Enstantane Nedir? Fotoğrafa Etkisi Nasıldır?

Fotoğrafçılıkta kullanılan bir terim olan Enstantane kavramı hakkındaki tüm soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

Dijital fotoğrafçılığa başlarken bilinmesi gereken Enstantane kavramı hakkındaki tüm soruların cevaplarını  Enstantane nedir yazımızda detaylı olarak bulabilirsiniz.

Enstantane nedir ne işe yarar?

Perde hızı yani Enstantane (fransızca instantané) fotoğrafçılıkta kullanılan bir terimdir. Fotoğrafçılıkta diyaframdan geçen ışınların ne kadar süreyle sensörde kalacağını kontrol eden sisteme denilmektedir. Enstantane pozlama süresi anlamına da gelmektedir.

Fransızca anlık, ansızın anlamındaki “instantané” kelimesinden dilimize gelmiştir. Saniyeler ile ölçülür ve fotoğrafa etkisi de bu doğrultuda olur.

Enstantane fotoğrafı nasıl etkiler?

Enstantanenin fotoğrafa etkisi oldukça önemlidir ve enstantane ayarını yapabiliyor olmak hızlı ve yavaş anları fotoğrafa olması gerektiği gibi yansıtmak demektir. … Bu sayede aydınlık ve karanlık fotoğraf elde edilmesi ışığın sensöre ne kadar süreyle düşeceğini hesaplamakla olur.

Fotoğraf çekim tekniklerinde oldukça önemli bir yere sahip olan enstantane ile ışığı kontrol ederiz. Fotoğraf terimlerinden diğer üç bileşen olan ISO ve diyaframın değişmediğini varsayarsak bu süre ile oynayarak kısa veya uzun pozlama yapabiliriz. Böylelikle aydınlık veya karanlık fotoğraf elde etmemiz ışığın sensöre ne kadar süreyle düşeceğini hesaplamamız, belirlememiz ile olacaktır.

Enstantane Nedir? Fotoğrafa Etkisi Nasıldır?

Fotoğrafı çekilen konuya göre yukarıda belirttiğimiz şekilde enstantane değerleri kullanırız. Eğer fotoğrafını çekmek istediğimiz konu hızlı bir konuysa kısa pozlama yaparak hareketi dondurabiliriz. Genellikle elde çekimlerde saniyenin altındaki enstantane değerleri 1/100 ve sonrası kullanılabilir. Ya da tam tersi bir şekilde uzun pozlama yapabilir ve daha yavaş enstantane sürelerini fotoğraf konunuza göre deneyebilirsiniz. Bu durumda uzun pozlama yazısında da belirttiğimiz gibi hareketin devamlılığı (akan su, şelale, giden arabalar vb gibi) olan durumlarda ya da ışığın yetersiz kaldığı durumlarda 1 saniye ve üstü enstantane değerleri kullanılabilir.

Enstantane nedir yazımızda şimdi de Enstantane ayarlarına göz atalım.

Enstantane ayarı nasıl yapılır?

Enstantane süresi saniyeler ile ölçülür. Örneğin; 1/8000, 1/500, 1/8 veya 1 saniye değerlerinde olabilir.

Enstantane hızı ayar kadranını çevirerek seçilir (daha yüksek hızlar için sağa, daha yavaş hızlar için sola). Diyaframı ayarlamak için ayar kadranını çevirirken (daha geniş diyaframlar/daha düşük f değerleri için sola ve daha küçük diyaframlar/daha yüksek f değerleri için sağa), E (N) düğmesini basılı tutun.

1/60 ile 1/15 enstantane değerleri genellikle elde çekim için azami sınırları ifade eder.

Fotoğraf çekme işini profesyonel bir şekilde yapmak isteyenler için Profesyonel Fotoğrafçılığın 4 Altın Kuralını  buradaki yazımızda derledik.

Enstantane fotoğraf nasıl çekilir?

Enstantene ayarı hareket halindeki objenin hızına yaklaşık olarak uygun ya da altındaki bir değerde ayarlanır. Hareketli obje makinemizin görüş açısına girdiği an vizörden takip edilip, makinemiz konuya odaklanıp objenin hızında hareket ederken deklanşöre basılıp fotoğraf çekilir.

Enstantane nedir yazımız sona erdi.

Enstantane hakkında sıkça sorulan sorular

Enstantane TDK anlamı nedir?

Türk Dil Kurumu’na (TDK) göre çeşitli anlamları olan enstantane kelimesi, Türkçe’de tek başına ya da farklı cümleler ile beraber kullanılabilir.
TDK’ye göre enstantane kelimesi anlamı şu şekildedir:
Işıklama süresi saniyenin 1/25’i veya daha kısa olan hızlı bir hareketi çekme yöntemi
Bu yöntemle çekilen fotoğraf
Anlık

Kısa pozlama nedir?

Kısa pozlama, anı yakalama, hareketi dondurma ya da ışığın patladığı noktalarda sensöre düşen ışığı azaltmak amacıyla hızlı enstantane değerleriyle çekim yapabilirsiniz. 1 saniyenin altında, 1/100 ve daha azı sürelerde yapılan çekimler kısa pozlamayı ifade etmektedir.

Uzun pozlama nedir?

Uzun pozlama, hafif ışıkta hareket eden bir objenin yaymış olduğu hareket hissinin, uzun pozlanarak mevcut ışığın hüzmeleriyle fotoğrafa aktarımı olarak tanımlanır. Eğer ortamda bulunan ışık az ise sensöre düşen ışığı arttırmak için yavaş enstantane değeri kullanabilirsiniz. 1/15 enstantane değeri ve 1 saniye üzerinde olan tüm değerler fotoğrafta uzun pozlamayı ifade etmektedir.

Bulb nedir?

Fotoğraf makinesinde izin verilen en yavaş enstantane hızından (30 sn) daha da yavaş sürede pozlama (uzun pozlama) yapmak istediğiniz durumlarda sınırsız anlamına gelen “B/ Bulb” modu devreye sokarak enstantane süresini istediğiniz gibi belirleyebilirsiniz.

Enstantane hızı ne ile ölçülür?

Enstantane süresi saniyeler ile ölçülür. Örneğin; 1/8000, 1/500, 1/8 veya 1 saniye değerlerinde olabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu