WPA2 nedir, nasıl şifreleme yapar ?

WPA2 nedir, nasıl şifreleme yapar ?

Merhaba teknoloji dostları… Bu yazımızda Wi-Fi Protected Access 2 yani WPA2 nedir, WPA2 şifreleme nasıl yapılır ve WPA2 şifre kırma mümkün mü hep beraber öğreneceğiz.

İnternet ağınızı şifrelemek için farklı yöntemler kullanmak mümkündür. Bunlardan en yenisi olan WPA2 tekniğidir.

WPA2 Nedir ?

WPA2, (Wi-Fi Protected Access 2) kablosuz bağlatılarımızın güvenliğini sağlamak amacıyla veri aktarımlarını şifreleyen bir güvenlik protokolüdür. Türkçe karşılığı Kablolu Eşit Güvenliktir.

WPA2 protokolü günümüz dünyasında en popüler kablosuz ağ şifreleme yöntemidir. Bunun sebepleri çok gelişmiş bir protokol olması dolayısıyla en güvenli protokol olarak görülmesinden kaynaklanmaktadır. WPA2 girişimciye ve müşteriye sadece yetkili kişilerin ağlara girebilmesi konusunda büyük bir güven vermektedir. WPA2’nin iki sürümü mevcuttur: WPA2-Personal (kişisel) ve WPA2-Enterprise (girişimci).

WPA2-Personal yetkisiz kişilerin ağlara girişini bir kurulum şifresi kullanarak engellemeyi amaçlar. WPA2-Enterprise ise ağ kullanıcılarını bir sunucu yardımıyla denetler.

WPA2 teknik adıyla IEEE 802.11i-2004 olarak da bilinmekte olup günümüzde Wi-Fi markasını kullanan tüm cihazlar tarafından desteklenmesi zorunlu bir protokol olarak yer almaktadır.

WPA2 eski şifreleme metotlarının aksine 256-bit şifreleme desteğine sahiptir ve eski standartlara göre yalnızca bu özelliğiyle bile fazlasıyla güvenli bir şifreleme metodudur.

WPA2 şifreleme nasıl yapılır ?

WPA2’de, CCMP adı verilen bir şifreleme kullanır. Bu şifre AES tabanlıdır. CCMP , Counter Mode Cipher Block Chaining Message Authentication Code Protocol diye açılmakta Kısaca Sayaç modunda zincirleme mesaj doğrulama protokolü diye telaffuz edilmektedir. Veri gizliliği, Kimlik Doğrulama ve Erişim Kontrol Mekanizması gibi yenilikler bu şifrelemeyle gelmiştir.

WPA2 şifre kırma mümkün mü ?

Bilinen yöntemler dâhilinde direk olarak yapılacak bir saldırıyla WPA2 şifresi kırma mümkün değildir. Bu işlem sadece Brute Force olarak adlandırılan saldırı yöntemleri ile gerçekleştirilmekte olup sadece bu yöntem ile güvenlikli ağa katılabilmek mümkün olmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Kaynak:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın
Sitemizde bilgisayar ve akıllı telefon kullanıcılarının sık karşılaştığı sorunlara ait çözümleri bulabilirsiniz.