Telefon Desen Kilidi Kırma Nasıl Yapılır?

Android cihazlarda kilit ekranında kullandığınız desen, şifre veya PIN’i unutmanız durumunda kurtarmak mümkün.

Bazen kilit ekranında kullandığınız desen, şifre veya PIN’i unutmak durumunda kalıyoruz. Bu yazımızda ekran desen kilidini unuttum ve Google hesabıyla da açamıyorum diyenler için telefon desen kilidi kırma nasıl yapılır anlatacağız.

Android cihazlar, ana ekranı kilitlemek için türlü alternatifler sunuyor. Desen oluşturma, PIN girme ya da şifre belirleme bunlardan bazıları.

Kilit deseni bilindiği gibi Android cihazlarda giriş güvenliği olarak  kullanılıyor. Kilit deseni, 9 noktayı kendinize göre birleştirdiğiniz bir güvenlik sistemi. Görselliğin iyi olması, şifreleme olarak da kırılamamış olması kullanıcıları cezbediyor ve çoğu kullanıcı kilit desenini kullanıyor.

Android cihazlarda kilit ekranında kullandığınız desen, şifre veya PIN’i unutmanız durumunda kurtarmak mümkün.

Telefon Desen Kilidi Kırma

Android ekran şifresi yani telefon desen kilidi kırmanın farklı farklı yöntemleri bulunuyor fakat her yöntem her zaman işenize yaramayacağı gibi telefona göre farklılıklar da oluşabiliyor.

Cihazı fabrika ayarlarına döndürmek

Bu yöntemi kullanırken telefonunuzun şarj seviyesi mutlaka yüksek olmalı.

 • Telefonunuzun; ana ekran tuşu, ses azaltma tuşu ve güç tuşuna birkaç saniye basılı tuttuktan sonra açılan menüde ses yüksekliği ayarlama tuşu ile “Wipe Data/Factory Reset“ seçeneğine gelin.
 • Cihazınızı güç tuşu ile onaylayın.

Android telefonunuz desen veya pin şifresi olmadan açılacaktır. Bu yöntemi kullanırken kişisel bilgilerinizin silinme ihtimali olduğunu da ekleyelim.

Android Cihaz Yöneticisi (Android Device Manager) kullanmak

Kurtarma işlemi için Android Cihaz Yöneticisi aracını kullanacaksınız. Bu araç, kilit kodunu sıfırlamanın yanında, telefonunuzu harita üzerinde konumlandırmaya, zilini çaldırmaya, kilitlemeye ve tüm verileri silmeye de izin veriyor.

 • İlk olarak bir web tarayıcısında Android Cihaz Yöneticisi’ni açın. Google hesabınıza oturum açmanız istenecek.
 • Kilit simgesine tıklayın, yeni bir parola girmeniz istenecek.

telefon desen kilidi kırma,Ekran desen kilidini unuttum,telefon şifre kırma

PIN kodunuz veya parolanız, yeni girdiğiniz bu parola ile değiştirilecek. Kilit kodunu telefonunuz kapalıyken bile değiştirebilirsiniz.

 • Telefonunuzun kilidi açıldıktan sonra Ayarlar > Kilit ekranı ve Güvenlik > Ekran kilidi türü yolunu izleyin. Burada yeni parolanızı girmeniz gerekecek. Bunun ardından istediğiniz kodu belirleyebilirsiniz.

Cihazımı Bul (Find My Mobile) servisini kullanmak

Android Device Manager benzeri bir hizmeti de Samsung sunuyor.

 • Eğer, Samsung marka bir akıllı telefonunuz varsa bu bağlantıya giderek Samsung hesabınızla giriş yapın.
 • Soldaki bölmede yer alan Ekranımı Kilitle butonuna tıkladıktan sonra yeni bir PIN girin ve alt kısımdaki Kilit butonuna tıklayın.

Deseni unuttum seçeneğini kullanmak

Desen şifrenizi veya pin şifrenizi belli bir sıklıkla denedikten sonra “30 saniye bekleyin” uyarısı gelecektir. Bu uyarı sonrasında “deseni unuttum” veya “pini unuttum” seçeneğine dokunursanız ekranınıza telefonunuza önceden tanımladığınız e-posta ve şifre kutucukları görünecektir.

Bu alanlara daha önce tanımladığınız bilgileri yazdıktan sonra yeni bir desen şifresi veya pin şifresi belirleyebilirsiniz.

Telefonu bilgisayara bağlayarak desen kildini kırma

Bu yöntemi ancak Android telefonunuzda daha önceden ayarlar içerisinde yer alan USB hata ayıklama modu açık ise kullanabilirsiniz. Öncelikle telefonunuzdaki şarjın doluluğundan emin olun.

 • USB kablonuzu bilgisayara bağlayın.
 • Ardından komut istemi programını bilgisayarınızdan açın.
 • Açılan pencereye “adb shell rm /data/system/gesture.key”  yazın ve klavyede enter tuşuna basın.
 • Telefonunuzu USB kablodan çıkarın ve yeniden başlatın.

Desen veya pin şifreniz kırılmış olacaktır.

Müzik tutkunları için en iyi Müzik Desenli Duvar Kağıtları’nı derledik. Yüksek çözünürlüklü müzik temalı duvar kağıtlarından istediğinizi telefon yada bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu