Oyun

En İyi 10 MMORPG Oyunu

MMORPG oyunları birçok oyuncunun online olarak oynadığı devasa oyunlardır eğer bunların arasında seçim yapmakta zorlanıyorsanız sizlere En İyi 10 MMORPG Oyunu ‘nu sunuyoruz.

MMORPG oyunları; çok sayıda oyuncunun bilgisayarlarından veya oyun konsollarından internete bağlanarak birlikte oynadığı, oyun esnasında çeşitli karakterlere büründüğü devasa video oyun türüne verilen addır. MMORPG terimi Ultima Online’ın kurucusu Richard Garriott tarafından bulunmuştur. 1

MMORPG’lerde oyuncuların seçtikleri ya da oluşturdukları karakterler tamamen fantezi ürünüdür ve oyuncuların oyundaki ırkları ve diğer kimlik bilgileri bazı istisnalar dışında gerçeği yansıtmaz. MMORPG’de oyuncular oyuna giriş yaptıktan sonra genellikle belirli gruplara veya kabilelere üye olarak, oyunun hayalî evrenini keşfetmeye başlarlar.

En İyi 10 MMORPG Oyunu

1 Ultima Online

En İyi 10 MMORPG Oyunu

Orgin Systems tarafında tasarlanmış Ultima adlı oyun serisinin devamı niteliğinde olan Ultima Online, Mythic Entertainment tarafından yapılmış ve EA Games tarafından 25 Eylül 1997’de piyasaya sürülmüş bir MMORPG oyunudur.

Oyunun diğer serilerinde olduğu gibi Ultima adındaki bir evren üzerinde gerçekleşmektedir. Shard adı verilen sunuculardan birine giriş yaparak bu ara yüzde bir karakter yaratmakla oyunun ilk adımını atmış olursunuz. Karakter yaratma aşamasında karakterin ismini, fiziksel özelliklerini, yeteneklerini ve başlayacağınız şehri belirleyebilirsiniz. Servera bağlı olarak oyuncunun uyması gereken bir takım kurallar vardır. Bu kurallar çerçevesinde istediklerini yapma konusunda özgürdür.

2 RuneScape

En İyi 10 MMORPG Oyunu

RuneScape, Jagex Ltd. tarafından işletilen Java tabanlı devasa online (MMORPG) oyun. Yaklaşık 190 milyon ücretsiz, 47 milyon oyuncuya sahiptir ve Mmogchart.com ve Guinness tarafından dünyadaki en popüler MMORPG oyunlardan biri olarak nitelendirilmektedir.

İlk olarak 2001 yılında yayınlanan, o dönemlerde tarayıcı üzerinde oynanabilen bir MMORPG olan RuneScape, 3 boyutlu MMORPG çağının öncülerindendi. Takip eden yıllarda RuneScape’in oyun motoru yenilendi, görünümü iyileştirildi ve birçok ek içerikle beslenmeye devam edildi. RuneScape’in tarayıcı versiyonunun güncel tarayıcılar üzerinde çalışmamaya başlaması üzerine oyun tarayıcıdan bağımsız olarak tek başına çalıştırılabilen bir oyun haline getirildi. RuneScape halen güncelleniyor.

3 Diablo 2

En İyi 10 MMORPG Oyunu

Diablo II, Blizzard North tarafından geliştirilmiş ve Blizzard Entertainment tarafından 2000’de piyasaya sürülmüş bir aksiyon-rol yapma hack and slash oyunudur. Windows, Classic Mac OS ve Mac OS X sürümleri yayımlanmıştır.

Diablo 2 aslında tek kişilik bir RPG oyunu gibi görünse de altında saklı bir hazine barındırıyordu. Diablo 2’nin online modu, tek kişilik senaryo modunda yer almayan öğelere de yer vermekteydi.

4 World of Warcraft

En İyi 10 MMORPG Oyunu

World of Warcraft, çıktığı günden itibaren aylık üyelik ücreti ödemenizi gerektiren bir oyun. Buna rağmen 13 yaşındaki MMORPG halen en yüksek oyuncu sayısına sahip MMORPG’lerden biri. World of Warcraft’ın oyuncu sayısı dönem dönem düşse de her yeni genişleme paketi oyuncu sayısını geri kazanmasına yardımcı oluyor. Zaman içinde görsel olarak yenilenen WoW, oynadığım MMORPG’ler arasında en iyi PvP sistemine sahip oyun.

5 Guild Wars 2

En İyi 10 MMORPG Oyunu

Yeni nesil bir MMORPG olan Guild Wars 2 güzel grafikler arıyorsanız beklentilerinizi karşılayacaktır. Aylık üyelik ücreti ödemenizi gerektirmeyen bir oyun olan Guild Wars 2’yi oynamak için oyunu satın almanız yeterli.

6 The Elder Scrolls Online

En İyi 10 MMORPG Oyunu

Tek kişilik The Elder Scrolls oyunlarının ve özellikler Skyrim’in başarısının ardından Bethesda seriyi online yapıyla buluşturma kararı almıştı. The Elder Scrolls Online, serinin derin külliyatını arkasına alarak çıkış yaptı.

İlk başta aylık üyelik ücreti ödenerek oynanabilen The Elder Scrolls Online, daha sonradan ücretsiz oynanır hale geldi ve oyun için indirilebilir içerikler yayınlandı.

7 Star Wars: The Old Republic

En İyi 10 MMORPG Oyunu

Star Wars: The Old Republic’te oyuncular dilerlerse bir İmparatorlık ajanı, dilerlerse bir Jedi şovalyesi, dilerlerse bir Sith lordu olabilmekteler. Star Wars filmlerinde gördüğünüz mekanları ziyaret edebilir, ışın kılıcı savaşları yapabilirsiniz.

8 Final Fantasy XIV: A Realm Reborn

En İyi 10 MMORPG Oyunu

Final Fantasy XIV: A Realm Reborn aslında bir hayli kötü bir şekilde çıkış yapmıştı. Oyunun yayıncısı Square Enix, oyunculardan gelen eleştirilere kulak asmış, oyunu geliştiren ekibi görevden alarak yeni geliştiricileri göreve getirmiş ve adeta oyunu baştan yaratmıştı. Bu sayede Final Fantasy XIV: A Realm Reborn, uçurumun kenarından döndü ve yüksek kaliteli bir MMORPG’ye dönüştü.

9 Wildstar

En İyi 10 MMORPG Oyunu

Başta ücretli bir MMORPG olarak çıkış yapan Wildstar daha sonradan ücretsiz oynanabilir hale getirildi. Wildstar’da Nexus adlı uzak bir gezegene gidiyor, bu gezegendeki uzaylılar, robotlar ve vahşi yerli halklarla savaşıyor, kendi evimizi inşa ederek Nexus’a yerleşmeye çalışıyoruz.

Wildstar’ın farkı reflekslerinizi kullanmanızı gerektiren savaş sistemi. Oyunda hızlı çarpışmalar yapıyor, bu çarpışmalarda bir yandan saldırırken diğer yandan düşman saldırılarından kaçmaya çalışıyorsunuz. Bol zindan ve raid seçeneği, farklı PvP savaş alanları, detaylı ev inşa etme sistemi Wildstar’ı oynamanız için geçerli olabilecek diğer sebepler.

10 Star Trek Online

En İyi 10 MMORPG Oyunu

Star Trek Online, hem bize Star Trek dünyasındaki egzotik gezegenleri keşfetme imkanı veriyor, hem de kendi uzay gemimizi kontrol etmemize izin veriyor. Oyuncular dilerlerse “ışınla beni Scotty!” diyerek yabancı gezegenlere ışınlanarak 3. şahıs kamera açısından bilinmeyen tehlikelerle savaşabiliyor, dilerlerse bir uzay simülasyonunda olduğu gibi uzay gemilerini kontrol edebiliyor.

Sizlere bu yazımızda En İyi 10 MMORPG Oyunu nu sunduk.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu