Mobil

iPhone’u TV’ye Bağlama

iPhone veya iPad cihazlarınızın içeriğini TV ekranına aktarabilirsiniz. Bu yazıızda iPhone’u TV’ye Bağlama nasıl yapılır anlatacağız.

iPhone’u TV’ye kablolu yada kablosuz  olarak nasıl bağlayabiliriz öğrenmek için yazımızı okumaya devam ediniz.

iPhone’u TV’ye Bağlama Nasıl Yapılır ?

iPhone veya iPad cihazlarınızda bulunan oyunları, videoları veya fotoğrafları TV ekranına yansıtarak büyük ekranda izleme keyfiniz sizde tadabilirsiniz.

Telefonlarımızın ekran ne kadar büyük olursa olsun çektiğimiz bir fotoğrafı, videoyu veya oyunlarımızı büyük ekranlı televizyona aktarmak isteyebiliyoruz. Bunun için kablolu ve kablosuz seçeneklerimiz mevcut.

iPhone’u TV’ye HDMI ile Kablolu Bağlama

iPhone’unuzu TV’ye bağlamak için izleyeceğiniz en kolay, sıkıntısız, hızlı yöntemin HDMI bağlantısı üzerinden olduğunu söyleyebilirim.

Bu noktada iPhone’da sadece Lightning konnektörü mevcut çözümü nasıl uygulayacağım  sorusunu sorabilirsiniz.

Apple Online Store’da şu anda 179 TL’den satılan ancak teknoloji mağazalarında çok daha ucuza satın alabileceğiniz “Lightning Dijital AV Adaptörü” adlı ürün ve standart, her yerde bulabileceğiniz HDMI kablosunu birleştirerek iPhone’unuzla televizyonunuz arasında kolaylıkla bağlantıyı kurmuş oluyorsunuz.

Bu noktadan sonra 1080p çözünürlükte büyük ekranda oyun oynama, web sitelerini gezme, iTunes’dan kiraladığınız/satın aldığınız filmleri izleme ve daha pek çok şeyi yapma şansına sahipsiniz.

iPhone’u TV’ye Apple TV ile Kablosuz Bağlama

“Kablo ile uğraşamam iPhone’u TV’ye kablosuz bağlamak istiyorum” diyorsanız ve akıllı televizyona sahip değilseniz bunu yapabilmenin yolu AirPlay yansıtma desteği sunan bir Apple TV satın almak.

Lightning Adaptörü ile HDMI üzerinden bağlantı yerine kablosuz bağlantı kurmayı tercih ederseniz 100 TL gibi bir fark ödemeniz gerekiyor. Yani Apple TV çok pahalı bir ürün değil.

Apple TV’nizi satın aldıktan sonra iPhone’unuzun görüntüsünü televizyonunuza yansıtmak için tek yapmanız gereken iPhone’unuzdan AirPlay’i açıp (Denetim Merkezi’nde kısayolu bulunuyor) aygıt listesinden Apple TV’yi seçmek.

iPhone'u TV'ye Bağlama

iPhone’u Yansıtma yolu ile Smart TV’ye Bağlama

Eğer akıllı televizyonunuz varsa ve yapmak istediğiniz şey iPhone’unuzdaki fotoğraf, video, müzikleri televizyonunuza yansıtmak ise telefondan televizyona kablosuz akışı sağlayan iOS uygulamaları tercih etmeniz en kolay yol olacaktır.

Örneğin; ArkMC DLNA UpnP gibi iPhone’dan HD TV, PC ve konsollara kablosuz ağ üzerinden medya aktarımı yapabilen uygulamaları “DLNA” anahtar kelimeyi yazarak rahatlıkla App Store’dan bulabilirsiniz.

Bilgisayar ekranınızı kablosuz olarak kolaylıkla TV’nize bağlayabilirsiniz. Buradaki yazımızdan masaütü yada dizüstü bilgisayar tv’ye nasıl bağlanır, bilgisayardan TV’ye kablosuz görüntü aktarma nasıl yapılır öğrenebilirsiniz.

Son Güncelleme: 5 Mart 2021

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu