmak mümkün değil.

Bunun için farklı kaynaklara yöneliyor ve *.apk uzantılı alternatif dosyaları aramaya başlıyoruz.

Ancak Google Play dışına çıktığımız andan itibaren bir kurtlar sofrasında olduğumuzu unutmayalım. Kapanın elinde kalmamız işten bile değil.

Ücretli uygulamaların bedavalarını indirmek yada ücretli oyunların bedavalarını indirmek onusunda dikkatli olmanızı yazımızın başında söylemiştik.

APK dosyasının bilgisayardaki EXE uzantılı program dosyalarından hiç farkı yok. Çeşitli araçlar ile apk dosyasının içeriği değiştirebilir ve pek ala içine reklam yazılımları veya virüs yerleştirilebilir.

2 ) Kişisel Verilerinizin Güvenliği

Kötücül yazılımlar bir kez telefonunuza bulaştığında cihazınızdaki tüm yazılımları tarayarak açıklarını ararlar. Sizin adınıza farklı uygulama indirmeleri ya da üyelikler yaratabilirler. Tanımadığınız numaralarla iletişime geçerek bu noktalara veri aktarabilirler. Bu işlemlerin hepsi size kabarmış faturalar ve virüsler olarak geri dönebilir. En acayibi siz özelinizde tuttuğunuzu sandığınız resimleri tüm kontaklarınız görebilir. Hiçbir gizliliğiniz kalmaz.

3 ) Uygulama Geliştiriciler de Uyarıyor

Bir oyun ya da uygulamanın ücretsiz sürümlerine sahip olmakla ilgili Nintendo’nun Super Mario Run’a atfen yaptığı bir açıklamayı paylaşmak istiyorum sizlerle.

“Güvenlik açıklarından endişe ettiğimiz için Super Mario Run oyununu ilk olarak Android yerine iOS cihazlarda servis etmeyi tercih ettik”

Bu cümle, Android ne kadar yaygın olursa olsun oyunu güvenli bir platformda servis etmenin, daha fazla para kazanmaktan çok daha önemli olduğunu da işaret etmiyor mu sizce? Super Mario Run benzeri birçok oyun cihazların pek çok özelliğini çevrimiçi hale getiriyor.

Bu özellikler orijinal sürüm kullanmıyorsanız sizi siber tehditlere maruz bırakabiliyor. Orijinal sürüm oyun kullanmak, anında güvenlik açıklarının yamanabiliyor olması anlamına da geliyor. Arka planda oyun kendini güncellerken siz keyifle oynama devam ediyorsunuz.

.:: Super Mario Run İpuçları ve Püf Noktaları ::.

4 ) Sonuç olarak

Ancak ücretsiz sürüm indirdiyseniz bu güncellemeleri alabilmeniz hem uzun sürüyor hem de alsanız bile uygulamayı silerek yeni sürümünü yüklemek suretiyle bir sürü zahmete giriyorsunuz.  Bu arada güvenlik konusunda geç kalındığı için iş işten geçmiş de olabiliyor. Sadece oyunlara birkaç lira vermemek uğruna, akıllı telefon servislerine bir telefon bedeli ödemek zorunda kalmayın.

Akıllı Telefon Güvenliği için Yapmanız Gereken 10 Şey

Son Güncelleme: 5 Mart 2021

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu