IOS 11’in En iyi 10 Özelliği

IOS 11'in En iyi 10 Özelliği

Son güncelleme: 14 Mayıs 2020

IOS 11 tanıtıldı. Yeni IOS sürümünde bir çok yeni özellik göze çarpıyor. Bu yazımızda IOS 11’in En iyi 10 Özelliği ni anlatacağız.

Daha önce IOS 11 yükleme rehberimizde IOS 11 nasıl yüklenir, IOS 11 özellikleri nelerdir, IOS 11 alacak cihazlar hangileridir detaylı olarak anlatmıştık. Bu yazımızda yeni IOS sürümünde ilk olarak göze çarpan IOS 11’in En iyi 10 Özelliği ni tanıtacağız.

IOS 11’in En iyi 10 Özelliği

1. Kontrol Merkezi Yenilikleri

IOS 11 ile Kontrol merkezi yepyeni bir arayüze kavuştu.

IOS 11'in En iyi 10 Özelliği

Sayfa sayfa olmak ve akıl karıştırmak yerine kutucuklar halinde dönüşen Kontrol Merkezi, ana ekrandaki uygulamarınıza tıkladığınızda açılan 3D pencerelerin mantığında çalışıyor. Bir kutucuk üzerine dokununca onu tam ekrana genişletiyor ve ilgili ayarlara erişebiliyorsunuz. Hücresel veri ayarları için hemen aşağıda bir örneğimiz de var:

IOS 11'in En iyi 10 Özelliği

Ayrıca, Ayarlar > Kontrol Merkezi ekmesine giderek, ekranda bulunmasını istediğiniz kutucukları özelleştirmeniz de mümkün oluyor.

2. Tam Veri Senkronizasyonu

Apple iCloud’taki mesajlarınızı, kişisel Siri verilerinizi ve fotoğraflarınızı daha senkron bir hale getiriyor. Üstelik bütün Apple cihazlarında kullandığınız Siri, artık kişilik bölünmesi yaşamayacak. Bütün cihazlarınızda aynı veriye erişim sağladığı için aynı Siri ile iletişim kuracaksınız. Ayrıca aynı fotoğraflara erişebilecek, aynı mesajları filtreleyebilecek, aynı fotoğrafları tarayabilecek.

3. iMessege Uygulamasında görsel kaynaklı yenilikler

iMassage uygulaması bir önceki iOS 10 güncellemesinin odak noktalarından birisiydi ancak, işler Apple’ın istedeği gibi gitmedi. Bunun başlıca nedenleri, hala fazlasıyla kafa karıştırıcı olarak karşılanması ve tam teşekküllü bir uygulama olmamasıydı.

IOS 11'in En iyi 10 Özelliği

iOS 11 güncellemesi ile Apple, klavye altına kaydırmalı bir menü getirdi. Bu yeni uygulama, birçok uygulama ve Apple Pay ile senkronize bir şekilde çalışıyor.

4. Sürüş esnasında Rahatsız Etmeyin Modu

Apple, resmen hayat kurtarabilecek bir özellik getiriyor. Artık sürücüler, sürüş sırasında rahatsız olmamak adına “Sürerken Rahatsız Etme” özelliğini aktif edebilecekler. İsterlerse araç hareket ettiği andan itibaren uygulamanın otomatik olarak ilgili moda geçmesini sağlayabiliyorsunuz. Bu yenilik, sürüş esnasındaki bildirimleri devre dışı bırakacak ve yalnızca boş bir ekran gösterecek. Siri aracılığıyla ya da yeni Kontrol Merkezi üzerinden çıkış yapmak da kolay olacak.

IOS 11'in En iyi 10 Özelliği

Unutmadan, araç sürerken iPhone’nunuz gelen mesajları otomatik olarak yanıtlayabilecek. :)

5. Siri artık daha gelişmiş özelliklere sahip

Siri, iOS 11 ile hem ufak bir imaj değişikliğine hem de yapay zeka geliştirmelerine kavuşuyor. Artık sesi daha doğal çıkıyor ve çeviri desteği almasına da ramak kaldı.

IOS 11'in En iyi 10 Özelliği

Yeni aldığınız bir konser biletini otomatik olarak takviminize ekliyor ve benzeri etkinlikleri öneriyor. Ayrıca Apple, artık daha fazla geliştiricinin Siri’ye erişmesine izin verecek ve üçüncü parti uygulamalar ile olan etkileşim artmış olacak.

6. App Store yeni tasarımı ile karşınızda

9 yaşındaki Apple Store iOS 11 ile tasarım açısından köklerine dönüyor. Daha kullanışlı ve sade görsellerle ilgili örnekleri aşağıda görebilirsiniz.

IOS 11'in En iyi 10 Özelliği

Apple, kullanıcıların her gün yeni uygulamalar ve oyunlar bulması için harika bir yol sunuyor. Today uygulaması, günlük taze uygulamaları kullanıcılara bildiriyor. Uygulamalar ve Oyunlar artık kendi sekmelerine sahip oluyor, uygulama detayları sekmesi de daha düzenli bir hal alıyor.

7. Kişiden Kişiye Para gönderme : Apple Pay

Apple Pay artık kişiler arası ödemeleri destekleyecek kadar büyüdü. Bu özellik iMessage uygulamasına bir eklenti olarak geliyor ve böylece mesajlaştığınız kişiye ödeme gerçekleştirebiliyorsunuz. Para aldığınızda ise, Apple Pay bakiyeniz doğrudan kart bakiyenize aktarılacak.

8. Canlı Fotoğraflar düzenlemeleri

Apple, Canlı Fotoğrafları çok daha ilginç hale getiriyor. Artık onları kırpabilir, seslerini kapatabilir, döngüye sokabilir ve efektler uygulayabilirsiniz.

9. Apple Haritalar yenilikleri

Bu özelliğin dünya çapına yayılması biraz zaman alacak olsa da Apple, şimdiden 100 AVM’yi haritalara ekledi. Artık kapalı mekanların detaylarını Apple Haritalar üzerinden görmek mümkün olacak.

IOS 11'in En iyi 10 Özelliği

10. Birleştirilmiş Bildirim Merkezi

Kilit ekranınızdan cevapsız bildirimlere ulaşmanız artık daha kolay olacak. Basit bir kaydırma hareketi ile bildirimin detaylarını görebilecek ve uygulamaya gitmeden neler olup bittiğine göz gezdirebileceksiniz.

Apple’ın yeni harikası iOS 11’i zaman geçtikçe daha ayrıntılı olarak ele almaya devam edeceğiz. Yenilikler hakkındaki düşüncelerinizi yorumlar kısmında belirtebilirsiniz, takipte kalın. :)

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol