Profesyonel Fotoğrafçılığın 4 Altın Kuralı

Profesyonel Fotoğrafçılığın 4 Altın Kuralı

Fotoğraf çekme işini  profesyonel bir şekilde yapmak isteyenler için Profesyonel Fotoğrafçılığın 4 Altın Kuralı nı derledik.

Profesyonel fotoğrafçılar kendini sadece fotoğraf ve fotoğraf dallarında geliştirmiş, bu durumu meslek haline getirmiş olan kişilerdir.

Fotoğraf makinenizle gördüğünüz manzaraların, objelerin ve insanların fotoğraflarını çekebilmek için makineyi doğrultup deklanşöre basmak çoğu zaman yeterli olmuyor. Makinenizin neler yapabildiğini ve çevrenize nasıl uyum sağlaması gerektiğini bilmeniz çok önemli.

En iyi makina en iyi fotoğrafı çekseydi en iyi daktiloya sahip olan da en iyi romanı yazardı. (Ara Güler)

Profesyonel Fotoğrafçılığın 4 Altın Kuralı

Profesyonel bir fotoğrafçı olmak için kaliteli bir eğitim almak, genç yaşlarda fotoğrafçılığa merak salmak, fotoğraf ajanslarında çalışarak deneyim kazanmak gerekiyor.

1 # Fotoğraf Makinesi Manuel Modda Kullanılır!

Profesyonel Fotoğrafçılığın 4 Altın Kuralı

Fotoğraf makinelerinde bulunan otomatik çekim modu ‘da makine bazı ayarları otomatik yaparak fotoğraf çeker.Profesyonel manada fotoğraf sanatçısı olmak isteyenlerin bu modu çok fazla tercih etmemesi gerekir. DSLR makinelerimizin genellikle sağ/sol üstünde bulunan kadranı “M” (Manuel) ifadesine getirerek profesyonel fotoğrafçılığın ilk adımını attınız bile!

2 # Diyaframın Önemi

Profesyonel Fotoğrafçılığın 4 Altın Kuralı

Diyafram, lens (objektif)’ten geçen/geçecek olan ışık miktarını ayarlamamıza imkan veren önemli bir ayar. F ile gösterilen bu değer arttıkça objektiften geçen ışık miktarı azalır. Diyaframı çok açtığımız zaman, (sayısal değeri aza indirdiğimiz zaman) fotoğrafımız çok parlak olur ve buna literatürde patlama deriz ki istenilen bir durum değildir. Çok kıstığımız zaman ise fotoğraflarımız karanlık çıkar ki, eğer özel bir amacımız yoksa böylesi bir fotoğraflar pek başarılı sayılmazlar.

Çoğu kez gözümüze çarpan ana objenin net, arka planında flu (bulanık) olduğu fotoğrafları elde edebilmek için objeye yaklaşmak (dar açılı objektif kullanmak veya objeye zoom girmek tavsiye edilir) ve diyaframı açmak (sayısal değeri aza indirmek “2.8 gibi”) gerekir.

Profesyonel Fotoğrafçılığın 4 Altın Kuralı

3 # Enstantane Hızları Doğru Ayarlanmalıdır

Fransızca’da (instantané) bir anlık, ansızın” anlamına gelmektedir. Fotoğrafçılıkta karşılığı ise diyaframdan geçen ışınların ne kadar süreyle sensörde kalacağını kontrol eden sisteme enstantane denilmektedir. Yani fotoğraf çekmek için düğmeye (deklanşöre) bastığımızda ışığa duyarlı alanın ışığı aldığı süredir.

Enstantanede çeşitli hızlar vardır 30 sn ile  başlar 1/8000 e kadar devam eder.
1 saniyenin altındaki değerler 1/2, 1/4, 1/8, 1/15, 1/30, 1/60, 1/125, 1/250, 1/500, 1/1000, 1/2000, 1/4000, 1/8000

1 saniye üzerindekiler ise 2, 4, 8, 15, 30 değerini alır.

Bu değerlerin her bir atlayışı, diyafram ve ISO gibi şartlar aynıyken, iki kat ışık pozlamak demektir.

1/1000 demek saniyenin binde biri demektir. Yani bu kadar bir sürede ışık düzeneği açılıp kapanır. Göz kırpmasının saniyenin 20’de biri hızında olduğunu düşünürseniz 1/1000 in ne kadar hızlı bir enstantane değeri olduğunu daha kolay anlayabilirsiniz.

Profesyonel Fotoğrafçılığın 4 Altın Kuralı

4 # ISO Değeri Doğru Ayarlanmalıdır.

ISO bazı fotoğraf makinalarında ASA diye de geçmektedir. Filmli bir makina kullanıyorsanız bu ışığa duyarlılık anlamına gelir. Kullandığımız filmlerin üzerinde kaç ISO / ASA desteklediği yazar. Mesela 200 ISO değerini destekleyen bir film ile, kamera üzerinde 1000 ASA’yı ayarlayıp çekerseniz güzel bir fotoğraf yakalayamazsınız.

Dijital makinalarda ise ISO, sensöre düşen ışığa duyarlılık ayarını değiştirir. Auto / otomatik ayarlarda bir fotoğraf çektiniz ve bu fotoğraf inatla karanlık çıkıyor. O zaman ISO değeri manual olarak yükseltilmelidir.

Gün ışığındayken düşük bir ISO değeri seçmek, yapay ışık ve gece ortamında ise daha yüksek değerde bir ISO seçmek durumundayız.

Profesyonel Fotoğrafçılığın 4 Altın Kuralı yazımızın sonuna geldik bu yazıya sizde yorum bölümümüzle katkı sağlayabilirsiniz.

> Fotoğraf Arkaplanını Bulanıklaştırma (Flu Yapma)

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

7 yorum

  1. Harika siniz Allah razı olsun sorunum çözüldü çok teşekkür ler artık sürekli ziyaretciniz olcam

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?