1. Ana Sayfa
  2. İnternet
  3. Prizden İnternet (Powerline Network) Nedir?

Prizden İnternet (Powerline Network) Nedir?

Prizden İnternet,Powerline Network,Elektrik hattından internet,Powerline adaptör tavsiye

Evde ya da işyerindeki internet ağını elektrik prizinden taşımaya yarayan Prizden İnternet (Powerline Network) nedir, nasıl çalışır bu yazımızda ele alacağız.

Prizden İnternet (Powerline Network) Nedir?

Powerline, en kısa şekilde anlatılacak olursa, internetin elektrik hattı üzerinden dağıtılmasıdır.

Elektrik hattının internet aktarımı için kullanılması, uzun kablolar sebebiyle düşen sinyal ve veri aktarım hızlarına ek olarak, duvarlar ve diğer engelleyici faktörler nedeniyle düşen kablosuz sinyallerin sebep olacağı verimsiz internet deneyimini de tamamen ortadan kaldırıyor.

Prizden İnternet Nasıl Çalışır?

Elektrik prizine takılarak çalışan Powerline adaptörlerinin üzerinde en az 1 adet ethernet bağlantısı bulunur. Bu cihazlar tek başlarına kullanılamazlar. İnterneti ya da ağınızı taşımak için en az 2 adet Powerline cihaza ihtiyacınız olacaktır. Bu yüzden genelde Powerline ürünler ikili paket halinde satılır. İkiden daha fazla adaptör kullanarak ağınızı hattınızın farklı noktalarına da taşıyabilirsiniz.

Prizden İnternet,Powerline Network,Elektrik hattından internet,Powerline adaptör tavsiye

Bazı ürünler, ethernet çıkışının yanı sıra Wi-Fi ağını da genişletme özelliği taşıyorlar. Böylece kablolama ile uğraşmaktan kurtarıyorlar. Bu cihazların yazılımları da size anlık bağlantı hızını gösterebildiği gibi, birden fazla cihazın olduğu geniş ağlarda da yönetimi kolaylaştırıyor.

Bu ürünleri kullanmak için özel bir kurulum ya da sürücü ihtiyacı yoktur. Tak çalıştır ürünler olan Powerline adaptörler, kutudan çıkarıp doğrudan bir prize takılabilir. Prize taktıktan sonra adaptöre taşımak istediğiniz ethernet bağlantısını takmak gerekir. Ardından ikinci adaptörü taşımak istediğiniz yerdeki prize takmalısınız. İkinci adaptörü de bağladıktan sonra bu Powerline adaptöre takacağınız bir ethernet kablosu ile ağınızı ya da internetinizi taşıma işlemini tamamlamış oluyorsunuz. İkinci adaptörün ucuna takacağınız bir router ya da erişim noktası cihazı ile kablolu ya da kablosuz bir ağ da kurabilirsiniz. Böyle bir şey yapmak istemezseniz sadece bilgisayarınızı bu kabloya bağlayarak da kullanabilirsiniz. Tercih size kalmış.

Kapsama alanı, adaptörün gönderim kalitesinin yanında evdeki elektrik hattının kalitesine ve hattaki parazit kaynaklarına da bağlıdır. Örneğin adaptörler arası uzaklık bir sonraki elektrik sayacı tarafından sınırlandırılır. Sinyal emilimi o kadar büyüktür ki kural olarak bunun dışında veri aktarımı yapmak mümkün değildir. Fakat çoklu prizdeki bir ampulün şalteri de sinyali emer.

Yorum Yap