Dosyalar Harddisk Ne kadar yer Kaplıyor – Disk Haritası

Dosyalar Harddisk Ne kadar yer Kaplıyor – Disk Haritası

Bu yazımda Bilgisayar sabit diskleri üzerinde bir program yada dosyaların ne kadar yer kapladıkları hakkında ipucu vermeye çalışacağım. Harddisk ( Sabit disk ) bilgisayarın dahili bir donanımı ve önemli parçasıdır. Sabit disk ( H.D.D ) bilgisayardaki görevleri veri depolama veri saklama görevi üstlenirler.

bilgisayara kayıt edilen veriler burada saklanarak işlemciden gelen komutlara göre buradan çağrılarak işlenir bu görevler arasında silinme , kayıt edilme okunma ve buradan ram belleğe alınmaları gibidir.

Dosyalar Harddisk Ne kadar yer Kaplıyor – Disk Haritası

Bilgisayarımıza yüklediğimiz verilerin Hard disk ( sabit disk ) üzerinde ne kadar yer kapladıklarını ne kadar boyut ( alan ) üzerinde saklandığını hiç merak ettiğiniz mi ?

Bilgisayar üzerinde Verilerin tutulduğu sabit disk ler Kapasitelerine göre verileri saklamaktadırlar. Yüklediğiniz programlar , Sistem dosyaları , Her hangi verileri Disk üzerinde Harita şeklinde görmek için üçüncü parti yazılım ile bunu görebiliriz.

Bilgisayarımız üzerindeki verilerin kapladığı yer hakkında Grafiksel olarak Gösterildiği program olan WinDirStat yazılımı ile bunu görmeniz mümkündür. Biraz WindirStat hakkında bilgi vermek gerekir ise ;

WindirStat Nedir ? 

Bu program Bilgisayarınıza kurulduğunda sabit diski derinlemesine , ince noktalarına kadar taratarak Parçalı programların disk üzerinde ne kadar yer kaplandığını Grafiksel olarak Gösteren açık kaynaklı ve ücretsiz bir programdır. Renklendirilmiş Grafiksel olarak belirtilmiş programları istediğiniz zaman ise silebiliyorsunuz.

WindirStat İNDİR

Sosyal Medyada Paylaşın:
Kaynak:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın
Sitemizde bilgisayar ve akıllı telefon kullanıcılarının sık karşılaştığı sorunlara ait çözümleri bulabilirsiniz.