ANSI lumens (ANSİ lümen) nedir, ne işe yarar?

ANSI lumens (ANSİ lümen) nedir, ne işe yarar?

ANSI lumens (ANSİ lümen):  Bir projektörün parlaklık oranını göstermek için kullanılan ve ışık çıktısını bildiren bir terimdir.

Ev kullanımı için üretilen standart bir projektör 600 ila 2000 ANSI lümen değerine sahipken, mikro boyutlardaki projektörlerde bu değer lO’a kadar düşebilir. Pratikte bir projektörün oluşturduğu görüntünün parlaklığı, görüntünün yansıtıldığı yüzeye, odadaki ışık miktarına ve projektörün perdeye olan uzaklığına göre değişiklik gösterir.

 

Örneğin beyaz bir duvar, daha koyu renkteki bir duvara göre daha parlak bir görüntünün elde edilmesini sağlar (Projektörde renk düzeltme seçeneğinin de etkin olması gerekir.), fakat elbette yansıtıcı bir projektör perdesi daha iyi sonuç verecektir.

Projektörü daha geride konumlandırarak görüntünün boyutunu artırmak isterseniz, ışık daha fazla alana yayılacağı için parlaklık da düşecektir.

Buna karşın, görüntünün parlaklığındaki en önemli unsur odadaki ışık miktarıdır. İhtiyaçlarınıza göre bir projektör satın alırken aşağıdaki değerleri minimum olarak baz almalısınız:

Karanlık oda (ışık yok): 600 ANSI lümen

Çok az ışk (perdeler kapalıyken): 1000 ANSI lümen

Yapay aydınlatma (parlak ışık veya floresan): 1500 ANSI lümen

Aydınlık oda (ekran doğrudan güneş ışığı almıyorsa): 2000 ANSİ lümen

Doğrudan güneş ışığı: 2500 ANSI lümen

 

Sosyal Medyada Paylaşın:
Kaynak:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın
Sitemizde bilgisayar ve akıllı telefon kullanıcılarının sık karşılaştığı sorunlara ait çözümleri bulabilirsiniz.