Tor Browser Nasıl Kullanılır?

Tor Browser Nasıl Kullanılır?

Son güncelleme: 14 Mayıs 2020

Tor Browser Nasıl Kullanılır? Tor Browser ne işe yarar? Tor Browser nasıl indirilir?  Tor Browser kullanmak yasak mı? Tor’da gizli sörf nasıl yapılır ?

Başlamadan önce Tor Browser nedir sorusuna açıklığa kavuşturalım. Tor (The Onion Routing) Browser, web üzerinde kullanıcının arkasında iz bırakmadan gizli bir şekilde sörf yapmasını sağlayan bir web tarayıcı.

Tor Browser ne işe yarar?

Tor yasal ya da yasal olmayan bir çok amaç için kullanılmaktadır. Tor Browser, sanal sunuculardan kurulu olan ağ yapısıyla kullanıcılarına anonim bir şekilde gezinmesine ve engellere takılmadan siteye giriş yapmasına olanak sağlar.

Programın mantığı oldukça basit. Tor sizi doğrudan internet sitelerine bağlamak yerine, birden fazla bağlantı arasında yerinizi değiştiriyor ve bu şekilde anonim kalmanızı sağlıyor. Tor Browser’dan kullanıcı bir siteye bağlanmaya kalkıştığı anda en az 5 server üzerinden istek gönderilir. Bu istek tek tek tüm serverlarda değerlendirilir.

Tor internette gezinme, sohbet ve anlık mesajlaşma imkanı sağlar. Tor da; anonim hakaret, hassas bilgilerin sızdırılması, yasal olmayan cinsel içeriklerin sunulması, satışı yasak olan kimyasal maddelerin, silahların çalıntı kredi kart numaralarının satılması, banka ve kredi kartı dolandırıcılığı gibi kara borsa işlemleri için BitCoin sistemi kullanılır. Bu projeye göre, Tor ağını kullananlar; bağlandıkları sitelerden aktivitelerini gizlemek isteyen normal kullanıcılar, siber istihbarat faaliyetlerinden kaçan insanlar, içerik veya internet erişimine yapılan sansürden kaçan insanlar özellikle de gazeteciler, aktivistler ve askeri çalışanlardır

Tor Browser Nasıl Kullanılır?

Programı ilk defa açtığınızda karşınıza farklı ayarlar çıkacak ve ardından bağlantıyı gerçekleştireceksiniz. İlk bağlantı aşaması doğal olarak biraz vakit (birkaç dakika kadar) alabiliyor fakat bir kere gerçekleşince, artık kullanıma hazır olacak.

Tor Browser Nasıl Kullanılır?

Tor Browser, temelde Mozilla Firefox tarayıcısı ile aynı kodları kullanıyor. Dolayısıyla eğer Mozilla arayüzüne aşinaysanız, Tor kullanırken de herhangi bir zorluk çekmeyeceksiniz. Hatta daha önce Firefox kullanmadıysanız bile gayet basit bir yapısı var diyebiliriz.

Tor Browser kullanmaya başlamadan önce, güvenlik ve gizlilik arasında bir denge sağlamalı ve güvenlik ayarlarını da buna göre yapmalısınız. Yani gizlilik arttıkça güvenlik azalacak, güvenlik arttıkça da gizliliğiniz azalacaktır

Tor Browser İndir

Tor Browser ücretsizdir. Ücretsiz Tor Browser indirmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Ancak dikkat, kurulum dosyasını indirmek için başka bir kaynağı kullanmamalı ve alternatif bir HTTPS (SSL/TLS) güvenlik sertifikasını kabul etmenizi isteyen bir sayfayla karşılaşırsanız bu işlemi hemen iptal etmelisiniz.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol