1. Ana Sayfa
  2. AKILLI TELEFON
  3. Widget Nedir, Widget Nasıl Eklenir?

Widget Nedir, Widget Nasıl Eklenir?

Widget Nedir, Widget Nasıl Eklenir?

Widget Nedir? Android Widget Nasıl Eklenir? iPhone iPad Widget Nasıl Eklenir? Widgetler Pili çok harcarmı?

Kısa yollardan farklı olarak bir uygulamaya ait Widget sayesinde o uygulamayı ayrıca çalıştırmadan belirli özelliklerini kullanabilirsiniz. Widgetler sayesinde çok basit ve sürekli işleriniz için ayrıca zaman kaybetmezsiniz.

Widget Nedir ?

Widget (Bileşen), kullanıcı grafik arayüzü üzerinde yer alan, herhangi bir veri yada bilgiyi kullanıcıya aktaran küçük bir katman veya programların tümüdür. Widgetler telefonlarınızda kullanabileceğiniz minik araçlardır. Widgetlar, sıkça kontrol ettiğiniz uygulamalarınızın yanısıra takvim, hesap makinesi gibi çok çeşitli içeriklere de sahiptirler.

Androide Widget Nasıl Eklenir?

Ana ekranınıza Widget ekleme özelliği, ilk günden beri var olan önemli Android özelliklerinden biridir. Widgetler ana ekranınızı gereksinimlerinize göre gerçekten özelleştirmenin mükemmel bir yoludur.

İlk olarak, ana ekranınızda açık alana dokunup basılı tutun.  Widget sekmesini görüntülemek için ekranın alt kısmında bir seçenek görürsünüz.

Bu menünün Android versiyonunuza bağlı olarak farklı görünebileceğini unutmayın. Ardından, istediğiniz belirli Widget‘ı basılı tutun. Daha sonra şeffaf hale gelir ve onu ana ekranlarınızdaki herhangi bir açık alana sürükleyebilirsiniz.

Bir ekranın yeterli bir alana sahip olması gerekir; aksi takdirde Widget yerleştirmeden önce bazı uygulamaları yeniden konumlandırmanız gerekir.

Akılda tutulması gereken bir diğer konsept hava, spor veya haberler gibi canlı bilgilerle güncellenen Widget‘larla birlikte bazılarının belirli bir eylemi tetikleyebileceğidir.

Örneğin, Gmail için oluştur düğmesini yerleştirebilir veya belirli bir Dropbox klasörüne bir bağlantı yerleştirebilirsiniz. Play Store‘dan bir uygulama yüklediğinizde, Widget seçenekleri ilgili sekmede görünecektir; bu nedenle, ana ekranınızda hazır olmasını istediğiniz ek işlevlerin olup olmadığını görmek için bunları araştırma görevi sizindir.

#Android Ekran Kilidi Uygulamaları

#En İyi Android Hava Durumu Uygulamaları

#En İyi 10 Android Takvim Uygulaması

 

iPhonea, iPade Widget Nasıl Eklenir?

Android‘den farklı olarak, Widget‘lar ana ekranımızda görünmezler; bu yalnızca uygulamalar ve uygulama klasörleri için kullanılır. Bunun yerine, Widget‘lar bildirim merkezinde görünür. Bu, hızlıca kaydırarak herhangi bir uygulamadan onlara erişebileceğiniz anlamına gelir.

IOS‘daki Widget‘ların hepsi ilişkili bir uygulamayla birlikte gelir. Örneğin, Evernote uygulaması bir Evernote Widget‘ı içerir. Ayrı bir şey yüklemeniz gerekmez.

Widget‘ları etkinleştirmek için ekranın üst kısmından aşağı çekerek bildirim merkezini açın. Bugün görünümünün altındaki Düzenle düğmesine dokunun.

Yüklü Widget‘ların bir listesini görürsünüz. Bir Widget‘i etkinleştirmek için Widget‘ın yanındaki + düğmesine dokunun. Ardından, ekranın sağ tarafındaki tutamaçlara dokunabilir ve Widget listenizi yeniden düzenlemek için yukarı veya aşağı sürükleyebilirsiniz. Listeden bir Widget‘i kaldırmak için – düğmesine basın.

Apple’ın dahil ettiği bazı toolsları kaldıramazsınız, ancak bunları görmek istemiyorsanız bunları listeden çıkarabilirsiniz.

#iPhone ve iPad için En iyi 23 Widget

#iOS 10’da Widget Kilit Ekranını Gizleme

#iPhone Bildirim Merkezi’ne Ekleyebileceğiniz Widgetler

 

Widgetler Pili çok harcarmı?

Widget‘lar yalnızca bildirim merkezini açtığınızda verilerini çalıştırır ve yeniler. “arka planda yenileme” özelliğini kullanma yeteneği yoktur – örneğin, Yahoo! Hava Durumu Widget‘leri burada otomatik olarak gün boyunca yeni hava durumunu kontrol etmiyor. Yani onlara bakmazsanız, pilinizi kullanmazlar.

Yorum Yap

Yorum Yap