Windows 10 Ürün Anahtarı Nasıl Öğrenilir ?

Windows 10 Ürün Anahtarı; Masaüstü veya dizüstü bilgisayar kasalarında, yazılımın kutusunda ya da kitapçığında ​​çıkartma olarak bulunurlar. Eğer bu alanlarda Windows ürün anahtarını bulamıyorsanız sadece küçük bir işlemler Windows Lisans Anahtarınızı öğrenebilirsiniz.

Windows 10 nasıl etkinleştirilir?

Windows 10 işletim sisteminizi etkinleştirmek için 25 karakterden oluşan ürün anahtarınızın veya dijital lisansınızın olması gerekir. Bunlardan biri olmadan cihazınızı etkinleştiremezsiniz.

Windows Ürün Anahtarı nedir?

Windows ürün anahtarı, bir Windows kopyasını aktive etmek için gereken 25 adet alfanumerik karakter.

Windows 10 Ürün Anahtarı Nasıl Öğrenilir ?

Dijital Lisans nedir?

Dijital lisans (Windows 10 Sürüm 1511’de dijital yetkilendirme olarak adlandırılır), Windows 10’da ürün anahtarı girmenizi gerektirmeyen bir etkinleştirme yöntemidir.

Windows Ürün Anahtarı ne işe yarar?

Windows’u bir bilgisayarda kullanabilmek için geçerli bir lisansa sahip olmanız ve bunu etkinleştirmeniz gerekir. Windows Ürün Anahtarı adı verilen 25 basamaklı sayı ve harf kombinasyonundan oluşan bu anahtarla Windows 10’unuzu etkinleştirebilirsiniz.

Windows 10 ürün anahtarı nerede yazar?

Windows Ürün Anahtarını PC veya dizüstü bilgisayarda,sistemin kutusunda ya da kitapçığında ​​çıkartma olarak bulabilirsiniz. Eğer bu alanlarda Windows ürün anahtarını bulamıyorsanız sadece küçük bir işlemler Windows Lisasn Anahtarınızı öğrenebilirsiniz.

CMD ile Windows 10 Ürün Anahtarı bulma

CMD, Komut Satırı olarak da bilinen ve Windows işletim sistemli cihazlarda yer alan MS-Dos tabanlı bir kod yazma konsoludur. Bu alana giriş yaparak çok sayıda kod yardımıyla, çok sayıda bilgiye erişebilir, hata raporları alabilir ve ufak çapta kod ve karşılıklarını öğrenebilirsiniz.

Windows arama ekranında cmd” yazarak yada Windows tuşu + R kombinasyonu ile Çalıştır ekranını açın ve aşağıdaki kodu CMD ekranına yapıştırın.

wmic path softwarelicensingservice get OA3xOriginalProductKey

Satırın altında çıkan kod sizin Windows 10 ürün anahtarınızdır.

Windows 10 Ürün Anahtarı Nasıl Öğrenilir ?

PowerShell ile Windows 10 Ürün Anahtarı bulma

Powershell komut sistemi uygulamasını yönetici olarak çalıştırın ve aşağıdaki kodu kopyalayıp entera basın.

powershell "(Get-WmiObject -query ‘select * from SoftwareLicensingService’).OA3xOriginalProductKey"

Windows Lisansları ile ilgili bazı terimler ve anlamları

Retail (Perakende) Lisansı nedir?

Perakende mağazadan alınmış bir Windows lisansı. Bu lisans Windows’u farklı sistemler üzerinde çok sayıda aktive etmek için kullanılabilir.

OEM (Orijinal Ekipman Üreticisi ) Lisansı nedir?

Açılımı Orijinal Ekipman Üreticisi Lisansı olan OEM lisansı, en basit haliyle kurulan bilgisayar dışında farklı bir bilgisayara taşınamayan lisans türüdür. Yani normal durumlarda, OEM Lisans sadece satın almış olduğunuz bilgisayar ile kullanılır.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu