1. Ana Sayfa
  2. AKILLI TELEFON
  3. Telefon Ekran Titreme Sorunu için Çözüm Önerileri

Telefon Ekran Titreme Sorunu için Çözüm Önerileri

Telefon Ekran Titreme Sorunu için Çözüm Önerileri

Merhaba… Bu yazımızda bazı telefon kullanıcılarının sıkıntısı olan telefon ekran titreme sorunu için çözüm önerileri sunacağız.

Akıllı telefon yada tabletinizde bulunan ekran titreme sorununu yapacağınız ufak müdaheleler ile giderebilmeniz mümkündür.

Telefon Ekran Titreme Sorunu için Çözüm Önerileri

Otomatik Aydınlatma

Ekran titremelerine sebebiyet veren bir diğer durum ise telefonun otomatik aydınlatmada kullanılmasıdır. Otomatik aydınlatma özelliği aktif olan telefonlarda aydınlatma sensörü ortam ışığını tam olarak çözümleyemediği durumlarda titreme meydana gelebilir. Bu durumda otomatik aydınlatmayı tamamen kapatarak tekrar deneyiniz. Eğer ekran sensörü arızalıysa özelliğiği kapatarak ekranı manuel olarak kullanmanız gerekecektir.

Uygulama Kaynaklı Sorunlar

Kullandığınız bazı uygulamalar (özellikle video düzenleme, ekran görüntü veya videosu çekme programları gibi) ekran titremesine sebebiyet verebilir. Sorunun hangi uygulamadan kaynaklandığını tespit etmek zor olduğu için, bu tarz uygulamaları devre dışı bırakarak telefonunuzu yeniden başlatıp tekrar deneyin.

İşletim Sistemi Sorunları

Telefonda ekran titremesi sorunu kullanılan işletim sistemi ile ilgili olabilmektedir. Bunun için öncelikle yedeklerinizi alıp sonrasında cihazınızı fabrika ayarlarına döndürmeniz bu sorunu çözmek için yeterli olabilmektedir. Android telefonlara fotoğraf, video, SMS ve Rehber yedekleme nasıl yapılır konusunda buradaki yazımıza bakabilirsiniz.

Batarya Arızası

Telefon ekran titreme sorunu meydana getiren en büyük unsur batarya sorunlarıdır.  Bataryadan telefon ekranının aydınlatılabilmesi için gerekli enerji alınmadığı durumlarda ekran titremeye başlayabilir. Genellikle kullanılan uygulamalar veya bataryan arızaları buna neden olmaktadır.

Çözüm yolu olarak telefonu kapatarak bataryayı telefondan çıkarın (eğer telefonunuzun bataryası çıkarılabilir değil bataryanın tam bitmesini bekleyin) ve geri takın. Telefonunuzu kapalı olark %100 şarj olana kadar doldurun. Bataryanız tamamen dolduktan sonra telefonunuzu açarak test edebilirsiniz.

Ekranın Darbe Alması

Ekrana alınan darbeler iç ekranda ufak kırılma ya da çatlamalara sebebiyet verebilir. Böyle bir durumda telefon ekranının titremesi yanında renk değişimleri veya paralel çizgiler de gözlemlenebilmektedir.

Bu durumda yukarıdaki işlemlerden herhangi biri sorununuzu çözmeyecektir. Cihazınızı teknik servise götürerek ekran değişimi yapmanız gereklidir.

Yorum Yap
Kaynak:

Yorum Yap